Október
Áttekintés
Október hónapban kutyatartóként fontos figyelni a hőmérséklet csökkenésére és az őszre jellemző időjárási változásokra. A séták esetében a korai sötétedést figyelembe kell venni, és lehet, hogy szükség van láthatósági mellényre vagy világító pórázra. Októberben nagyon sokféle mérgezéssel számolhatnak a kutyatartók, de mindegyiket részletesen bemutatjuk, hogy megelőzhetők legyenek!
Az esős időjárás miatt a kutya tisztán tartása kihívást jelenthet, így a fürdetés és a tisztítás gyakoribbá válhat. Októberben egyes helyeken megünneplik a Halloween-t, ami stresszt okozhat a kutyáknál a jelmezek, a tömeg, a hangos zajok és a csokoládé miatt, ami mérgező a kutyák számára. Az ősz a bolhák és kullancsok szempontjából is csúcsszezon, így a folytatni kell a megelőző kezeléseket.
Amikre még októberben is érdemes figyelni
- Élősködő paraziták: Hűvösödik az idő, de még elég meleg ahhoz, hogy a bolhák és kullancsok képesek legyenek szaporodni.
- Pollenek: A parlagfű pollenszezonja általában júliustól októberig tart. Pollen allergia gyanús tünetek esetén fontos, hogy allergiaellenes étrenddel és táplálékkiegészítőkel támogasd kutyusod szervezetét. A leghatékonyabb termékeket az allergiás panaszok ellen ide kattintva érheted el.
- Szúnyogok és szívférgesség: Egészen novemberig tart ez a veszély, tehát a szúnyogszezon végéig védekezni kell a szívférgesség ellen.
- Toklász: A toklász szezon lassan véget ér, mivel az esős időszak miatt bomlásnak indulnak a szúrós kis toklászok. Októberben még érdemes azért odafigyelni rá, de szerencsére novemberben már csak elvétve okoz gondot ez a növény.
Most pedig vegyük át az újabb veszélyforrásokat, amiket októberben elkerülhetsz!
Áttekintés
Évről évre gyakrabban tapasztalható diómérgezés a kutyáknál, különösen tavasszal és ősszel. Az őszi szezon véleményem szerint erősebb, és október-november körül csúcsosodik ki a probléma. Diómérgezés esetén nem a dióbél elfogyasztása miatti mérgezésre kell gondolnod. A dió megfeketedett, penészes, külső héjának elrágcsálása okozza a bajt.
A diómérgezés tünetei kutyáknál
Többféle penész-toxin is bekerülhet a dióba, időjárástól és attól függően, hogy azt melyik penészfaj támadta meg. Az egyik ilyen, például a Penicillium crustosum penészfaj által termelt méreganyag, a Penitrem-A. Az ilyet tartalmazó dió elfogyasztását követően ez a Penitrem-A nevű neurotoxin felelős kutyáknál a “diómérgezés” jellegzetes tüneteiért, melyek a következők:
- Zavart tudat
- Egyensúlyzavarok
- Remegés
- Szapora légvétel
- Túlérzékenység: finoman hozzáérve is megugrik, összerándul a kutyus
- Akaratlan izomrángások
- Olykor hányás, hasmenés is kíséri
- Epilepsziaszerű görcsrohamok
- Eszméletvesztés, kóma
- Súlyos esetben végzetes is lehet!
Egészben lenyelve sem előnyös
A dióevés egyéb veszélyeket is tartogathat kedvenced számára. Az egészben lenyelt dió, ha a gyomorból a vékonybél felé halad tovább, akkor elakadhat, és ennek teljes bélelzáródás lesz következménye. Ilyenkor a béltartalom lényegében nem képes továbbhaladni. Az ettől szenvedő kutya bágyadt, nem eszik, nem iszik és egyre gyakrabban hány, a végén már a vizet is visszahányja (ha mégis inna).
Életveszélyes állapot ez, melynek tünetei óráról órára súlyosbodhatnak! Erős hasi fájdalom jellemzi, ami miatt felhúzott hassal, gyakran púposítva járkál a kiskedvenc. Kezeletlen esetekben pár napon belül hashártyagyulladás, bélfal kilyukadás alakulhat ki, melynek következtében a kutyus el is pusztulhat! Amennyiben feltételezed, hogy kedvenced bármilyen tárgyat megehetett, ami bélelzáródást okozhat (például diót), és elkezdtek megjelenni a tünetek, akkor azonnal vidd el állatorvoshoz!
Dióbél kontra dióhéj
A dióbél kisebb mennyiségben viszont nem árt a kutyának, sőt! Gazdag telítetlen zsírsavakban, valamint A és E vitaminban. Sajnos a kutyák azonban nem válogatják ki a dióbelet, hanem az összerágott csonthéjjal együtt nyelik le, így utóbbi gyakran károsítja a bélrendszerüket, véres hasmenést okozva. A dióhéjat a kutya nem tudja megemészteni, ezért nagy mennyiségben fogyasztva ez az emésztetlen anyag össszeállhat a hátulsó bélszakaszokban, bélsárrekedést okozva.
Ilyenkor az állat erőlködik, de nem tud bélsarat üríteni, esetleg csak híg, bűzős folyadék folyik a fenekéből, mely gyakran véres, esetleg komoly fájdalmak árán sikerül produkálnia valamit. Sokszor együtt jár hányással, rossz közérzettel és hasi fájdalommal. Ez az állapot szintén állatorvosi segítséget igényel! A kezeletlen eseteknél lényegében funkcionálisan ugyanúgy bélelzáródás alakulhat ki, a fent említett tünetekkel és kockázatokkal együtt!
Penészek és toxinjaik
Más penészes ételek is okozhatnak mérgezést a kutyáknál, nem csak a hullás dió. A Penicillium roquefortii nevű penészfaj roquefortine nevű toxinja például penészes ételmaradványok, vagy komposzt elfogyasztását követően hasonló tüneteket okozhat a kutyáknak (és más, gerinces állatnak is). De az egyéb Aspergillus és Claviceps penészek is sokféle egyéb toxint termelhetnek. Nagyon gyakori emiatt a komposztot rágcsáló kutyusok lebetegedése is.
A diómérgezés megelőzése
Éppen ezért véletlenül se engedd, hogy kedvenced tavalyi, hullott diót szedegessen fel! Ha még nem tetted meg, akkor most ideje ellenőrizni a kertet és az udvart, és eltüntetni onnan penészes dolgokat. A legjobb, ha megtanítod kedvencedet, hogy csak a Gazditól fogadhat el ételt! Ha mégis rajtakapod, hogy gyanús minőségű diót, vagy penészes ételt evett volna, akkor inkább vidd el őt az állatorvoshoz, aki még idejében képes lehet kihánytatni belőle a mérgező anyagokat. Egy másik hatékony megoldás, ha a dióevést követően mihamarabb megeteted a kutyádat egy dupla adag Nordcanin® Hidrolizált Huminsavval, ez ugyanis egy extra erős toxinkötő, ami 10x hatékonyabban köti meg a penésztoxinokat a hagyományos toxinkötő anyagokkal szemben. Sőt! Azok a kutyák, akik az őszi szezonban folyamatosan kapnak Nordcanin® Hidrolizált Huminsavat, sokkal védettebbek lesznek bármilyen penésztoxin mérgezéssel szemben. Ez a plusz védelem azért is szuper, hiszen az őszi lehullott falevelek és avar alatt nem csak adió, hanem más anyagok is penészesek lehetnek és mérgezést okozhatnának. Kutyusod extra védelmét a penésztoxin mérgezésekkel szemben ide kattintva tudod beszerezni.
Ne adj héjas diót a kutyusodnak. A jó minőségű dióbél, megpucolva, kis adagban azonban értékes tápanyagforrás lehet.
Áttekintés
A kennel köhögés akár a te kedvencedet is könnyűszerrel megfertőzheti, hacsak nem tartod őt bombabiztosan és egészségesen. Október a kutyák légúti megbetegedésének egyik fő szezonja, a kennelköhögés pedig egy rendkívül ragályos és akár hetekig tartó kínzó köhögést is okozó kutyabetegség. Ha nem szeretnél nap mint nap kedvenced köhécselésére felébredni az éjszaka közepén, akkor fogadd meg inkább őszi-téli egészségmegőrző tanácsainkat.
A kennel köhögésről általában
A kennel köhögés általában egy légúti vírusfertőzés nyomán indul, mely lehet például a kutyák parainfluenza-, adeno-, herpes- és reovírusa vagy a szopornyica vírus is. A vírus, vagy vírusok által legyengített légúti nyálkahártyák sebezhetősége jelentősen megnő, ami már tökéletes alkalom a kórokozó baktériumok megtelepedésének. Ilyen például a Bordetella bronchiseptica baktérium, ami akár gennyes tüdőgyulladást is okozhat, hacsak nem cselekszel időben!
A kennel köhögés vírus komponensei rendkívül fertőzőek, cseppfertőzéssel és közvetlen érintkezéssel is hatékonyan terjednek. Igen, jól sejted: elegendő egyetlen össze-szimatolás a kerítésen keresztül egy beteg kutyussal, és máris megtörténhet a baj. És bár a kennel köhögés lefolyása általában enyhe, de az 1 éves kor alatti, és a senior, vagyis 7 éves kor feletti generációkban, legyengült állatokban vagy a rövidfejű fajtákban már komolyabb problémát is okozhat. Ha pedig már szövődmények is kialakultak, akkor különösen veszélyes lehet, ezért sohase hagyd annyiban kutyusod köhögését.
A kennel köhögés tünetei
A kennel köhögés általában enyhe lefolyású, a köhögéses panaszoktól való teljes megszabadulás olykor mégis hetekig elhúzódhat, illetve szövődmények is jelentkezhetnek. Az állatorvos által nem gyógykezelt eseteknél, vagy az igen erősen legyengült immunrendszerű kedvenceknél tüdőgyulladás is kialakulhat, melyre a száraz köhögés hurutossá válása hívhatja fel a figyelmet. A tüdőgyulladást pedig láz, levertség, étvágytalanság és nehezített légzés szokta kísérni.
Ez már bizony nem játék, ugyanis a tüdőgyulladás embereknél is komoly, akár életveszélyes kockázattal is járhat, ugyanígy a kutyusoknál sem szabad félvállról venni! Ha kedvenced köhögni kezd és 1-2 nap alatt sem javulnak a tünetei, vagy romlik a helyzet, akkor mindenképp keress fel egy állatorvost. Különösen komolyan kell venned a betegséget, ha kedvenced francia bulldog, boston terrier, mopsz, német boxer, vagy más “rövidorrú” fajtájú kutyus. Tehát a főbb tünetek:
- Felső légúti tünetek, kötőhártya gyulladás, orrfolyás és tüsszögés.
- Hangos, száraz, ugatásszerű köhögés, ami főleg aktivitás vagy izgalom hatására súlyosbodik.
- Perceken át tartó köhögéses roham, fulladás szerű állapot is jelentkezhet.
- A felköhögött légúti váladék, fehér slejmes köpet (gazdiktól tanultuk ezt a megfogalmazást, de igen találó) felöklendezése, mintha hányna az állat.
- Bakteriális felülfertőződés esetén láz, levertség és étvágytalanság, nehezített légzés.
A kennel köhögés diagnózisa és kezelése
A kennel köhögés igazolására állatorvosod egy alapos fizikális vizsgálatot, vérlabort, és mellkasi Röntgen felvételeket és egyéb kiegészítő vizsgálatokat is szükségesnek ítélhet. Jó hír, hogy megfelelő diagnózis mellett a kennel köhögés akut tünetei általában gyorsan enyhíthetők és pár nap alatt visszatérhetnek otthonodba a nyugodt, köhögésmentes éjszakák.
A kennel köhögés akut tünetei általában gyulladáscsökkentők és légúti nyálkaoldók, köptetőszerek hatására már pár nap alatt jelentősen enyhíthetők. Enyhébb, szövődménymentes esetekben antibiotikum-kezelés nem mindig szükséges a gyógyuláshoz. Súlyosabb, szövődményekkel is terhelt esetekben viszont az antibiotikumon túl egyéb kiegészítő terápiák alkalmazása is indokolt lehet. Az otthoni kezelés kiegészíthető egy kevés mézzel is, amit kedvenced garantáltan imádni fog. Ami nagyon fontos, hogy a betegséget az immunrendszer győzi le, vagyis immunerősítéssel rengeteget tehetsz azért, hogy kutyád hamarabb meggyógyuljon! Erre a célra a legkiválóbb immunerősítő megoldás a Kutya Immunstart Csomag, amit ide kattintva tudsz beszerezni kedvencednek.
Ügyelj arra, hogy ne érje hideg a kis beteget! Készíts neki egy száraz, meleg fészket, vagy engedd be őt a lakásba. A gyógyulás teljes ideje alatt kerüld, hogy kutyusodat közvetlenül érje a légkondícionáló, a huzat vagy egy nagyobb hőkülönbség. Ha a melegből viszed ki a hidegbe sétálni, akkor szuper megoldás lehet egy kutyaruha a séta során. A teljes gyógyulásig pedig az a legjobb, ha teljesen mellőzöd a fürdetést és a kutyakozmetikát.
Nyakörv helyett inkább hámmal sétáltass, hiszen kedvenced légcső tájéka kifejezetten érzékeny lehet a kennel köhögés következményeként. Kerüld a nagy forgalmú kutyás helyeket, kutya-futtatókat, kutya-panziókat, kutyás parkokat, kutya-iskolákat és kutya-napköziket, ugyanis köhögős kedvenced szinte garantáltan befertőzné a kutyatársait. Végül pedig légy türelemmel, hiszen a gyógyulás akár hetekig is eltarthat.
A kennel köhögés megelőzése
A kennel köhögés a kutyák fertőző légcső- és hörgőgyulladása, mely kezdetben a felső, majd később az alsó légutakat és a tüdőt is megtámadhatja. Kennel köhögés az év bármely szakaszában előfordulhat, de általában a hűvösebb időjárás beköszöntével emelkedik meg a fertőzések száma. A kennel köhögés a kutya-közösségbe gyakrabban járó kedvenceket érinti leginkább, de hát melyik kutyus tagadná meg ősszel a bandázást?
Ahelyett, hogy hermetikusan elzárnád őt a külvilágtól, inkább erősítsd meg páncélként az immunrendszerét! Jó hír, hogy egy stabil immunrendszerrel bíró kutya tünetmentesen is képes átvészelni a fertőzést. A légúti tünetek megjelenésekor viszont a gyógyulási idő akár hetekig is eltarthat, így érdemes inkább a megelőzésre fókuszálnod! Erre a célra a legkiválóbb immunerősítő megoldás a Kutya Immunstart Csomag, amit ide kattintva tudsz beszerezni kedvencednek.
Egy szó, mint száz, a kennel köhögést lényegesen könnyebb megelőzni, mint kivárni, mire végre kigyógyul belőle a házikedvenc. A megelőzésnek pedig az a leghatékonyabb módja, hogy maximálisan egészségesen tartod négylábú barátodat. És, hogy miként érheted el mindezt?
- Megfelelő táplálással
- Célzott immunerősítéssel
- És rendszeres állatorvosi vizsgálatokkal, megelőző oltásokkal
Ütős kombináció, nem igaz? A harmadik fontos megelőzési szempont nem más, mint a rendszeres állatorvosi kontroll és a kennelköhögés elleni védőoltás. Tudnod kell azonban arról, hogy az oltások megléte önmagában nem pótolja a kiegyensúlyozott immunrendszer meglétét, inkább úgy tekints az oltásokra, mint egy további pillér, amire kutyusod egészsége támaszkodhat. Az egészség pedig minél több pilléren nyugszik, annál stabilabb. A kennel köhögés oltásból egyébként két típus létezik Magyarországon: egy injekciós és egy orrba cseppenthető vakcina. Utóbbi előnye, hogy teljesen fájdalommentes, így sokkal népszerűbb is.
A megfelelő védelem fenntartása érdekében a kennel köhögés elleni védőoltást évente kell megismételni. A legtöbb kutya-panzióban, kutyaiskolában, kutya-napköziben előírás, hogy kedvenced legyen oltva kennel köhögés ellen, tehát akkor is hasznos az oltás, ha igénybe vennél ilyen szolgáltatásokat a jövőben. Bár a vakcina a kennel köhögés leggyakoribb kórokozói ellen megvédi kedvencedet, de a betegség kialakításában szerepet játszó egyéb, ritkábban előforduló vírusok ellen az oltás sajnos nem ad védelmet. Emiatt egyik oltás sem garantálhat 100%-os biztonságot a betegség kialakulása ellen. Ahogy az előbb is írtam, az erős immunrendszert egyszerűen semmi sem pótolja.
Összegzés
A megelőzés legfontosabb eleme tehát kedvenced immunrendszerének folyamatos erősítése, a megfelelő táplálás és a helyes tartási körülmények biztosítása. Ezt még egy kis immunerősítéssel megtámogatva igencsak feladod a leckét a vírusoknak… Hiszen a kennel köhögés helyett szólhat az ősz az egészségről és a gondatalan kutyás élményekről is!
Ne hagyd, hogy Kedvenced lebetegedjen! Erősítsd meg az immunrendszerét és két hétig kerüld el a kennel köhögéses kutyabarátok társaságát.
Áttekintés
Az autóban lévő fagyálló folyadékot már egyre kevesebben cserélik házilag, de ha mégis, akkor általában tavasszal és ősszel, hogy az autó jobban alkalmazkodjon a környezeti hőmérséklethez. A fagyálló folyadéknak ez a szezonális, otthoni cseréje azonban problémákat okozhat. A fagyálló ugyanis mérgező, ráadásul egy édeskés ízű és kellemes illatú folyadék. Kifolyva és kisebb tócsákat képezve komoly kockázatot jelenthet az arra tévedő házikedvenceknek, ha fogyasztanak belőle.
A kutyák és macskák mérgezései között a fagyálló mérgezés számít az egyik legsúlyosabbnak. A fagyállót a kutyák és a macskák is szeretik, mert az illata és az íze édeskés. Elfogyasztva már néhány milliliter is végzetes lehet! A fagyálló mérgező hatását a benne lévő etilénglikol nevű anyag okozza, mely többek között megtalálható a légkondicionáló hűtőfolyadékban, a fékfolyadékban és egyes, a fényképészet által használt folyadékokban is.
Szándékos mérgezés vagy véletlen baleset?
Egy kisállat fagyálló mérgezésekor sokaknak egyből a szándékos mérgezés gondolata jut az eszébe, valamely haragos által elkövetve… Sajnos ilyesmi is előfordul. Azonban a legtöbb fagyálló mérgezés még mindig a véletlen balesetek miatt fordul elő, mert egyes tulajdonosok nem tárolják, vagy nem ártalmatlanítják megfelelően a fagyálló folyadékot. Az ilyen véletlen baleseteknek különösen a kijárós macskák vannak kitéve, hiszen őket sokszor semmi sem állítja meg abban, hogy megnézzék, mi újság a kertszomszéd padlásán, vagy pincéjében.
Az etilén-glikol-mérgezés leggyakrabban ősszel, télen és kora tavasszal fordul elő, ami egybeesik az autók szezonális karbantartásával, de az autósok manapság már egyre ritkábban szervizelnek saját maguk, házilag. Fagyálló folyadék szivárgás előfordulhat az autó egyes hibáinál is. Az így képződő kis pocsolyák ismét veszélyesek, ha egy kisállat beleiszik. Ha gazdiként arra gyanakszol, hogy kedvenced akár csak a legcsekélyebb mennyiségű fagyállót is elfogyasztotta, akkor azonnal fordulj vele állatorvoshoz!
A legtöbb fagyállós eset véletlen balesetek eredménye. Az útszélen eldobott fagyállós flakonok, és az autó hibáiból eredő fagyálló-szivárgás halálos mérgezésekhez vezethet.
A fagyálló mérgezés tünetei
Az etilén-glikol önmagában nem veszélyes, de mérgezővé válik, miután az állat szervezete lebontotta azt. Metabolizálódva veszélyes bomlástermékké, kalcium-oxalát kristályokká alakul át, amely véglegesen tönkreteszi a veséket, és ezzel veseelégtelenséget okoz. Az etilénglikol mérgezés szinte mindig végzetes, ha 4-8 órán belül nem kezelik az állatot.
Sajnos a fagyálló mérgezésből eredő veseelégtelenségben szenvedő kutyák és macskák kb 80 százaléka elpusztul. A bajba jutott házikedvenc megmentése érdekében azonnali, célzott kezelés szükséges. Sok tulajdonos észre sem veszi időben, hogy kedvence fagyállót fogyasztott, így gyakran már csak későn ismerik fel a bajt, mikor az állat már a veseelégtelenség tipikus tüneteit mutatja. Attól függően, hogy a háziállat mennyi etilén glikolt ivott, a tünetek akár több napig is rejtve maradhatnak.
A méreg gyorsan felszívódik a kutya és a macska szervezetében, és hatással lesz a központi idegrendszerre. Emiatt a kisállat a méreg elfogyasztása utáni 0,5-12 órán belül „részegen” viselkedhet, attól függően, hogy mennyi mérget fogyasztott. Egyéb, kezdeti jelek, melyek elárulhatják, hogy fagyállómérgezés történhetett:
- Hányinger – hányás
- Fokozott szomjúság
- Bágyadtság és depresszió
- Koordinációs zavarok, tántorgás
- Kóma
Mi a teendő fagyálló folyadék fogyasztása esetén?
A legfontosabb, hogy a fagyállómérgezés esetén minden perc számít! A gyógykezelés legfőbb célja, hogy hatástalanítani kell a méreganyagot, mielőtt annak bomlástermékei véglegesen tönkretennék a vesét. Ezért, ha azt gyanítod, hogy kutyád, vagy macskád etilén glikolt tartalmazó anyagot fogyasztott, akkor azonnal vidd el az állatorvosodhoz! Az időzítés döntő fontosságú, mivel a méreg elfogyasztását követő 24 óra elteltével a gyógykezelés már általában hiábavaló. Ha te is egy extratudatos gazdi vagy és a méregzési balesetek ellen tartasz otthon toxinkötőnek Nordcanin® Hidrolizált Huminsavat, akkor ebből egy dupla adagot nyugodtan beadhatsz fagyálló mérgezésnél is. Fontos, hogy a toxinkötő nem pótolja a mihamarabbi és szakszerű állatorvosi ellátást, viszont növelheti kutyád vagy macskád túlélési esélyeit. Sőt, olyankor is bevetheted a Nordcanin® Hidrolizált Huminsavat, amikor nem vagy benne biztos, hogy mérgezéssel van dolgod, de a tünetek arra utalnak. Ha szeretnél otthon egy biztonságos mégis hatékony méreganyag megkötőt a halálos mérgezéses balesetek megelőzésére, akkor szerezd be ide kattintva te is a Nordcanin® Hidrolizált Huminsavat.
Az állatorvosnál
A teljes kórtörténet felvétele és fizikális vizsgálat elvégzése mellett az állatorvosod számos más kiegészítő vizsgálatot is elvégezhet, például vérvizsgálatot, szérum biokémiai teszteket a vesék megfelelő működésének megállapítására és az elektrolit-zavar észlelésére. Vizeletvizsgálatot is elrendelhet az állatorvos a kalcium-oxalát kristályok jeleinek keresésére. Az etilén-glikol végül ezekre a kristályokra bomlik, amelyek megakadályozhatják a vizelet áramlását a vesében.
Ha a mérget még frissen, pár órán belül nyelte le a kiskedvenc, akkor még lehet esély a hánytatására is. Ez a legjobb mód a felszívódó méreg mennyiségének csökkentésére. Eközben az állatorvos egy vénakanülön át infúzióban adja be a fagyálló mérgezés ellenszerét az állatnak. Az ellenszer jelen esetben nem más, mint az alkohol megfelelő koncentrációjú oldata. A bajba jutott házikedvenc lényegében alkoholos infúziót kap vénásan. De saját szememmel láttam már sikeres fagyállómérgezéses életmentést vodkával és házi barackpálinkával is! Nem viccelek.
Az állatorvosod ezen kívül aktív szenet is adhat a méreg megkötésére, ám ennek elhanyagolható az előnye a fagyálló mérgezésnél. Ami ennél sokkal erősebb, 10x hatékonyabb toxinkötő, az a Nordcanin® Hidrolizált Huminsav kutyáknak és macskáknak. A Nordcanin® huminsavban lévő fulvosav tartalom a szénnel ellentétben sejtszinten is képes felszívódni és részt vesz a már felszívódott méreganyagok eltávolításában is és nem csak a bélben köti a toxinokat, mint a szén. Mivel állatorvosod lehet még nem tart a rendelőben Nordcanin® Hidrolizált Huminsavat, ezért a legjobb, ha ilyenkor elviszed magaddal az otthoni tartalékodat. Ha például gyomormosást rendel el az állatorvos, akkor ez a huminsav a jó vízoldékonyságának köszönhetően a kezelés végén profin bemosható a gyomorba, hogy lekösse azokat a méregmolekulákat, amiket nem lehetett kimosni. Vagyis a Nordcanin® Hidrolizált Huminsav életmentő szerepe rendkívül sokrétű tud lenni, én csak ajánlani tudom, hogy minden gazdi tartson egyet a ház körül.
Emellett állatorvosod a kiszáradás megakadályozása és a vese támogatása érdekében pedig infúziós folyadék terápia adható. Ha sikerült idejében megállítani a veseelégtelenséget kialakító folyamatokat, akkor több napnyi gyógykezelést követően a házikedvenc felépülhet.
Ha az állatorvos többórányira van tőled és 100% hogy kutyád fagyállót ivott, akkor először is próbálj meg egy állatorvost telefonon utolérni. Kérdezd meg tőle, hogy amíg beérsz hozzá akutyával, mennyi alkoholt itass vele (ez ugye a fagyálló ellenszere). Ha nem kapsz információt, akkor általánosságban elmondható, hogy ellenszerként a vodka gyakran választott alkohol, és körülbelül 1-2 ml/kg adagot javasolnak. De a pontos dózis a helyzettől is függ, az alkohol túladagolása pedig súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
Fontos: Az etilénglikol mérgezés vészhelyzet. Azonnal hívd fel az állatorvosodat. A toxinkötés és az alkohol itatása csak ideiglenes megoldás és csak állatorvosi utasításra végezhető.
A fagyálló mérgezés megelőzése
Sajnos egyik kisállat sem tanul a hibájából és újra megeheti a méreganyagot a környezetben.
- Ha te magad tartasz fagyálló folyadékot otthon akkor győződj meg róla, hogy azt valóban profi módon tárolod, ahhoz kisgyermek, vagy kisállat ne férhessen hozzá!
- Ha az autódból szivárog valamilyen folyadék az amúgy is elég nagy probléma, és idővel egy egyre költségesebb szervizhez vezet, ráadásul addig is mérgezheted vele a környezetet. Javíttasd meg mielőbb!
- Ha kisállatod “részeges” tüneteket produkálna, akkor azonnal vidd el őt állatorvoshoz. Ha annyira „részeg”, hogy nem tudsz vele toxinkötés céljából Nordcanin® Hidrolizált Huminsavat itatni, akkor ne húzd ezzel az időt, hanem szervezd meg a mihamarabbi állatorvosi ellátást.
A gyors állatorvosi beavatkozás életet menthet fagyállómérgezésnél.
Áttekintés
Csak egy pár szót ejtsünk a lombkupacba ugrálás kockázatairól. Általában október második felében rengeteg falevél hullik le, gyönyörűen beborítva a felszínt. Ha jó az idő, akkor ez lassan, fokozatosan következik be, de ha dér vagy fagy jelentkezik éjjel, akkor egy nap alatt is lehullhat óriási mennyiségű falevél. Méretes lombkupacok keletkezhetnek így, melyekbe Kedvenced előszeretettel beleugrálna, ha hagyod. Nem mindegy azonban, hogy mennyire friss az a levélkupac és az sem, hogy városi vagy vidéki környezetben található. Ha a te kutyád is imád ilyenekben hemperegni, akkor legjobb, ha megismered a kockázatokat.
Mikor biztonságos és mikor nem?
A friss, szárazabb lombkupacokkal, amiket te magad halmoztál fel, ezekkel lehet a legkevesebb probléma. Ennek a mélyére valószínűleg még nem költözött egy süncsalád sem és tudod, hogy nem tartalmaz üvegszilánkokat vagy fémdarabokat, és nem volt még idő arra sem, hogy beinduljon a penészedés, bomlás, amitől az egyes levelekben mérgező bomlástermékek, penésztoxinok halmazódhattak volna fel. A belehempergés az ilyen levélhalmoknál a legbiztonságosabb.
A penészes avarkupacokban való túrás, fúrás könnyedén allergiás panaszokat okozhat. Ha a kutyád érzékeny bőrű és így jártatok, piros a bőre, vakarózik nagyon a sétát követően, akkor bevetheted a Nordcanin® Allerginix allergiaellenes étrendkiegészítőt. Ez egy természetes megoldás a kutyádnak a környezeti allergének irritáló hatásával szemben. A Nordcanin® Allerginixről ide kattintva tudsz részletesebben olvasni.
Ha viszont Kedvenced a lomb alatt veszélyes hulladékra, törött üvegre vagy sünökre bukkanna, akkor komolyabban is megsérülhet! A penészek és rothasztó baktériumok által termelt toxinok pedig megbetegíthetik őt egy öregebb kupacba való ásás következményeként. Ha kedvencednek inkább az emésztése érzékeny és az avarban túrás, belekóstolás inkább a hasát szokta elcsapni, akkor pedig a legjobb termék a Nordcanin® Hidrolizált Huminsav lesz a számára. Ez a leghatékonyabb huminsavforrás kutyáknak és macskáknak és egy zacskóval mindenképp érdemes tartani egyet. Baj esetén ugyanis egy kiváló méreganyag megkötő és emésztést segítő, bélbevonó anyag, míg békaidőben, tünetmentes kutyusnak és macskának is adható immunerősítés céljából
Bár nagyon jó játék és a legtöbb kutya imádja a levelekbe hempergést, de ezt is csak ésszel szabad hagyni neki.
Áttekintés
Előzd meg kedvenced kihűlését, megfázását! Lassan megérkeznek a hideg, téli éjszakák, így, ha kedvenced kint alszik, akkor fel kell tegyük a kérdést: Szállása megfelelő, hogy elviselje az időjárás viszontagságait? Vagy még nem is ellenőrizted? Ha kiderül, hogy nem megfelelő a szállása, akkor mindenképp javasoljuk egy takaros kutyaház beszerzését. Amennyiben nincs lehetőséged magad megtervezni, vagy megépíteni ilyesmit, akkor készen akár is hozzájuthatsz!
Az ideális kutyaház szempontjai
- Méret: Fontos, hogy egy kutyaház ne legyen se túl nagy, se túl kicsi az állathoz képest. Férjen el benne kényelmesen kedvenced, de ne legyen túl nagy a belmagasság és a holttér, azt ugyanis sokkal nehezebb bemelegíteni. A kennelek általában olyan nagyok, hogy kényelmesen elfér bennük a kutyaház és kutyád is. Figyelj arra is, hogy kint tartott kutyád előtt is mindig legyen elegendő mennyiségű friss ivóvíz, ami nincs befagyva.
- Szigetelt: Az ideális kutyaház ezen kívül szélvédett és száraz. Hasznos, ha nem közvetlenül a talajon áll, hanem valamivel alá van támasztva, például egy raklappal, vagy téglákkal, ezáltal a ellenállóbbá válik a felázás és a kihűlés ellen is. Érdemes szigetelni, a bejáratot pedig egy szőnyeg vagy pokróc darabbal eltakarni, ami bent tartja a meleget.
- Almozott: Legjobb, ha friss szalmával vagy papírcsíkokkal béleled ki, mert a takarók, vagy törölközők átnedvesedhetnek a párától, így idővel bepenészedhetnek. A szalmát ezután hetente javasolt kicserélni az állat alatt.
- Takarítható: 2-3 hetente érdemes az egész kutyaházat kitakarítanod. Tehát fontos a takaríthatóság. Különösen, fontos ez, ha szigetelt a kutyaház, akkor a penészedést csak rendszeres takarítással és alomcserével lehet megelőzni. A legjobb, ha a kutyaház teteje felhajtható, így a legkönnyebb kitakarítani.
A kutyaház bejáratához odaszögelhetsz egy darab stabil szövetből készült textíliát, ami nagyszerű segítség a hőszigetelésben. A padozatot pedig almozással, például jó minőségű szalma használatával teheted otthonosabbá a hideg őszi-téli napokon.
Megfázás ellen
Udvaron tartott kedvencedet lehetőleg ne fürdesd meg ebben az évszakban! Ettől csak megfázhat és eltűnik a természetes védő zsírréteget a bundájáról. Ugyanezen elvek miatt ne is nyírd rövidebbre a szőrét a tél során! Ha mégis elkerülhetetlen a fürdetés, vagy a megnyírás (egy komolyabb szennyeződés, vagy például egy hasi átfogó ultrahang vizsgálat, vagy hasi műtét előkészítése miatt, stb.) akkor érdemes megfontolnod, hogy ideiglenesen inkább bent szállásolod el kedvencedet. Megfázás ellen ami még nagyon fontos az kutyád megfelelő immunerősítése! Kutyusok számára van egy szuperhatékony összeállításunk olyan, természetes hatóanyagokat tartalmazó termékekből, amik valóban kedvenced egészségét szolgálják. Ez a Kutya Immunstart Csomag, amit ide kattintva te is beszerezhetsz, ha kutyád erősítése a célod.
A szobakutyákra is vigyázni kell
Ha kedvenced veled alszik, vagy szobakutya, akkor is érdemes odafigyelni a nagy hőkülönbségekre, ezeket ugyanis a kutyák is nehezen viselik. Amikor otthonod melegéből mentek ki sétálni, és kint zord idő uralkodik, akkor kutyusod ugyanúgy megfázhat, akárcsak te magad. Kistestű, vagy hidegérzékeny kiskedvencek számára különösen jó szolgálatot tehet ilyenkor egy kutyaruha, vagy bélelt kutyakabát. A bunda átázása ellen pedig hasznosak lehetnek a víz- és szélálló kutyakabátok.
Megfázás ellen a szobakutyáknak különösen fontos az immunrendszerük megfelelő erősítése! Számukra összeállítottunk egy szuperhatékony csomagot, amely kizárólag természetes hatóanyagokat tartalmazó termékekből áll, hogy kedvenced egészsége a legjobb kezekben legyen. Erre a leghatékonyabb megintcsak a Kutya Immunstart Csomag, amelyet itt beszerezhetsz, ha szeretnéd támogatni kutyád ellenállóképességét és megóvni a megfázástól.
A kutyák többsége nagyszerűen érzi magát a lakásban is, hiszen legszívesebben mindig a gazdi mellett lennének. A szobakutyák immunrendszere azonban kissé ellustulhat a zord időjárással szemben, ezért kell az óvatosság és az immunerősítés, nehogy megfázzanak a hidegebb napokon!
Áttekintés
Az őszi nagytakarítás során számos, feleslegessé vált tárgytól szabadulhatunk meg, rendet rakhatunk a lakásban kívül-belül. Ilyenkor gondoskodj róla, hogy:
- Figyelem: mindvégig kellő figyelemmel kísérd Kedvencedet, nehogy hozzájusson a kidobott veszélyes anyagokhoz: tisztítószerekhez, vegyszerekhez, mérgekhez, festékanyagokhoz, (lejárt szavatosságú) emberi gyógyszerekhez. Nem biztos, hogy jó döntés, hogy Kedvenced jelen van a nagytakarítás közben. Ne hagyd, hogy kedvenced a felmosóvízbe igyon, vagy a kukában garázdálkodjon!
- Stresszcsökkentés: Kedvenced számára igyekezz stresszmentesen végezni a nagytakarítást. Különösen a macskák érzékenyek rá, de a kutyák is retteghetnek például a porszívótól, vagy egyéb zajos munkafolyamatoktól. Kedvencedet fokozatosan, már év közben is hozzá tudod szoktatni ezekhez a szokatlan hangokhoz, vagy végezd úgy a takarítást, hogy őt addig másik helyiségben helyezed el. Ne hanyagold el a nagytakarítást, még akkor sem, ha nem ez lesz a kisállatod kedvenc programja, ugyanis a felhalmozódó por és poratka állomány az ő esetében is hajlamosíthat a légúti, asztmás megbetegedések kialakulására.
- Veszélyes meglepetések: Az udvaron való rendezkedés során régi darázsfészkek, a lombkupacok alól sünök kerülhetnek elő. Szerencsére ezek csak ritkán okoznak balesetet.
- Mérgezések megelőzése: Ennél is fontosabb, hogy kedvenced még véletlenül se férjen hozzá a rágcsálók ellen kihelyezett kihelyezett mérgekhez és egérfogókhoz. Előbbi ugyanis súlyos mérgezést, utóbbi pedig súlyos sérüléseket okozhat neki.
- Mérgező növények: A hideg elől a lakásba bevitt növényekkel Kedvenced csak akkor érintkezzen, ha azok nem mérgezőek! Kedvenced ne tudja a kerti komposztládát feldúlni, annak tartalmát elfogyasztani, mert ez megbetegítheti!
- Vegyszerek okozta irritáció: Ha Kedvenced játékait / fekhelyét mosószerrel / egyéb tisztítószerrel mostad ki, akkor ezeket mindig alaposan öblítsd ki, ezekben vegyszer ne maradjon! Mindig törekedj arra, hogy természetes / állatbarát termékekkel végezd a tisztítást!
- Állatorvosi segítség: Bármilyen mérgezés vagy baleset esetén, a legjobb lehet, ha állatorvos segítségét kéred.
Reméljük így már te is el tudod majd kerülni az összes, takarítás közben fellépő kisállatos bonyodalmat!
A kutyák egy kis trenírozás után hamar megszokják a porszívó hangját és már nem félnek tőle.
Áttekintés
A Halloween egy szórakoztató időszak mindenki számára, beleértve négylábú barátainkat is. Magyarországon kevés helyen tartják meg, de a töklámpások faragása elterjedt idehaza is. Ám ne feledd, hogy ez az ünnep is potenciális veszélyekkel járhat Kedvenced számára.
Íme néhány fontos pont, amire oda kell figyelni:
1. Édességek: A Halloween édességei, mint a cukorkák és csokoládék, különösen veszélyesek a kutyákra. A csokoládéban lévő theobromin mérgező a kutyákra, és súlyos egészségügyi problémákat okozhat, beleértve a szívritmuszavarokat, görcsöket és akár halált is. Jó, ha tudod, hogy a theobromin azért veszélyes mert az epével ürülne, de a kutya esetében újra visszaszívódik a belekbe, bejut a véráramba és stimulálja, pörgeti az agyat és a szívet. Ezután újra ki akarna választódni az epével de megint visszaszívódik! Miközben a lebontása, átalakulása nagyon lassú (az emberben ez sokkal gyorsabb folyamat). Emiatt hamar túlpörgeti a kutya szervezetét a csoki ami szívhibákhoz és szívmegálláshoz is vezethet! Valamint májkárosodáshoz és hasmenéshez, idegrendszeri tünetekhez is, enyhébb esetekben. Itt jön a képbe a Nordcanin Hidrolizált Huminsav, ami kiválóan „kiüti” a theobromint, megköti azt a bélben és „magával viszi”, így szépen távozhat végre az ürülékkel a szervezetből. Emellett a már felszívódott és a vérben jelenlévő theobromin jelentős részét is képes semlegesíteni, vagyis nagyon jó hatással bír csokimérgezés esetén. 1 szó mint 100, ha még mindig nem tartasz otthon Nordcanin Hidrolizált Huminsavat, akkor ide kattintva ezt könnyen orvosolhatod.
2. Cukormentes édességek: Vigyázat a xilit tartalmú termékekkel! Ez a cukorhelyettesítő – különösen a nyírfacukor – mérgező a kutyákra és súlyos májkárosodást okozhat.
3. Bomló töklámpások: Az ünnep elteltével sokan még hetekig kint hagyják a büszkén kifaragott töklámpásokat a lakásban, a gangon, vagy az udvaron. Az idővel rothadásnak induló tökben azonban penészgombák képződhetnek, melyek mérgezőek lehetnek a kutyák számára. A penész által okozott mérgezés hányást, hasmenést és idegrendszeri problémákat okozhat. Az egészben talán az a legfurcsább, hogy amíg a tök nem kezd el megrohadni, addig a legtöbb kutya ügyet sem vet ezekre, és nem kísérli meg megkóstolni ezeket. Valószínűleg olyan illatanyagok is képzódnek a rothadás során, amely a kutyák számára valamiért vonzó lehet. Már sok szó esett a penészekről, így valószínűleg már kívülről fújod azt, hogy: A penésztoxinok ellen szintén a Nordcanin®anin Hidrolizált Huminsav a leghatékonyabb védekezés! Sőt, folyamatosna is adagolhatod immunerősítés céljából, nem kell megvárnod, míg mérgezés történik. Az immunerősítésre szedett dózis már önmagában is jelentősen csökkenti a kockázatát annak, hogy a környezetből benyelt penészes anyagok végezetes mérgezést tudjanak előidézni.
4. Elemes töklámpások: Az elemek lenyelése súlyos mérgezést és belső sérüléseket okozhat. Tartsd távol a lámpásokat és más elemes dekorációkat a kutyád által elérhető helyekről.
5. Halloween jelmezek: A kis alkatrészek, mint a gombok vagy díszek, fulladást vagy bélelzáródást okozhatnak, ha a kutya lenyeli őket.
Azzal nincsen semmi baj, ha kutyusodat bevonod ebbe az ünnepbe, csak ésszel tedd! Ne nyeljen le semmit a jelmezekből és a díszekből, különben az ünnepből könnyen válhat egy állatorvosi ügyeleti látogatás!
Összegzés
A fenti veszélyek elkerüléséhez biztosítsd, hogy a kutyusod ne férhessen hozzá az édességekhez és a dísztárgyakhoz, tehát tartsd ezeket egy biztonságos, elzárt helyen. Emellett mindig figyelj a Kedvenced viselkedésére, és ha bármilyen furcsa tünetet észlelsz (hányás, letargia, fokozott ivás vagy vizelés) az ünnep során, akkor azonnal fordulj állatorvoshoz. Vigyázz a Kedvencedre, hogy biztonságos és boldog Halloweenben lehessen része!
Áttekintés
Az ősz folyamán sok fa és bokor hullatja le gyümölcsét és magvait. Például a diófák és gesztenyefák is ebben az időszakban hullatják le termésüket. Ezek a gyümölcsök és magvak nemcsak fulladásveszélyt jelenthetnek, ha a kutya lenyeli őket, de egyesek közülük (például a penészes dió) mérgezőek is lehetnek a kutyák számára. Ezen kívül a földre hullott gyümölcstermések penészesedhetnek, ami további veszélyforrást jelent.
A gesztenye és más gyümölcsök magvai többféle veszélyt is rejthetnek a kutyák számára:
- Méret és alak: A gesztenye és más nagyobb magvak, mint például a dió vagy az avokádó magja, fulladásveszélyt jelenthetnek, különösen a kisebb testű kutyák számára. Ha a kutya lenyeli ezeket a magvakat, azok elakadhatnak a garatban, a nyelőcsőben vagy akár a gyomorban is.
- Bélrendszeri problémák: A lenyelt magvak bélelzáródást is okozhatnak, ami súlyos, életveszélyes állapotot eredményezhet. Ebben az esetben az állatnak azonnali állatorvosi ellátásra van szüksége.
- Mérgezés: Egyes gyümölcsök magvai toxikus anyagokat tartalmazhatnak. Például az almamag cianogént tartalmaz, ami kis mennyiségben nem mérgező, de nagyobb mennyiségben már veszélyes lehet. A penészes dió pedig mérgező anyagokat bocsát ki, amelyek idegrendszeri tüneteket okozhatnak a kutyáknál.
- Bélrendszeri irritáció: A gyümölcsök magvai gyakran kemények és érdesek, ami irritálhatja a kutyák bélrendszerét, ha lenyelik őket. Ez hasmenést, hányást és egyéb emésztési problémákat okozhat.
- Kémiai anyagok: Egyes gyümölcsök és magvak olyan természetes vegyületeket tartalmaznak, amelyek a kutyák számára mérgezőek lehetnek. Például a szőlő és a mazsola vesekárosodást okozhatnak kutyáknál, bár a pontos toxikus anyagot és annak működési mechanizmusát még nem sikerült pontosan beazonosítani.
A szőlő és a mazsola vesekárosodást okozhatnak a kutyáknál, így nem érdemes kockáztatni velük.