GAZDIPRO

Augusztus

Áttekintés


Augusztusban a nappalok hosszúak és a hőmérséklet gyakran extrém magas. Kutyatartóként ez a hónap megköveteli tőled, hogy különös figyelmet fordíts kedvenced hidratációjára. Az aszfalt gyakran túl forró a mancsoknak, így a sétákat a hűvös hajnali vagy alkonyati időben ajánlott tartani. A szabadban történő játékok és tevékenységek gyakran korlátozottak az erős hőség miatt, így fontos, hogy otthoni aktivitásokat is kitalálj, amik segítenek a kutyusod lefoglalásában és energiájának levezetésében. Mire kell tehát felkészülnöd augusztusban?

Korábbi veszélyek, amikre még augusztusban is érdemes figyelni

  • Élősködő paraziták: Meleg az idő, így a bolhák és kullancsok nyugodtan képesek szaporodni. A nagy hőség miatt a lendületük kissé alábbhagy a nyár legszárazabb hónapjaiban, de ettől függetlenül továbbra is védekezni kell ellenük.
  • Pollenek: A fűfélék pollenszezonja általában májustól augusztusig tart. A parlagfű pollenszezonja általában júliustól októberig tart, a legmagasabb koncentrációt augusztusban és szeptemberben mérjük. Pollen allergia gyanús tünetek esetén keresd fel állatorvosodat.
  • Szúnyogok és szívférgesség: Egészen novemberig tart ez a veszély, tehát a szúnyogszezon végéig védekezni kell a szívférgesség ellen.
  • Toklász: Masszívan tart a toklász szezon, és még fog is, egészen az ősz közepéig. A toklász egy szúrós növényi termés, ami minden évben rekordszámú problémát okoz a házikedvenceknek.

Most pedig vegyük át az újabb veszélyforrásokat, amiket augusztusban elkerülhetsz!

Áttekintés

A te kedvenced étvágya is romlik a nyári nagy melegben? Ez lehet teljesen természetes, ártalmatlan dolog, de sajnos lehet egy betegség előjele is. Hogyan tudod ezt mihamarabb kideríteni? Erre segítek most választ adni.

A kánikulák hatása kedvencedre

  • Étvágytalanság: Sok gazdi számol be arról, hogy kutyája nyáron lényegesen kevesebbet eszik. A tél folyamán naponta kétszer egy teljes tálat is elpusztító kutyusok, a nyár folyamán olykor alig esznek meg egy fél tálkányit. Ez általában normális jelenség!

  • Lihegés fokozódása: A kutyák a lihegésnek köszönhetően képesek hőt leadni, tehát ezzel tudják hűteni magukat a nagy nyári kánikulák során.

  • Aktivitás csökkenése: A hőség nem csak a lihegésre és az étvágyra van hatással. Némely kutyának kevesebb energiája van a nyár folyamán, kevesebb időt akarnak a szabadban tölteni, rövidebb futkározások után hamar lepihennek. Ez szintén normálisnak számít, hiszen a te kutyád sem szeretne túlhevülni, érzi, hogy a hőségben nem tesz jót neki a túlterhelés.


A nagy meleg visszavetheti a korábbi jó étvágyat. De az kizárt, hogy csak a meleg miatt napokig nem eszik kedvenced. Tehát, ha teljesen megtagadja az ételt, akkor gyanakodj, hogy nem csak a hőmérséklet áll a háttérben!


Az étvágytalanság egészségügyi okai kutyáknál

Segítségül felsorolom, hogy a hőségen kívül még milyen egészségügyi állapotok okoznak leggyakrabban étvágytalanságot. A kutya anorexia (teljes étvágytalanság) vagy hyporexia (csökkent étvágy) lehetséges állatorvosi okainak felsorolása nagyon hosszú, és szinte bármilyen kórképet tartalmazhat. Ami fájdalmat, hányingert, letargiát vagy stresszt okozhat az emésztőszerveknél, az mind okozhat étvágytalanságot is. Nagyon szokatlan, ha egy kutya több napig éhezne csak azért, mert válogatós, vagy mert melege van, ezért fontos, hogy állatorvosod kizárja az alapvető betegségeket. Az étvágytalanság egészségügyi okai kutyáknál:

  • Fogászati betegség
  • Szájfájdalom
  • Hányinger
  • Hányás
  • Hasmenés
  • Bélparaziták
  • Hasnyálmirigy-gyulladás
  • Gyomorrontás
  • Fertőzés
  • Láz
  • Rákos megbetegedések
  • Májbetegség
  • Vesebetegség
  • Gyulladásos bélbetegség
  • Pangásos szívelégtelenség
  • Tüdő betegség

Hú hát ez jó sok, igaz? Ráadásul ez csak néhány példa olyan állatorvosi kérdésekre, amelyek étvágycsökkenéshez vezethetnek a kutyáknál. Ennél még sokkal több lehetséges oka lehet! Lényeg, hogy ha nem tudod a melegre fogni kutyád étvágytalanságát, akkor érdemes lehet kivizsgáltatni a dolgot.

Az étvágytalanság egyéb okai

Ahhoz, hogy jobban megértsd kutyád étvágytalanságát, még pár szempontot meg kell vizsgálni.

  • Szorongás, stressz, félelem: A szorongás, a stressz vagy a félelem egyes kutyákban csökkent étvágyat okozhat, akárcsak az embereknél. Ne felejtsd el, hogy amit te stresszesnek tartasz, az különbözhet attól, amit kutyád él meg, hiszen még az egészen apró dolgok is szorongást kelthetnek benne. Emiatt pedig megtagadhatja az evést.

  • Napi rutin megváltozása: Kedvenced mindennapi rutinjában vagy környezetében bekövetkező hirtelen és nagymértékű változások, például új emberek vagy háziállatok a házban, utazás vagy olyan hangos zajok, mint egy építkezés, viharok vagy tűzijátékok szorongást válthatnak ki. Még egy olyan egyszerű dolog is, mint az étkezés idejének vagy helyének megváltoztatása, az érzékenyebb kutyák számára stresszt okozhat, és ettől máris romolhat az étvágy. Ezért is fontos, hogy az augusztus 20.-ai tűzijáték alatt stresszmentes feltételeket tudj biztosítani kedvenced számára.

Aztán vannak olyan kutyusok is, akik csak egyedül szeretnek enni. Általában, ha az étvágytalanság stresszhez vagy szorongáshoz kapcsolódik, a kutya egy-két nap után kezd el újra enni, miután alkalmazkodott a változásokhoz. Egyes kutyáknak szüksége lehet viselkedés specialistára vagy állatorvosi kezelésre is a stressz és a szorongás csökkentése érdekében. Amint láthatod, általában itt is 1-2 nap alatt eldől, hogy stressz okozza az étvágytalanságot, vagy esetleg valami teljesen más, ami miatt már állatorvosi kivizsgálás is szükséges.



Az étvágytalanság etetéshez köthető okai

  • Romlás veszély: Lehet, hogy magával az étellel van baj – lehet régi, lejárt, elavult vagy eleve rossz, gyenge minőségű. Nyáron erre érdemes különösen nagy gondot fordítanod, hiszen kánikulák alatt a tálkában hagyott maradék rekord idő alatt megromlik. Figyelj arra, hogy nyáron légmentesen zárd a tápos zacskót, mert ellenkező esetben az oxidáció és így a romlás is sokkal gyorsabb lesz.

  • Minőség: Nem mindegy, milyen kedvenced tápjának minősége. A gyenge minőségű, adalékanyagokkal teletömött márkáknál nem csoda a nyári étvágytalanság. Egy egészséges, éhes kutyának nem szabadna megtagadni egy bizonyos táp elfogyasztását pusztán azért, mert egy ideje már ugyanazt kapja. Ha úgy néz ki, hogy ez a válogatósság nem a melegtől van, és kutyád egészséges, akkor nagy eséllyel a táp minősége az oka annak, hogy ő ráunt.

  • Nassolás: Fontos megjegyezni, hogy nem tesz jót a napi rutinnak és a napi fejadag elfogyasztásának, ha napközben nassoltatod kedvencedet. Különösen igaz ez nyáron, amikor már pár falat délutáni finomság is meghiúsíthatja a teljes vacsorát. A kutyák okosak és gyorsan megtanulják, hogy ha nem eszik meg azonnal a fejadagjukat, akkor ehelyett ízletes jutalomfalatokat fognak kapni. Ahelyett, hogy ebbe a hibába esnél:

    • inkább próbáld meg kiküszöbölni a hőség okozta étvágytalanságot
    • és ellenőrizd az alap eleség minőségét
    • vagy ellenőriztesd le kedvenced egészségét egy állatorvossal!


Kutyád nyáron bizony finnyásabbá válhat. Figyeld a jeleket, hogy ennek csak a hőség az oka, vagy vajon más is állhat mögötte!

Mit tehetsz az étvágy és aktivitás fokozására?

Mivel láthatod, hogy mind az étvágytalanság, mind az aktivitás hiánya eredhet a nagy melegtől, ezért ezt érdemes kiküszöbölni az alábbi trükkökkel:

  • 2 etetés: Próbálj meg alkalmazkodni kedvenced megváltozott igényeihez. 1 nagy étkezés helyett a nyári étvágytalanság alatt inkább próbálj meg kétszer fél adagot kínálni neki reggel és este. Friss ivóvíz viszont folyamatosan legyen előtte.

  • Koránkelés: Kelj kicsit korábban, hogy a reggeli első séta és az etetés még közelebb legyen a hajnali hűvösebb időszakhoz. Meglátod, hogy kutyusod sokkal élénkebb lesz majd.

  • Szieszta: Napközben a nagy melegben hagyd őt pihenni. A meghagyott ételmaradékot gondosan távolítsd el, az etető- és itatótál mindig legyen tiszta. A napközbeni egészségügyi séták egy nyári kánikulában inkább rövidebbek legyenek, ellenkező esetben nagyon lefáraszthatják kedvenced szervezetét. Este várd meg a hűvösebb órákat, amikor ismét mehet egy nagyobb séta és a vacsora is jobban fog már fogyni ilyenkor.

  • Táplálékkiegészítők bevetése: Létezik olyan immunerősítő, ami egyben javítja az étvágyat és növeli kedvenced aktivitását is. Ilyen táplálékkiegészítő a dimetil-glicin tartalmú Arthrocol DMG + Betain immunerősítő csepp, mely természetes úton fokozza kutyád teljesítményét, a növekvő aktivitásnak és hatékonyabb méregtelenítésnek köszönhetően pedig az étvágyat is növeli. Biztonságos módszer, hogy leteszteld, hogy csak a hőség okozza-e kedvenced étvágytalanságát.

  • Figyelj a jelekre: Ha kutyád mindezek ellenére is passzív és az étvágya is romlik, akkor gyanakodj, hogy esetleg betegség állhat a dolog hátterében. Súlyosnak számíthat például, ha kedvenced nem csak rosszabb étvágyú, de teljesen megtagadja az ételt vagy még a kedvenc játékaira sem reagál, esetleg neked sem örül a megszokott módon, mikor hazaérsz. Fontos szempont az is, hogy, ha ezek a panaszok 1-2 napon belül nem javulnak, vagy azt gyanítod, hogy ezeket nem csak a hőség okozza, akkor vidd el kutyusodat az állatorvoshoz.

Összegzés

Most már mindent tudsz a nyári étvágytalanságról. Remélem, hogy ezekkel a tippekkel kedvenced hamar visszanyeri majd kirobbanó étvágyát és megszokott aktivitását!

Áttekintés

Nyáron nem csak a hőség jelent veszélyt kedvencednek, hanem a nap által felhevült aszfalt is. A tűzforró aszfalt súlyos égési sérüléseket okozhat négylábú barátod tappancsain, ami fájdalmas és hosszan tartó gyógyulást igényel.

 

Mi történik ha nem vigyázol?

A kutyák talppárnái sokkal érzékenyebbek, mint gondolnád. Az 50 Celsius-fokos aszfalt már 60 másodperc után égési sérülést okozhat, a 60 Celsius-fokos pedig akár 30 másodperc alatt is! A forró aszfalt problémája a hőségben különösen fontos, mivel a kutyák hajlamosak lehetnek a fájdalmat elviselni, amíg csak bírják. Ez pedig súlyos égési sérülésekhez, bőrsebekhez vezethet.

Így előzd meg a talpak égési sebeit

De van megoldás! Próbáld meg a legmelegebb napokon korán reggel vagy késő este sétáltatni kedvencedet, amikor az aszfalt hűvösebb. A talppárnák védelmének erősítésére nyáron is használhatsz speciális védőkrémeket. Az egészséges bőr ellenállóbb a környezeti kihívásokkal szemben. Kerüld a forró aszfaltot, és biztosítsd kutyusod számára a gondtalan és boldog nyári sétákat!

Pár 100 méternyi séta ilyen környezetben hamar tönkre teheti kiskutyád talppárnáit. Keress inkább más útvonalat, vagy kapd fel őt az öledbe, ha túl forró az aszfalt.

Áttekintés


Ki kell térnünk kicsit a fagyott élelmiszerek és jutalomfalatok kapcsán felmerülő veszélyekre is. Az olyan hűvös csemegék, mint például egy fagyott csirke, vagy más fagyott húsok a kutyád számára hűsítő pillanatot jelenthetnek a forró nyári napokon, de sajnos potenciális veszélyeket is hordoznak.

Tünetek

  • Ételmérgezés szerű panaszok: Ezek a túl hideg falatok bejutva a gyomorba gátolják a gyomorperisztaltikát, vagyis a normális gyomor- és bélmozgást. Ha a gyomor nem működik rendesen, kedvenced normális emésztése is leáll, így a gyomortartalom rothadásnak indul, ahelyett, hogy szépen megemésztődne. A rothadó gyomortartalom miatt egyes bélbaktériumok túlszaporodhatnak, ami puffadáshoz és mérgezési tünetekhez. Gyakori tünet ilyenkor a hányás és a hasmenés, a bágyadtság és puffadás, de akár gyomormegterhelés is lehet az eredmény.
  • Tönkremegy a bélflóra: Emellett a nagyon hideg táplálék felmelegítése extra munkát ró a kutya szervezetére, ami még a legrobosztusabb immunrendszerű kutyákat is megterhelheti. A természetes bélflóra emiatt könnyen felborulhat, ami hosszantartó hasmenéssel szokott jelentkezni.

Mi a helyzet fogzás idején?


Némelyik kölyökkutyának a fogváltási időszakban a gazdik hűtött rágcsálnivalókat adnak, azzal a célzattal, hogy ez enyhítheti a fogzás okozta kellemetlen érzéseket. Én személy szerint ezt nem javaslom, mert nehéz megállapítani, hogy mennyi hűtött rágcsálnivaló lesz még biztonságos.

  • Lefagyasztott ételek: A hűtött vagy fagyasztott étel leállíthatja az emésztését, ahogy azt már az előbb megtárgyaltuk.
  • Lefagyasztott rágójátékok: A fagyasztóba rakott vizes konyharuhából készített hűs rágójátéktól pedig torokgyulladást okozhat. Volt már olyan kiskutya is, amelyik lenyelte a konyharuhából készített rágójátékot, tehát nem a legbiztonságosabb módszer a fogzás okozta fájdalom enyhítésére.
  • Fagyik és jégkrémek: Cukrosak és egészségtelenek a kutyák számára, csokitartalmuk pedig egyenesen mérgező! Egyáltalán nem javasolt ilyesmit adni kedvencednek.
  • Biztonságos rágójáték a legjobb: Ezerszer biztonságosabb, ha kutyáknak való biztonságos rágójátékokkal támogatod kiskutyád fogváltási időszakát. Például választhatsz neki egy kávéfa rágóbotot, vagy egy szarvasagancsból készült rágókát.

Ne engedd kutyusodat fagyizni, mert nem teszel ezzel jót neki. Fagyi helyett inkább egy kutyás jutifalattal kedveskedj neki.

Áttekintés


Minden évben rengeteg kutyás gazdinak okoz kellemetlenséget az augusztus 20.-ai tűzijáték és az ezzel járó durrogtatás. A petárdák, a tűzijátékok és egyéb pirotechnikai eszközök hangja nagyon ijesztő a kutyák számára. A tűzijátékokkal és petárdahasználattal kapcsolatos törvénykezések szerencsére egyre szigorúbbak. Ettől függetlenül persze lehetséges, hogy egyesek nem tartják majd be a szabályokat és az utcán is durrogtatnak, ezért legjobb továbbra is az óvatosság. Különösen fontos hogy odafigyelj, ha a te kutyád is ijedős vagy egyenesen retteg a tűzijátéktól!

Így készülj fel az augusztusi tűzijátékra:

  1. Ne durrogtass: Mellőzd a tűzijátékok és más pirotechnikai eszközök használatát kutyák jelenlétében. Attól, hogy a te kutyád még jól viseli a dolgot, a szomszédban lehet, hogy rettegnek majd tőle a négylábúak.
  2. Pórázon sétáltass: Általános szabály, hogy mindig pórázon sétáltass. Augusztus 20. tájékán bármikor eldurranhat egy-egy petárda, ami kedvencedet elijesztheti mellőled.
  3. Ne kösd ki az utcán még kis időre se: A durrogtatás miatt az ijedtségtől menekülni próbáló kikötött kutya ugyanis könnyen felkaszthatja magát a pórázzal. Tehát ez balesetveszélyes.
  4. Megfelelő nyakörv, hám és bilétaKutyád nyakörvén kényelmesen elfér egy biléta, a nevével és a telefonszámoddal. Ezek az adatok segítenek, hogy elveszett kedvencedet a megtaláló a leghamarabb visszajuttathassa hozzád. A fényvisszaverő csíkokkal ellátott nyakörv és kutyahám segíthet az éjszakai órákban elveszett kedvencedet megtalálni.
  5. Aktív mikrochip: Ellenőriztesd kedvenced mikrochipét egy állatorvosi rendelőben. Egyúttal a PetVetData online rendszerbe felvitt adatokat is érdemes aktualizálnod. Ha még nem lenne kedvencedben mikrochip, akkor tetess bele egyet az állatorvosoddal, a mikrochip amúgy is kötelező. Azok az elveszett kutyák, akikben van mikrochip, döntő többségük pár napon belül hazakerül az aggódó gazdihoz. Ezzel szemben chip nélkül már sokkal rosszabbak az esélyek!
  6. Alapos lefárasztás: A tűzijáték napján érdemes lefárasztani kedvencedet mind fizikálisan, mind mentálisan, hogy ne legyenek felesleges energiái egy szökéshez. A leghatékonyabb természetes nyugtató nem más, mint a közös játék!
  7. Gyógyszeres nyugtatók: Léteznek nyugtatók kedvenced számára is. De ezek hatékonyságáról, vagy alkalmazási módjáról mindig állatorvosoddal konzultálj. Legjobb, ha csak állatorvostól vagy állatpatikából vásárolsz ilyen szereket. A legtöbb ilyen nyugtatót már előzetesen el kell kezdeni adagolni, tehát ne hagyd ezt a lépést az utolsó pillanatra. Olvasd el figyelmesen a nyugtató használati útmutatóját.
  8. Ne etess túl későn: A tűzijáték napján az esti etetés helyett legkésőbb délután adj enni a kutyádnak. Ha nyugtatót is adsz kedvencednek, akkor az etetést össze kell hangolni a gyógyszerbeadással. 
  9. Zárt, nyugodt hely: Kedvenced legyen melletted egy nyugodt, zárt helyen. Udvari vagy kertben tartott kutyádat is legalább az előszobába vagy a garázsba engedd be ezen a napon. Húzd le a redőnyöket és kapcsold be a tévét vagy a rádiót. Ezek segítenek kiszűrni az erős kinti fényeket és elnyomják a beszűrődő hangokat. Már a gazdi puszta jelenléte is nyugtató hatással szokott bírni. Egy rettegő kutyát magára hagyni pedig súlyos felelőtlenség.
  10. Őrizd meg a nyugalmadat: Ha kedvenced látja rajtad, hogy te is rettegsz a durrogtatásoktól, vagy hogy mennyire aggódsz ő miatta, azzal csak még jobban megijeszted. Inkább próbálj meg magabiztosságot sugározni.
  11. Ne büntesd a félelmét: Ha nagyon fél, akkor se büntesd meg ezért, hiszen nem fogja megérteni, és így csak még jobban megijed. Ha az ijedtségtől tombolni kezd, akkor nem a lefogás lesz a legjobb módszer a lenyugtatására. Ilyenkor inkább egy szállító boxban, vagy egy kisebb helyiségben helyezd el őt, amíg megnyugszik.
  12. Ne jutalmazd a félelmét: Ha étellel, vagy túl sok simogatással jutalmazod a kutyusodat, amikor fél, akkor megerősíted benne azt, hogy rettegnie kell. Ha az rögzül benne, hogy félelem esetén a gazdi többet foglalkozik vele, akkor a későbbiekben is igyekszik majd félősebbnek mutatkozni. Tehát viselkedj és törődj vele természetesen és sugározz nyugalmat. A bátorságát viszont nyugodtan megjutalmazhatod.
  13. Ne ignoráld a félelmét: Ha egyszerűen csak nem foglalkozol kutyád érzéseivel, azzal úgy teszel, mintha magára hagynád. Ezt traumaként élheti meg kedvenced, mivel ez olyan érzés számára, mintha a falka kitaszítaná, nem foglalkoznának vele a többiek, mikor ő bajba került.
  14. Nyugiruha: A kutya eredendően földalatti kotorékban élő ősöktől származik. Emiatt a kutyákat megnyugtatja, ha fenyegetés esetén minden oldalról körülveszi őket a biztonság. Ez lehet a gazdi ölelése, vagy behúzódhatnak egy takaró alá is. Léteznek viszont direkt erre a célra gyártott kutyaruhák, amik pontosan olyan szorosak, hogy kiváltják ezt a természetes megnyugtató érzést a kutyánál.

Ne hagyd az utolsó pillanatra a tűzijátékra való felkészülést.

Összegzés

Engedd meg a kutyádnak a tűzijáték éjszakáján, hogy melletted legyen és sugározz nyugalmat felé. Megsimogathatod, de nem érdemes túl sokat dajkálgatni, amikor fél, mert ezzel csak azt nyugtázod benne, hogy a félelem a helyes viselkedés. Amennyiben pedig mégis elveszítené a kontrollt, akkor fékezd meg, és helyezd el őt egy kisebb helyiségben. Ha pedig a kutyás nyugtatóknak köszönhetően épp békésen alszik melletted, akkor is maradj vele és időnként ellenőrizd őt. Remélem, hogy a te kedvenced stabil idegrendszerű és az ünnepek viszontagságait is jól szokta viselni. Ha mégis megijedne, akkor pedig ezekkel a tippekkel sikerülhet úrrá lenned a félelmén!

Áttekintés


Szeretnélek még idejében értesíteni az őszi kennelköhögés járványról, ami minden évben kutyás gazdik ezreinek okoz hosszan tartó kellemetlenségeket. Hogy mi is ez a betegség? Lényegében egy enyhe, vírusos kutya náthaként indul, de olykor súlyos bakteriális tüdőgyulladás is képes kialakulni miatta. A megbetegedett kutyusok rengeteget köhögnek és nem ritka az sem, hogy fehéres nyálkát, vagy habot öklendeznek fel, mintha hánynának. A kutyákat eléggé megviseli a betegség és van, hogy még az idejében megkezdett gyógyszeres állatorvosi kezelés ellenére is csak hónapok alatt szűnik meg a köhögés. A kennel köhögés megelőzésének a kulcsa nem más, mint az erős immunrendszer. Nézzük is át, hogyan erősítheted meg kutyád immunrendszerét természetesen.

Mozogjatok többet


Ezt csak neked lesz nehéz megszokni, kutyád valószínűleg már az első naptól kezdve imádni fogja! A testmozgás egy varázslatos ütőkártya, amikor kedvenced immunrendszerének felturbózásáról van szó, mert több szempontból is támogatja azt. Az ideális testtömeg fenntartása a mindennapi testmozgás csodálatos mellékterméke, és segít a stressz levezetésben is. A kutyák a természetükből adódóan aktívabbak, ezért a megfelelő testmozgás és játék fontos az egészségük szempontjából. A testmozgásnak nem kell feltétlenül fáradságot is okoznia, hanem inkább szórakoztatónak kell lennie.

A rendszeres mozgás már fél egészség!

“A kutyás emberek tovább élnek”


A rendszeres napi testmozgás pozitív mentális ingerként hat mind kedvenced, mind a saját életszemléletedre nézve. Javítja a stressztűrő képességet és a keringést, egészséges szinten tartja a vérnyomást és elősegíti az ízületek hosszútávú egészségét, megerősíti az immunrendszert. Van egy mondás, miszerint “A kutyás emberek tovább élnek”, ami annak köszönhető, hogy a kutyáknak hatalmas fizikai aktivitásra van szükségük az egészségük megőrzéséhez. Ezért kutyatulajdonosként te magad is többet teszel a saját egészségedért is, ráadásul a rendszeres mozgás endorfint is termel számodra, így idővel egyre jobban élvezed majd ezt az életmódot.

A mozgáshiány a betegségek melegágya


A kutyák mozgáshiánya általában elhízást eredményez, ami hajlamosíthat a gyulladásos állapotok kialakulására. Az étrendhez hasonlóan a testmozgás igénye minden kutyánál egyedi, életkortól, fajtától és általános egészségi állapottól függően. Beszélj állatorvosoddal arról, hogy kedvenced optimálisan mennyi testmozgást igényelhet az egészsége érdekében. A felesleges zsír tárolása emellett gyengíti az immunrendszert. A zsírszövet több, mint 40 féle gyulladást elősegítő hormon kiválasztásáért felelős, így már a legkisebb zsírfelesleg is növelheti ezeknek a hormonoknak a túlsúlyát a szervezetben. A testmozgás zsírégetést eredményez, amely segíthet a gyulladásos állapotok ellensúlyozásában.

A mozgáshiány és a túlsúlyosság a betegségek egyik legfőbb melegágya. Ne hunyj szemet felette!

Mindig gondoskodj friss ivóvízről

Ne hagyd, hogy kedvenced tavakból, vagy pocsolyákból igyon. A pocsolyákban ugyanis bármilyen méreganyag, vagy bomlástermék összegyűlhet, ami nem tesz jót kutyád egészségének. Olykor ugyan óhatatlan, hogy ilyesmibe belekóstoljon, de lehetőleg ne ez legyen, amire neveled őt, hanem az, hogy tudja, hogy otthon ellátod majd minőségi, friss ivóvízzel. A megfelelő folyadék utánpótlás segít “kimosni” a szervezetből a káros méreganyagokat.

Csökkentsd a méreganyagok mennyiségét

  1. Vegyszerek és mérgek: Ne használj kémiai vegyszeres rovar- és rágcsálóírtókat. A kutyák imádnak a gyepben hemperegni, így könnyen felvehetik a fűre tapadt méreganyagokat, növényvédő szereket, amik a következő fürdésig könnyen felszívódhatnak a bőrön keresztül. Ügyelj arra, hogy csak természetes / bio kártevő irtó szereket alkalmazz. Különösen akkor, ha kutyád, szeret füvet és kerti növényeket rágcsálni az udvarban.
  2. Dohányfüst: Kerüld a dohányzást, kedvenceddel egy térben, vagy gondoskodj a megfelelő szellőzésről! A dohányfüst fokozza az allergiás és daganatos megbetegedések kockázatát a kutyáknál.
  3. Csak állatorvos által javasolt parazita ellenes készítményeket használj: A kutyád nyakára helyezett bolha- és kullancsellenes csepp (spot-on) vagy nyakörv, és erre a célra kifejlesztett rágótabletták hatóanyagai a véráramba juthatnak. Kizárólag állatorvostól, állatorvosi javaslatra, vagy állatpatikából vásárolj ilyen termékeket, mert ezek hatóanyagait bevizsgálták, és ezek a lehető legbiztonságosabbak. Minden más, nem állatorvos által javasolt minőségű parazita ellenes készítménnyel 3 dolgot kockáztatsz:
    • Nem fog hatni, és a paraziták ugyanúgy támadhatnak.
    • Nem kellően bevizsgált a hatása, biztonságossága
    • Ha nem hat, akkor teljesen felesleges

Mellőzd a dohányfüstöt kutyusoddal mellett

Simogasd sűrűn kedvencedet


Ez neki és neked is jót fog tenni. A fizikai kontaktus ugyanis bizonyítottan erős stresszoldó hatással bír. Hagyd, hogy kedvenced a lábadhoz bújjon a home office közben és simogasd meg. Az érintésnek immunerősítő ereje van, melyet ma már számos kutatás is megerősít.

Végezhetsz mérsékelt intenzitású kutyamasszázst


Ha már nagyon profi kutyasimogatónak érzed magad, akkor a kutya masszázst is ajánljom neked. Fontos megjegyezni, hogy ez sohasem hasonlíthat az emberi csontkovácsolásra! Szó sincs ilyesmiről. Először a bőr finom masszírozásával fel tudod térképezni, hogy egyáltalán hol szereti kedvenced a törődést, majd, ha ez már ügyesen megy, akkor fejthetsz ki nagyobb nyomást az izmokra, de mindig maradj gyengéd. A legtöbb kutya például imádja, ha a farka tövét vakargatják, és szinte csak dugják a gazdihoz a feneküket a folytatásért. A helyesen végzett masszázsterápia elősegítheti az egészséges keringést, megnyugtatja a szorongástól szenvedő (például a mentett) házikedvenceket, és csökkenti az általános stresszreakció mértékét. Számtalan félős kutyát sikerült már így megnyugtatni ezzel a módszerrel. A kutyamasszásnak az eddigi eremények szerint szintén pozitív hatása van az általános immunrendszerre.

Kiegyensúlyozott étrend


A kiegyensúlyozott étrend az egészséges immunrendszer egyik legfőbb alappillére. Valójában a gyomor-bél rendszer a kutya immunrendszerének rendkívül nagy, körülbelül 70% -át teszi ki. A bélrendszer tartalmazza a mikrobiomot, vagyis az egészséges, normál bélbaktériumok összességét. Ennek megfelelően a mikrobiomot nagyrészt a táplálékkal elfogyasztott tápanyagok táplálják.

A kutyákat úgy tervezték, hogy nedves, hús alapú étrendet fogyasszanak, ugyanakkor „a kereskedelmi száraz élelmiszerek legalább 40 százalék gabonafélékből származó keményítőt tartalmaz. Ehelyett kutyád számára inkább egy gabona nélküli étrend javasolt, amely friss húst (lehet hőkezelt) és zöldségeket is tartalmaz. A túlzásba vitt nyers étrend, amely csak húst és csontot tartalmaz, nem támogatja a kutyák számára a legjobb mikrobiom kialakulását. Célszerű beszélned állatorvosoddal arról, hogy kutyádnak milyen étrend lenne a legoptimálisabb. Vagy válassz minőségi, gluténmentes és kukorica keményítő-mentes tápokat kedvencednek!

Táplálék kiegészítés


A kutya immunrendszer erősítésének egyik leghatásosabb módja a táplálék kiegészítés. Ha a leggondoskodóbb is vagy kutyád étrendjét illetően, akkor is előfordulhat, hogy egyes vitaminokat, ásványi anyagokat nagyobb mennyiségben igényel a szervezete:

  • Antioxidánsok: Az antioxidánsok segíthetnek lassítani az öregedési folyamatokat, megszüntetni a káros szabad gyököket és csökkenteni a gyulladásos állapotokat.
  • Pre- és probiotikumok: Biztosítják, hogy kutyád bélrendszere egészséges immunerősítő baktériummal legyen benépesítve. Sose adj emberi probiotikumot kedvencednek, hiszen az ő természetes bélflórája eltér az emberitől.
  • Bőr- és szőrtáplálő kiegészítők: A bőr helyi immunvédelmét erősíthetik, segítségével javítható a bőr és a szőrzet állapota. A lazacolaj kifejezetten jó példa ezekre. A halolaj tartalmú táplálék kiegészítők gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavakat tartalmaznak. Ezek a zsírsavak elengedhetetlenek, mert mérséklik a gyulladásos reakciókat a szervezetben. Megfelelő mennyiségű bevitelük nem mindig valósul meg alap esetben, ezért a kutyák étrendjének halolaj-kiegészítése javasolt.
  • Ízületvédők, porcerősítők: Segíthetnek, hogy kedvenced ízületeinek ne alakuljanak ki gyulladásos elváltozásai.
  • Májvédők: Különösen egyes betegség utáni lábadozások után igen hasznosak lehetnek, de az általános immunrendszert is erősítik. A máj az egyik legfontosabb méregtelenítő szerv, így kiemelt fontosságú, hogy zavartalanul működhessen.
  • Célzottan immunerősítő táplálékkiegészítők: Egyre népszerűbbé válik a CBD olaj használata is a kisállatok immunerősítése céljából, de a búzacsíra kivonatokkal is jók a tapasztalatok. Az N,N-dimetilglicin pedig támogatja a szervezetben zajló transzmetilációs folyamatokat. E biokémiai folyamat nélkülözhetetlen az élethez, az egészséghez és a sejtregenerációhoz. Pár konkrét termék, amikről nagyon jó véleménnyel vagyok:
  • Arthrocol teljes spektrumú CBD olaj
  • Arthrocol DMG + betain immunerősítő cseppek


Kizárólag olyan, jól ismert vállalatoktól vásárolj immunerősítőket és táplálék kiegészítőket, amelyek kiváló minőségű alapanyagokat használnak!

A CBD olajak nem csak jó ízűek de egyben előnyösek is kutyádnak

Összegzés


Láthatod, hogy számos módja van annak, hogyan támogathatod kutyád egészséges immunrendszerét. Remélem te is találtál pár olyan szempontot, amit sikeresen be tudsz majd építeni a közös életviteletekbe, hogy kedvenced maximálisan egészséges és boldog kutya legyen.

0