GAZDIPRO

Február

Áttekintés


Bár a február egy téli hónap, de a tavasz már a küszöbön áll. Hamarosan ébred a természet, a velejáró összes kutya-élősködővel együtt. Szerencsére a legtöbb kutyás veszély most is megelőzhető lesz.



Ezekre még most is érdemes figyelni:

  • Útsózás: Időjárás függő, de még mindig tarthat az utak és járdák fagymentesítése, felsózása. A séták után februárban is javasolt megmosni a mancsokat, főleg, ha csapadékos, vagy latyakos az idő odakint.

  • Mancsápolás: Folytasd a mancsápoló krémek használatát, ha kedvencednek érzékeny a tappancsa.

  • Ízületvédelem:A februári hideg idő miatt a krónikus ízületi problémák súlyosbodhatnak. Kedvenced porcerősítése nagyon fontos februárban is, ehhez pedig a leghatékonyabb ízületvédőket ide kattintva találhatod.
  • Koffein és gyógyszerek: A februári rövid nappalok miatt sokan fáradtabbak, depressziósabbak a megszokottnál. Figyelj, hogy véletlenül se hagyj elöl kávét vagy antidepresszánsokat kutyád közelében.

  • Balesetek: A csapadékos, ködös idő és a rossz látási viszonyok megnövelik a közlekedési balesetek veszélyét. Törekedj rá, hogy kedvenced jól látható maradjon, bármerre is jár.



Most pedig vegyük át az újabb veszélyforrásokat, amiket februárban elkerülhetsz!



Áttekintés


A külföldről egyre inkább átvett Doggie Date Night – A „Kutyás Randizás Éjszakája” egy kiváló alkalom arra, hogy összekösd a kellemest a hasznossal: egy romantikus találkozó és a kutyasétáltatás egyben. Ám fontos, hogy vigyázz kedvencedre is ezen az éjszakán is. Nehogy megfeledkezz kedvencedről, akármennyire is bejön a másik! Bár a randi izgalmas lehet, sose felejtsd el, hogy felelősséggel tartozol kutyád iránt. Ne vidd olyan helyre kedvencedet, amitől fél, vagy veszélyes hely ránézve, csak azért, hogy imponálj emberi kiválasztottadnak.



Kutyabarát helyet keress


További veszélyforrásokra is figyelj oda. Például, ha étterembe mentek kutyával, győződj meg róla, hogy az adott hely kutyabarát , és az ott található ételek sem okoznak veszélyt kedvenced számára. Gondoskodj arról, hogy egy biztonságos területen legyen a kutyád, ahol nem találkozik agresszív másik kutyákkal vagy veszélyes tárgyakkal. Érdemes figyelni a környezeti zajokra is, hiszen a túl hangos zene vagy közlekedési zaj kutyád számára is kellemetlen lehet. Ha szabadtéri rendezvényen vesztek részt, ne feledkezz meg a megfelelő láthatóságról, viseljen ledes nyakörvet vagy fényvisszaverőt kedvenced.

 

Ha a párodra is időt szeretnél szánni

Természetes, ha az este folyamán a pároddal is szeretnél egy kis időt tölteni. A legjobb, ha ez idő alatt egy biztonságos rágójátékot adsz a négylábúnak, ami leköti a figyelmét. Természetes alapanyagú, egészséges rágójátékainkat ide kattintva éred el.

Összegzés

A Doggie Date Night éjszakája csodálatos élmény lehet mindkettőtök számára, de ne feledd, hogy a kutyád biztonsága és kényelme mindig az első helyen kell, hogy álljon! Élvezd a romantikus estét, de közben maradj figyelmes és felelősségteljes kutyatartó!

 

Áttekintés


Erdei kutyástúra februárban? Akkor vigyázz, mert vaddisznóveszély fenyeget! Ha kedvenced nem visszahívható, vagy nem elég fegyelmezett az erdei séták során, akkor ez most mindkettőtökre nézve kockázatot jelent. Például egyszer csak egy őt üldöző vaddisznóval térhet vissza hozzád, védelemért. A vaddisznó kocák ugyanis februártól áprilisig a legérzékenyebbek, ekkor védelmezik leginkább a malacaikat. Ez idő tájt érdemes nagyon körültekintőnek lenned, ha egy kutyás erdei sétán töröd a fejed. Egyébként nem csak februárban, hanem egész évben javasolt pórázon tartani kutyádat túrák alatt.



Jobb a békesség


A vaddisznók már sokszor a lakott területekre is bemerészkednek, mert nem félnek annyira az embertől. Szerencsére a vaddisznók alapvetően kerülik az emberrel és a kutyákkal való találkozást. Ha mégis összefutsz egy vaddisznóval egy kutyás túra során, akkor a legjobb, ha teret hagysz neki. Így megláthatja a menekülési utat és legtöbbször efelé törekszik majd, ahelyett, hogy feléd rontana.



Féltik a kicsinyeiket


A vaddisznó kocák akkor a legveszélyesebbek, amikor a malacok még olyan kicsik, hogy kizárólag a vacokban (az üregükben) tartózkodnak. Ha kutyáddal gyanútlanul odasétálsz egy ilyen vacokhoz, akkor a koca bizony a vacok védelmére siet! Először fogcsattogtatással és morgással figyelmeztet, hogy ne merészelj közelebb menni. Ilyenkor azonnal, de óvatosan kell meghátrálnod kutyusoddal együtt. A legjobb, ha sosem térsz le a kitaposott túraútvonalakról és a kutyádat sem engeded az erdő sűrűjébe. Ha ezt betartod, akkor nem valószínű, hogy ilyen probléma ér, a vaddisznók ugyanis a legzavartalanabb helyekre építik az üregüket.

Amikor egy malacait vezető kocával találkozol, akkor is tudnod kell kutyádnak megálljt parancsolni! A béke még ilyenkor is fennmaradhat, ha megvárod, hogy a koca odébb vezesse kölykeit. Fontos, ha a koca még nem akar távozni, hanem csak röfög és vár, akkor valószínűleg egy malac le van maradva és őt várja. Legjobb, ha türelmes vagy, míg az egész csapat elvonul és csak ezután folytatod a túrát kedvenceddel.



Akármennyire is cukik ezek a vadmalacok, ne menj a közelükbe megsimogatni őket! Az anyjuk ott van valahol a közelben és, ha nem vigyázol támadni fog!

Áttekintés


Valentin nap közeledtével a romantika kerül előtérbe, de ne feledkezz meg kutyád biztonságáról. Érdemes odafigyelni, hogy a szeretet ünnepe gondtalanul teljen kutyáddal is, és ne pedig egy állatorvosi ügyeleten. A legfontosabb, hogy ne hagyj elöl olyan anyagokat és tárgyakat, amik kutyád egészségét veszélyeztethetik.



Mérgező édességek


Az egyik leggyakoribb veszélyforrás a csokoládé és a kávés finomságok, amelyek teobromint és koffeint tartalmaznak, amik a kutyák számára mérgezők. Tartsd távol kedvencedet a csokis vagy kávés édességektől, ha pedig mégis hozzájutna ilyesmihez, azonnal vidd állatorvoshoz. A xilit vagy nyírfacukor tartalmú édességek szintén veszélyesek, hiszen ez az édesítőszer súlyos májkárosodást okozhat a kutyáknál. Vigyázz, hogy ne jusson kedvencednek ilyen édesség!



Mérgező virágok


A Valentin napi ajándékok között gyakoriak a mérgező növények, például liliomcsokrok és egyéb vágott növények. Tartsd távol kutyádat ezektől a növényektől, hogy ne károsítsák az egészségét. Ha azt gyanítod, hogy kutyád mérgező virágot evett, azonnal vidd állatorvoshoz.

Top 3 vágott virág, amelyek veszélyesek lehetnek a kutyádra:

  1. Rózsa: A rózsa a Valentin nap egyik legnépszerűbb virága. Szerencsére a rózsák általában nem mérgezők a kutyák számára, de a szúrós tövisek komoly sérülést okozhatnak. Ha nem akarsz tövistelen rózsát ajándékozni, vagy kapni, akkor tegyétek a virágvázát a kutya számára elérhetetlen helyre.

  2. Liliom: A liliom szépsége és illata miatt népszerű ajándék, de sajnos mérgező a kutyák számára. A liliomok elfogyasztása veseelégtelenséget okozhat, ami akár halálos is lehet. Kutya- és macskatartókat emiatt nem érdemes liliomcsokorral meglepni.

  3. Tulipán: A tulipánok szintén kedvelt Valentin napi ajándékok. De a tulipán hagymája mérgező a kutyák számára, és emésztőrendszeri problémákat, nyáladzást, étvágytalanságot és hányást okozhat. Így ez is kerülendő a kutyás háztartásokban.

További veszélyforrások


További veszélyforrás lehet a gyertya, amit gyakran használunk a romantikus hangulat fokozására. Ne hagyd, hogy kutyád a láng közelébe kerüljön, vagy felborítsa a gyertyát, ami tűzesethez vezethet. Az illatosított gyertyákat pedig egyes kutyák előszeretettel elfogyasztják, ami szintén mérgezést és súlyos emésztőszervi panaszokat tud okozni, így ezeket se hagyd elöl őrizetlenül.

 

Ha pedig a kutyád a szerelmed is egyben!

Az ember és a kutya közötti kapocs sokszor már már felér egy szerelemmel, így miért is ne lehetne a kutyádat megajándékozni Valentin nap alkalmából? Egészséges jutalomfalatok és biztonságos rágójátékok közül válogathatsz kedvencednek, ha ide kattintasz.

Összegzés


Valentin nap alkalmából gondoskodj kutyád biztonságáról és kényelméről, hogy a szeretet ünnepe mindkettőtök számára boldog és gondtalan legyen! Légy felelősségteljes kutyatartó, ne hagyj elöl veszélyes anyagokat, és így már nyugodtan élvezheted ezt a romantikus napot!



Áttekintés


Február végén, amikor a hó elolvad, oda kell figyelned a kutyádra, hogy ne legyen baj. A hó alól előkerülő szemét, üvegszilánkok, a tavaly eltűnt és mostanra megpenészedett kutyajátékok veszélyt jelenthetnek a négylábú barátodra.



Sétaútvonalak ellenőrzése


Nézd meg jól a szokásos sétáltató útvonalakat, nehogy a kutyusod olyan dolgokat találjon, amelyekre nem számítottál. A hó alatt bomlásnak induló tárgyak, élelmiszerek vagy növényi maradványok fogyasztása egészségügyi problémákat okozhat. Vigyázz arra is, hogy a kutyusod ne húzzon elő és rágjon szét régi, elázott játékokat, amik rossz állapotban lehetnek, megpenészedtek. A legjobb, ha rendszeresen ellenőrzöd a környezetet, és takarítsd el a veszélyes dolgokat, hogy kutyusod biztonságban sétálhasson és játszhasson.



Áttekintés


Februártól ébred a természet és vele az élősködők is, mint például a kullancsok és bolhák. A kullancsok pedig súlyos betegségeket, például Lyme-kórt vagy kutya babéziózist terjeszthetnek, ezért fontos a kullancs csípések megelőzése.



A legfontosabb tippek kullancsok ellen

  1. Nem csak erdőben él: Fontos tisztázni a tévhiteket. A kullancsok nem csak erdőben és bokros területeken fordulnak elő, hanem parkokban vagy udvaron is.

  2. Nincs igazi kullancsszezon: Egész évben óvd kedvencedet a kullancsoktól, mivel a városi körülmények között is túlélhetnek a hideg időben, tehát nem létezik igazi kullancsszezon, hanem folyamatos védekezés javasolt ellenük!

  3. A fokhagyma nem ér semmit ellenük: A fokhagyma etetése kutyáknak nem megoldás a kullancsok ellen, sőt veszélyes is lehet rájuk. Ehelyett válassz inkább állatorvosi minőségű kullancsriasztó nyakörvet, rácsepegtető oldatot (más néven spot-on cseppet) vagy kullancs elleni rágótablettát, amik valóban hatékonyak.

  4. Ne várd meg, míg magától kiesik: A kullancsok mihamarabbi eltávolítása extrém fontos, hiszen minél tovább van a bőrbe fúródva, annál nagyobb eséllyel ad át valamilyen fertőzést. A kullancs kiszedésére használj erre alkalmas eszközt, például kullancskiszedő horgot, szerintem ez a leghatékonyabb eszköz mind közül

  5. Ne kenegesd, ne nyomkodd: Ne alkalmazz olyan házi praktikákat, miszerint olajjal, zsírral vagy krémmel kell bekenni az élősködőt, mert így csak növeled a fertőzés esélyét. A kullancs fuldokolni kezd és beöklendezi a kórokozókat a véráramba.

  6. Ha beszakad, nem tragédia: Ha a kullancs feji része a bőrben marad, általában nem okoz fertőzést, de a helyén gyulladás alakulhat ki. Ha a csípés helye gennyesen begyullad, mindenképp mutasd meg állatorvosodnak!

  7. Nézd át kedvencedet: Minden szabadban tett barangolás után vizsgáld át kutyád testfelületét és bundáját.



A kullancsok egészen aprók lehetnek, annyira hogy szabad szemmel alig észrevehetők. Ahogy szívják a vért, úgy válnak egyre nagyobbá, és ilyenkor lehet már őket könnyen kitapintani.



A legfontosabb tippek bolhák ellen

  1. Szinte bárhol megélnek: Kutyád lényegében bárhonnan összeszedheti a bolhákat, hiszen a kóbor macskákkal azok mindenhova képesek eljutni. Még a lakásban tartott kutya is könnyedén összeszedheti, mert az ember is képes bevinni a bolhát a ruházatával.

  2. Nincs igazi bolhaszezon: Egész évben óvd kedvencedet a bolháktól, mivel a melegvérű állatokon élősködnek, így a téli hideg sem véd ellenük. Egyetlen megoldás a folyamatos bolha elleni védelem.

  3. A bio szerek szinte semmit sem érnek ellenük: Egy gerániumos vagy citromfüves bio készítmény a bolhák ellen sajnos nem lesz elegendő. Ehelyett válassz inkább állatorvosi minőségű bolhariasztó nyakörvet, rácsepegtető oldatot (más néven spot-on cseppet) vagy bolha elleni rágótablettát, amik valóban hatékonyak. A legtöbb állatorvosi kombinált bolhaellenes szer a kullancs ellen is megvédi kedvencedet.

  4. Nem feltétlenül veszed majd észre: A bolhák rejtőzködő lények, emiatt a legtöbb gazdi észre sem veszi, hogy bolhás lett a kutyája. Kezdetben még a vakaródzós, viszketős tünetek is nagyon enyhék lehetnek, de általában ezek a bolhásság első árulkodó jelei.

  5. Használj bolhafésűt: Bolhafésűvel rendszeresen ápolva kedvenced bundáját hamar észreveheted a bolhásság első tüneteit. Ez pedig nem más, mint a fésű fokai közt megakadó kis, fekete, kifli alakú bolhaürülék.

  6. Portalaníts: A lakásba bekerült bolhák ellen rendszeres porszívózással és megfelelő környezetfertőtlenítéssel lehet védekezni, de ez csak akkor hatékony, ha közben az állatod is védve van a visszafertőződéstől.



Összegzés


Legjobb, ha inkább megelőzöd a bajt: használj kullancs- és bolhairtó nyakörveket, spot-on rácsepegtető oldatokat, vagy rágótablettákat. Ezeket az állatorvosodtól szerezd be, aki segít kiválasztani a legalkalmasabb készítményt és tanácsot ad a kullancs eltávolító eszközök használatához is. Védekezz időben, hogy biztonságban tudhasd kedvencedet.



Így néz ki egy bolha mikroszkópos nagyításban. Élőben alig 1 mm az egész, de vérszívás után a bolha mérete is jelentősen megnőhet. Hatalmas ugrólábaival könnyedén átugrik egyik kutyádról a másikra.

Áttekintés


A babéziózis egy kullancs által terjesztett, súlyos, gyakran életveszélyes betegség a kutyáknál, amely állatorvosi kezelést igényel. A jó hír azonban, hogy a súlyos szövődmények legtöbbször megelőzhetők! Most megismerheted a betegség fő jellemzőit és megelőzésének lehetőségeit, hogy kedvenced egészséges és boldog lehessen.



A kórokozóról


A betegség okozója egy Babesia canis nevű egysejtű élősködő, amely a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) által terjed. A bebézia tönkreteszi kutyád vörösvértestjeit és teljesen összeomlaszthatja az immunrendszert, olyannyira, hogy autoimmun betegség is kialakulhat. hogy A kullancsok füves területeken, városi környezetben és akár a kertben is megtalálhatók. Az éghajlatváltozás miatt ma már egész évben aktívak lehetnek, így a fertőzés veszélye folyamatosan fennáll. Legyünk őszinték: A kullancs szinte mindenhol ott van, ha kutyád kiteszi a lábát a lakásból.



A kutya babéziózis tünetei


A babéziózis tünetei általában 2-7 nappal a kullancs megtapadása után jelentkeznek, de előfordul, hogy csak hetekkel később. Az első tünetek:

  • Magas láz
  • Étvágytalanság
  • Elesettség, bágyadtság
  • Fehér vagy sárga nyálkahártyák (normál esetben rózsaszín)
  • Sötétsárga vagy barnás színű vizelet
  • Remegés, hidegrázás

Ha ilyen tüneteket észlelsz kutyádon, azonnal fordulj állatorvoshoz! A betegség kései tünetei a sárgaság és a vérszegénység, de ezeket már semmiképp sem szabad megvárni, mert innen már nagyon nehéz visszahozni a kutya egészségét.



Egy babéziás, lázas kutyának nincs kedve semmihez. Általában csak fekszik bánatosan egész nap.



A kutya babéziózis diagnózisa és kezelése


A babéziózis diagnózisa vérvizsgálat alapján történik, és a kezelés célja a kórokozó elpusztítása. A korai kezelés növeli a teljes gyógyulás esélyét és megelőzi a szövődmények kialakulását. Az állatorvos imidokarb hatóanyagot tartalmazó injekciót adhat a kutyának, ami sajnos kellemetlenül csípős élmény szokott lenni. Ez az egyetlen ellenszer és életmentő lehet, tehát baj esetén nincs más választás. Gyakran kiegészítő terápiára is szükség van, például infúziós kezelésre a vesék és a máj regenerációjának elősegítéséhez.



Ezt a kutyust vérvételre készítik elő egy vénaszorító felhelyezésével. Ritka az olyan kutya, amelyik így egyedül is tűri a beavatkozást

 

Életveszélyes fenyegetés

A kutyák babesiosisa egy életet fenyegető fertőzés, nem mindegyik kutya éli túl a betegséget, olykor még kezelés ellenére sem. Fontos a gyors közbelépés és a mihamarabbi szakszerű állatorvosi ellátás. Az állatorvosi tapasztalatom az, hogy a betegség leküzdéséhez nagyban hozzájárulhat a DMG + betain tartalmú immunerősítő adása, amiről ide kattintva olvashatsz részletesebben.

 

A kutya babéziózis megelőzése


A kutya babéziózis megelőzésében a legfontosabb, hogy egész évben védened kell kutyádat a kullancsoktól. A kullancsirtó módszerek közül választhatsz rácsepegtetős oldatot, gyógyszeres nyakörvet vagy kullancs ellenes rágótablettát. Állatorvosod segíthet megtalálni a legmegfelelőbb módszert a kutyád számára.



Ha már megtörtént a baj


  1. Ki kell szedni: Ha kullancsot találsz kutyádon, akkor a lehető leghamarabb távolítsd el onnan! Erre a legalkalmasabb eszköz a kullancskiszedő horog. Ilyet például állatorvosi rendelőkben vagy állatpatikában szerezhetsz be. Lényeg, hogy ne nyomkodd meg a kullancs potroh-szerű hasát, hanem alá kell nyúlni a kullancs kiszedő horoggal vagy egy csipesz száraival és ki kell emelni a kullancsot. Ne sokat teketóriázz, hanem egy határozott mozdulattal szedd ki a kullancsot kutyád bőréből. Ha nem sikerül jól a csavaró mozdulat, miközben kiemeled a kullancsot, akkor a feje beszakadhat, de ez lényegtelen. Az a fontos, hogy a „hasa” sértetlenül, nyomkodás nélkül legyen kiszedve. A beszakadt fej pedig pár héten belül kilökődik majd, mint amikor szálka megy az ember ujjába. A beszakadt rész szerencsére nem szokott fertőzést okozni (kutatók úgy fogalmaztak, hogy a beszakadt feji résznek a szerepe a fertőzésben elhanyagolhatóan alacsony).

  2. Genetikai vizsgálat: Ha az eltávolított kullancsot magaddal viszed az állatorvoshoz, akkor a kullancs-minta laborba küldhető, ahol képesek megállapítani, hogy hordozott-e Lyme-kórt, vagy Babesia élősködőt. Ez meglehetősen drága vizsgálat, ezért a legtöbb gazdi a 3.-as lépéssel folytatja a sort.

  3. Két hét szigorú megfigyelés: Azokat a kutyákat, akiket megcsípett a kullancs, 2 héten át javasolt megfigyelni a babéziózis tüneteire. Ha bármi furcsát észlelsz, azonnal menj az állatorvoshoz és így általában még időben elcsíphető és megállítható a betegség. Ha 2 héten át minden rendben, akkor valószínűleg nem lett fertőzött a kutyusod, így nincs egyéb teendő.

  4. Imidokarb kezelés: Olykor az állatorvos dönthet úgy, hogy a kutya állapotára és a helyzetre való tekintettel még a babéziózis klasszikus tüneteinek megjelenése előtt, lényegében preventív céllal beadja az imidokarb injekciót. Ha kullancsos helyzetbe kerül a kutyusod akkor erre a lehetőségre is rákérdezhetsz.

  5. Tápkiegészítők adása a gyorsabb gyógyulásért: A betegségből való lábadozás során előnyös a DMG + betain tartalmú immunerősítő adása, amiről ide kattintva olvashatsz részletesebben.

Összegzés


Az időben megkezdett babéziózis elleni kezelés akár kedvenced életét is megmentheti. De a legjobb, ha az egészet megelőzöd a megfelelő kullancs elleni módszerekkel. Ezzel jelentősen hozzájárulhatsz kutyád egészségéhez és jólétéhez, és így nem kell azon izgulnod a séták során, hogy vajon mit fognak tenni a kutyáddal a kullancsok.

Áttekintés


Február utolsó keddje a World Spay Day, vagyis az Ivartalanítás Világnapja. Nem véletlenül került február végére, tavasszal ugyanis beköszönt majd a „kiskutya-bumm”, amikor rengeteg kiskutya születik meg egy időben. Sajnos már így is számtalan gazdátlan a kiskutya. Ezért te ne gyarapítsd a számukat, hanem inkább ivartalaníts, a tenyésztést pedig bízd profi, hivatásos kutyatenyésztőkre. Először is oszlassuk el az ivartalanítással kapcsolatos 5 leggyakoribb tévhitet:

Az ivartalanítással kapcsolatos leggyakoribb tévhitek

  1. Tévhit: Az ivartalanítás után a kutya garantáltan elhízik. Valóság: Bár az anyagcsere változhat a műtét után, a helyes táplálkozás és rendszeres testmozgás segítségével az elhízás könnyen megelőzhető.

  2. Tévhit: Az ivartalanítás csökkenti a kutya védelmi ösztönét. Valóság: A kutya természetes védelmi ösztöne nem függ össze az ivarszervekkel. A műtét nem befolyásolja a kutya képességét, hogy gazdája védelmére siessen.

  3. Tévhit: A kutya személyisége megváltozik az ivartalanítás után. Valóság: A kutya alapvető személyisége nem fog megváltozni a műtét következtében. Az ivartalanítás általában csak a hormonálisan vezérelt viselkedést befolyásolja, így a kutya maximum kissé nyugodtabb lesz és kevésbé agresszív, de ez legtöbbször csak előny.

  4. Tévhit: A kutya depresszióssá válik az ivartalanítás után. Valóság: A kutya nem válik depresszióssá a műtét után. Az ivartalanítás segít csökkenteni a hormonálisan vezérelt stresszt és feszültséget, ami hozzájárulhat kutyád általános jólétéhez.

  5. Tévhit: A kutyának előnyös, ha legalább egyszer szaporodhat, mielőtt ivartalanítják. Valóság: Nincs szükség arra, hogy egy kutya szaporodjon, mielőtt ivartalanítanák. Sőt, az ivartalanítás korai életkorban történő elvégzése számos egészségügyi előnyt jelent.

A tévhitek eloszlatása segít a gazdiknak és a leendő gazdiknak felelősségteljes döntéseket hozni az ivartalanításról, ami hozzájárul a kutya egészségéhez és a gazdátlan állatok számának csökkentéséhez.



A nőstény kutyák ivartalanításának előnyei


A nőstény kutyák ivartalanítása számos előnnyel jár, amelyek hozzájárulnak az egészségük megőrzéséhez és a felesleges kiskutyák szaporulatának elkerüléséhez. Íme egy részletes összefoglaló a legfontosabb előnyökről:

  1. Elkerülhető a nem kívánt kiskutya szaporulat: Az ivartalanítás révén felelősségteljesen csökkentheted a gazdátlan kiskutyák számát, akiknek gyakran nehéz új otthont találni.

  2. Megelőzhető az emlődaganat: Az ivartalanítással jelentősen csökkenthető a nőstény kutyák emlődaganatának kialakulásának esélye. A korai életkorban történő ivartalanítás tovább növeli ezt az előnyt.

  3. Elkerülhető a gennyes méhgyulladás (pyometra): A pyometra súlyos és életveszélyes állapot, amely a nem ivartalanított nőstény kutyáknál jelentkezhet. Az ivartalanítással teljes mértékben megelőzhető ez a betegség.

  4. Kisebb esély a méhnyakrák és petefészekrák kialakulására: Az ivartalanítás során eltávolítják a méhet és a petefészkeket, ami megelőzi a méhnyakrák és petefészekrák kialakulását.

  5. Nyugodtabb viselkedés: Az ivartalanított nőstény kutyák kevésbé valószínűek, hogy agresszívak vagy féltékenyek legyenek más kutyákkal szemben, ami könnyebbé teszi a más kutyákkal való együttélést.

  6. Nincs több tüzelés: Az ivartalanított nőstényeknél megszűnik a tüzelés, így nem lesznek véres váladékok és a tüzelésre jellemző zaklatott viselkedés sem jelentkezik.

  7. Kisebb szökési hajlam: Az ivartalanított nőstény kutyáknál csökken a szökési hajlam, mivel nincs késztetésük a tüzelés miatti párkeresésre. Ezáltal a balesetek és a sérülések kockázata is jelentősen csökken.

A nőstény kutyák ivartalanításának hátrányai


Bár a nőstény kutyák ivartalanítása számos előnnyel jár, fontos tisztában lenni néhány hátránnyal és kockázattal is. Nézzük át részletesen ezeket a potenciális hátrányokat:

  1. Műtéti és altatási kockázatok: Mint minden műtéti beavatkozásnál, az ivartalanítás során is fennállnak a műtéti és altatási kockázatok. A megfelelő előzetes vizsgálatokkal és a jó állatorvosi ellátással azonban minimalizálhatók ezek a kockázatok. Sokat tehetsz ez ellen a kockázat ellen azzal is, ha felerősíted a kutyád szervezetét a nagy esemény előtt! Erre a Kutya Immunstart Csomagot ajánlom neked, ami olyan komponenseket tartalmaz, ami kutyád vérkeringését és immunrendszerét is támogatja. Ezt az erősítő csomagot ide kattintva tudod beszerezni. Fontos viszont, hogy a műtét napján már semmilyen tápkiegészítőt ne adj a kutyádnak, hiszen éhgyomorral kell elvégezni a beavatkozást (a hányás veszély minimalizálása érdekében).

     

     

  2. Sebgyógyulás és lábadozás: Ha a kutya piszkálja a műtéti sebet, vagy az kontaminálódik, szennyeződik, akkor sebgyógyulási zavarok jelentkezhetnek. Fontos, hogy betartsd az állatorvosod biztonsági utasításait! Egy másik előnyös tippem, hogy használd a DMG + betain cseppünket a gyógyulási időszakban. Az eredmény látványos szokott lenni, a gazdi visszajelzések rendkívül pozitívak. Ha többet szeretnél megtudni a DMG + betain cseppünkről, csak kattints ide.

  3. Hízási hajlam: Az ivartalanított nőstény kutyáknál előfordulhat, hogy hajlamosabbak a hízásra. De nem garantált, hogy el is fognak hízni. A megfelelő táplálás és testmozgás révén könnyen karbantartható az ideális testsúly.

  4. Növekedési zavarok egyes fajtáknál: Néhány nagyobb testű kutyafajta esetében, ha túl korán történik az ivartalanítás, és a csontokban a növekedési zónák még nem záródtak, akkor ez csont- és ízületi problémákhoz vezethet. A megfelelő időzítés és az állatorvos ajánlásának figyelembevétele ezért kulcsfontosságú az ivartalanításnál. Nagyon sokat segíthet a megfelelő ivartalanítási időpont kiválasztásában az adott kutyafajta hivatalos tenyésztője is. Ezek az információk segíthetnek elkerülni, hogy növekedési problémák alakuljanak ki az ivartalanítással kapcsolatban.

  5. Vizeletinkontinencia: Néhány nőstény kutya ivartalanítás után vizeletinkontinenciát tapasztalhat, amit az ösztrogén hormonhiány okoz. Ez azonban gyógyszeres kezeléssel általában jól kezelhető. Általában akkor alakul ki, ha a méh is eltávolításra kerül és túlságosan ki kell azt metszeni a méhnyakhoz közel (szerencsére erre ritkán van szükség, inkább csak gennyes méhgyulladás esetén, de mint kockázatot azért érdemes volt megemlíteni). Jó hír viszont, hogy laparoszkópos ivartalanítással azonban jelentősen csökkenthető a vizeletinkontinencia kockázata, sőt lényegében nem is szokott utána előfordulni ilyesmi. Laparoszkópos ivartalanításra én Dr. Túri Ákos állatorvost javaslom, aki évente több ezer kutyát ivartalanít laparoszkópos módszerrel, mindezt a lehető legkisebb sebnyíláson át, a lehető legrövidebb gyógyulási idő mellett, gazdik tízezreinek segített már az évek során.

  6. Szőrzetváltozások: Egyes fajtáknál, mint például az uszkároknál vagy az afgán agaraknál az ivartalanítás után előfordulhat szőrzetváltozás. Azonban ez csak kozmetikai jellegű változás és nem befolyásolja a kutya egészségét. Szőr- és Bőrvédelem Csomagunk tápkiegészítői segtenek a kutyádnak megelőzni vagy mérsékelni ezeket a panaszaokat.
 

Jól láthatod, hogy az ivartalanítás kockázatai szépen lecsökkenthetők, ha körültekintően jársz el és időben kezded el tervezni a beavatkozást, állatorvosoddal együttműködve.

 

Ez a kis mopsz jellegű kutyus jól viselte az ivartalanítást. A műtéti védőgallérját is megszokta már, és vidáman játszik benne.

A hím kutyák ivartalanításának előnyei

Az ivartalanítás egy kankutya esetében is számos előnnyel járhat, amelyek hozzájárulnak egészségéhez és jólétéhez. Íme néhány előny, amit az ivartalanítás hozhat a kutyád életében:

 

  1. Kevesebb jelölési viselkedés: Az ivartalanított kutyák kevésbé hajlamosak a területük jelölésére a vizeletükkel, így csökkentheted a ház körüli szennyeződéseket. A kerted érzékenyebb dísznövényei is meg fogják ezt hálálni, ugyanis a kutyapisi könnyen „kiégetheti” a növényeket.

  2. Megelőzheted a prosztata problémákat: Az ivartalanítás csökkenti a prosztatarák és a prosztata megnagyobbodás kialakulásának kockázatát. A prosztata rák sokszor áttétet képez és nem is az eredeti prosztata rák okozza az állat végzetét, hanem például egy áttétes májtumor. A prosztata daganatok tehát egy komoly problémát jelenthetnek és hosszabb távon életveszélyes állapotot idézhetnek elő.

  3. Megelőzheted a heredaganatok kialakulását: Az ivartalanítással teljes mértékben kiküszöbölhető a hererák kialakulásának esélye.

  4. Csökkent agresszió: Az ivartalanított kutyák általában kevésbé agresszívek, ami csökkenti a harcok és sérülések kialakulásának esélyét más kutyákkal.

  5. Kisebb kóborlási hajlam: Az ivartalanítás csökkenti a kutyák kóborlási hajlamát, ami biztonságosabbá teszi számukra a környezetet, és csökkenti az esélyét annak, hogy elvesznek vagy balesetet szenvednek.

  6. Társadalmi felelősség: Az ivartalanítással elkerülhető a felelőtlen szaporulat, aminek következtében kevesebb gazdátlan és menhelyre kerülő kutyus lesz.

  7. Könnyebb szocializáció: Az ivartalanított kutyák esetében általában könnyebb a szocializáció, mivel kevésbé dominánsak és területvédelemre is kevésbé hajlamosak.

Ezek az előnyök hozzájárulnak a hím kutyák egészségének, viselkedésének és általános életminőségének javulásához. A kankutyák ivartalanítása tehát megfontolandó döntés minden felelősségteljes kutyatartó számára.

A hím kutyák ivartalanításának hátrányai


Bár a hím kutyák ivartalanításának számos előnye van, fontos tisztában lenni a lehetséges hátrányokkal és kockázatokkal is. A következő szempontokat is érdemes figyelembe venni a döntés során:

  1. Altatási és műtéti kockázat: Bármely műtéti beavatkozással, beleértve az ivartalanítást is, járhat altatási és műtéti kockázat. Azonban a modern állatorvosi gyakorlatban ezek a kockázatok minimálisra csökkenthetők. Sokat tehetsz ez ellen a kockázat ellen azzal is, ha felerősíted a kutyád szervezetét a nagy esemény előtt! Erre a Kutya Immunstart Csomagot ajánlom neked, ami olyan komponenseket tartalmaz, ami kutyád vérkeringését és immunrendszerét is támogatja. Ezt az erősítő csomagot ide kattintva tudod beszerezni. Fontos viszont, hogy a műtét napján már semmilyen tápkiegészítőt ne adj a kutyádnak, hiszen éhgyomorral kell elvégezni a beavatkozást (a hányás veszély minimalizálása érdekében).

     

     

  2. Szövődmények a műtét után: A műtét utáni szövődmények, mint a sebfertőzés, a vérzés vagy a sebgyógyulás problémái, előfordulhatnak, de ezek általában ritkák és kezelhetők.
    Ha a kutya piszkálja a műtéti sebet, vagy az kontaminálódik, szennyeződik, akkor sebgyógyulási zavarok jelentkezhetnek. Fontos, hogy betartsd az állatorvosod biztonsági utasításait! Egy másik előnyös tippem, hogy használd a DMG + betain cseppünket a gyógyulási időszakban. Az eredmény látványos szokott lenni, a gazdi visszajelzések rendkívül pozitívak. Ha többet szeretnél megtudni a DMG + betain cseppünkről, csak kattints ide.

     

     

  3. Herezacskó szövődmények: A nagytestű kankutyák herezacskóját a heréléskor jobb teljesen leszedetni, és nem csak a heréket eltávolítani. Az üres herezacskó ugyanis nagy felületű, így télen szó szerint lefagyhat, fagyási sérülés érheti. Esztétikusabb is, ha nem lötyög ott az üres herezacskó és a műtéti szövődmények esélye is kisebb a herezacskó eltávolításával.

  4. Növekedési és ízületi problémák: Néhány tanulmány rámutatott, hogy a korai ivartalanítás növelheti a növekedési leállás és ízületi problémák kockázatát, különösen a nagytestű fajtáknál. Fontos megbeszélni az állatorvossal a megfelelő ivartalanítási időpontot a kutyád egészsége érdekében.  Nagyon sokat segíthet a megfelelő ivartalanítási időpont kiválasztásában az adott kutyafajta hivatalos tenyésztője is. Ezek az információk segíthetnek elkerülni, hogy növekedési problémák alakuljanak ki az ivartalanítással kapcsolatban.

  5. Hízásra való hajlam: Az ivartalanított kankutyák esetleg hajlamosabbak lehetnek a hízásra, mivel az anyagcseréjük változik a hormonális egyensúly módosulása miatt. Helyes étrenddel és megfelelő testmozgással azonban a súlygyarapodás könnyen kezelhető.

  6. Az ivartalanítás nem garantálja a pozitív viselkedési változásokat: Bár az ivartalanítás segíthet a viselkedés javításában, nem minden kutyánál érvényesül ugyanúgy. Az agresszió, a túlzott területvédés és egyes viselkedési problémák viszont más módszerekkel, például szakember általi tréninggel is kezelhetők.

Mérlegelés


Az előnyöket és a hátrányokat mérlegelve egyértelmű, hogy az ivartalanítás kutyád egészségét szolgálja. Amivel pedig növelheted kedvenced ivartalanítással kapcsolatos biztonságát, ha egy alapos és körültekintő állatorvost választasz a műtéti beavatkozásra. Sokat tehetsz a kockázatok ellen, ha felerősíted a kutyád szervezetét az ivartalanítás előtt a Kutya Immunstart Csomaggal, amit ide kattintva tudsz beszerezni.

 

Műtét előtt meg kell győződni arról, hogy a kutya egészséges. Ezzel lehet minimalizálni a műtéti kockázatokat. Ha bármilyen háttérbetegség kiderülne, akkor állatorvosod segít mérlegelni, hogy jó döntés-e az ivartalanítás, vagy sem.

Áttekintés


Február 23.-án van a Nemzetközi Kutyakeksz Nap. Ezen a napon a világon sokan kedveskednek négylábú barátainknak egy kis finomsággal. Azonban fontos a mértéktartás és odafigyelni arra, hogy ne ess túlzásba a jutalomfalatok adásával, hiszen ez emésztési zavarokhoz elhízáshoz vezethet.



Figyelj az összetevőkre


Ha kutyakekszet választasz, ügyelj a minőségre, válassz természetes alapanyagokból készült, adalékanyagoktól mentes terméket. Tartsd szem előtt, a jutalomfalat ne legyen kutyusod étrendjének fő része, hanem csak egy kis extra jutalmazásként tekints rá. Amennyiben kutyád ételallergiában szenved, különösen figyelj a hipoallergén étrendjére. Olyan kekszet válassz, amely nem tartalmaz olyan összetevőket, amelyek allergiás reakciót válthatnak ki kedvencednél! Kerüld a gagyi, kétes minőségű termékeket.



Jutalmazás és motiváció is egyben


A Nemzetközi Kutyakeksz Nap nemcsak arról szól, hogy finomságokkal kényeztessük kedvenceinket, hanem arról is, hogy megtanítsuk őket a jó viselkedésre és a türelemre. A jutalomfalatok remek eszközök a tréning során, de ne feledd, a legfontosabb a szeretet és a törődés, amit mindennap meg kell adnod kedvencednek.

 

Fenséges ízélmény és az egészség kombinációja

A Gazdipro állatorvosaként extrém fontosnak tartom, hogy a jutalomfalatok se zökkentsék ki kedvencedet a normális táplálkozásból. A jutalomfalatoknak ugyanúgy illeszkedniük kell kutyád igényeihez akárcsak egy jó minőségű kutyatápnak. A Gazdipro kínálatában ezért kizárólag olyan jutalomfalatokat találsz, melyek fogyasztása hozzájárul a kutyák egészséges életmódjához. Bőrtápláló, ízületvédő és immunerősítő hatású jutalomfalatainkat ide kattintva tudod beszerezni.

 

Összegzés

Ünnepeld a Nemzetközi Kutyakeksz Napot mértékkel és odafigyeléssel, hogy négylábú barátod egészséges és boldog maradjon!

 

Fontos, hogy a jutalmazás valóban a kutyusodról szóljon, hiszen ezzel boldoggá akarod őt tenni.

Áttekintés

Szeretnélek még idejében értesíteni a tavaszi kennelköhögés járványról, ami minden évben kutyás gazdik ezreinek okoz hosszan tartó kellemetlenségeket. Hogy mi is ez a betegség? Lényegében egy enyhe, vírusos kutya náthaként indul, de olykor súlyos bakteriális tüdőgyulladás is képes kialakulni miatta. A megbetegedett kutyusok rengeteget köhögnek és nem ritka az sem, hogy fehéres nyálkát, vagy habot öklendeznek fel, mintha hánynának. A kutyákat eléggé megviseli a betegség és van, hogy még az idejében megkezdett gyógyszeres állatorvosi kezelés ellenére is csak hónapok alatt szűnik meg a köhögés. A kennel köhögés megelőzésének a kulcsa nem más, mint az erős immunrendszer. Nézzük is át, hogyan erősítheted meg kutyád immunrendszerét természetesen.

Mozogjatok többet

Ezt csak neked lesz nehéz megszokni, kutyád valószínűleg már az első naptól kezdve imádni fogja! A testmozgás egy varázslatos ütőkártya, amikor kedvenced immunrendszerének felturbózásáról van szó, mert több szempontból is támogatja azt. Az ideális testtömeg fenntartása a mindennapi testmozgás csodálatos mellékterméke, és segít a stressz levezetésben is. A kutyák a természetükből adódóan aktívabbak, ezért a megfelelő testmozgás és játék fontos az egészségük szempontjából. A testmozgásnak nem kell feltétlenül fáradságot is okoznia, hanem inkább szórakoztatónak kell lennie. Ha kedvenced egy krónikus ízületi fájdalom, vagy mozgásszervi betegség miatt nem képes már lépést tartani veled, akkor jó ha tudod, hogy létezik természetes fájdalomcsillapító hatóanyagú porcerősítő is. Kattints ide, ha többet szeretnél megtudni erről.

A rendszeres mozgás már fél egészség!

“A kutyás emberek tovább élnek”

A rendszeres napi testmozgás pozitív mentális ingerként hat mind kedvenced, mind a saját életszemléletedre nézve. Javítja a stressztűrő képességet és a keringést, egészséges szinten tartja a vérnyomást és elősegíti az ízületek hosszútávú egészségét, megerősíti az immunrendszert. Van egy mondás, miszerint “A kutyás emberek tovább élnek”, ami annak köszönhető, hogy a kutyáknak hatalmas fizikai aktivitásra van szükségük az egészségük megőrzéséhez. Ezért kutyatulajdonosként te magad is többet teszel a saját egészségedért is, ráadásul a rendszeres mozgás endorfint is termel számodra, így idővel egyre jobban élvezed majd ezt az életmódot.

A mozgáshiány a betegségek melegágya

A kutyák mozgáshiánya általában elhízást eredményez, ami hajlamosíthat a gyulladásos állapotok kialakulására. Az étrendhez hasonlóan a testmozgás igénye minden kutyánál egyedi, életkortól, fajtától és általános egészségi állapottól függően. Beszélj állatorvosoddal arról, hogy kedvenced optimálisan mennyi testmozgást igényelhet az egészsége érdekében. A felesleges zsír tárolása emellett gyengíti az immunrendszert. A zsírszövet több, mint 40 féle gyulladást elősegítő hormon kiválasztásáért felelős, így már a legkisebb zsírfelesleg is növelheti ezeknek a hormonoknak a túlsúlyát a szervezetben. A testmozgás zsírégetést eredményez, amely segíthet a gyulladásos állapotok ellensúlyozásában. Ha a kutyád mozgásszervi fájdalommal küzd, akkor a  fájdalomcsillapító hatású porcerősítőnket ide kattintva tudod beszerezni. Ha pedig sehogy sem tudod a kutyádat önálló sétára bírni, akkor pedig jusson eszedbe, hogy már léteznek idehaza is kutya fizioterapeuták, akik segítenek átmozgatni a kiskedvenceket és ezzel támogatják a vérkeringésüket, mozgásszerveiket.

A mozgáshiány és a túlsúlyosság a betegségek egyik legfőbb melegágya. Ne hunyj szemet felette!

Mindig gondoskodj friss ivóvízről

Ne hagyd, hogy kedvenced tavakból, vagy pocsolyákból igyon. A pocsolyákban ugyanis bármilyen méreganyag, vagy bomlástermék összegyűlhet, ami nem tesz jót kutyád egészségének. Olykor ugyan óhatatlan, hogy ilyesmibe belekóstoljon, de lehetőleg ne ez legyen, amire neveled őt, hanem az, hogy tudja, hogy otthon ellátod majd minőségi, friss ivóvízzel. A megfelelő folyadék utánpótlás segít “kimosni” a szervezetből a káros méreganyagokat.

Csökkentsd a méreganyagok mennyiségét

  1. Vegyszerek és mérgek: Ne használj kémiai vegyszeres rovar- és rágcsálóírtókat. A kutyák imádnak a gyepben hemperegni, így könnyen felvehetik a fűre tapadt méreganyagokat, növényvédő szereket, amik a következő fürdésig könnyen felszívódhatnak a bőrön keresztül. Ügyelj arra, hogy csak természetes / bio kártevő irtó szereket alkalmazz. Különösen akkor, ha kutyád, szeret füvet és kerti növényeket rágcsálni az udvarban.
  2. Csak állatorvos által javasolt parazita ellenes készítményeket használj: A kutyád nyakára helyezett bolha- és kullancsellenes csepp (spot-on) vagy nyakörv, és erre a célra kifejlesztett rágótabletták hatóanyagai a véráramba juthatnak. Kizárólag állatorvostól, állatorvosi javaslatra, vagy állatpatikából vásárolj ilyen termékeket, mert ezek hatóanyagait bevizsgálták, és ezek a lehető legbiztonságosabbak. Minden más, nem állatorvos által javasolt minőségű parazita ellenes készítménnyel 3 dolgot kockáztatsz:
    1. Nem fog hatni, és aparaziták ugyanúgy támadhatnak.
    2. Nincs eléggé bevizsgálha a hatékonysága és a biztonságossága
    3. Ha egy szer hatástalan, akkor feleslegesen terheled vele kutyád szervezetét
  3. Dohányfüst: Kerüld a dohányzást, kedvenceddel egy térben, vagy gondoskodj a megfelelő szellőzésről! A dohányfüst fokozza az allergiás és daganatos megbetegedések kockázatát a kutyáknál.
  4. Méregtelenítés: A Nordcanin Hidrolizált Huminsav tápkiegészítő képes arra, hogy lekösse a bélben felhalmozódott toxikus anyagokat és segít a szervezetből való kiürítésében. A piacon kapható sok más huminsavval szemben ez a termék hidrolizált, vagyis nem csak áthalad a bélen, hanem fel is szívódik és még sejtszinten is képes hatni. Kiváló segítség környezeti vagy ételallergiás és érzékeny emésztésű kutyák számára is. A Nordcanin Hidrolizált Huminsavat ide kattintva tudod beszerezni.

Simogasd sűrűn kedvencedet

Ez neki és neked is jót fog tenni. A fizikai kontaktus ugyanis bizonyítottan erős stresszoldó hatással bír. Hagyd, hogy kedvenced a lábadhoz bújjon a home office közben és simogasd meg. Az érintésnek immunerősítő ereje van, melyet ma már számos kutatás is megerősít.

Végezhetsz mérsékelt intenzitású kutyamasszázst

Ha már nagyon profi kutyasimogatónak érzed magad, akkor a kutya masszázst is ajánljom neked. Fontos megjegyezni, hogy ez sohasem hasonlíthat az emberi csontkovácsolásra! Szó sincs ilyesmiről. Először a bőr finom masszírozásával fel tudod térképezni, hogy egyáltalán hol szereti kedvenced a törődést, majd, ha ez már ügyesen megy, akkor fejthetsz ki nagyobb nyomást az izmokra, de mindig maradj gyengéd.

A legtöbb kutya például imádja, ha a farka tövét vakargatják, és szinte csak dugják a gazdihoz a feneküket a folytatásért. A helyesen végzett masszázsterápia elősegítheti az egészséges keringést, megnyugtatja a szorongástól szenvedő (például a mentett) házikedvenceket, és csökkenti az általános stresszreakció mértékét. Számtalan félős kutyát sikerült már így megnyugtatni ezzel a módszerrel. A kutyamasszásnak az eddigi eremények szerint szintén pozitív hatása van az általános immunrendszerre.

Kiegyensúlyozott étrend

A kiegyensúlyozott étrend az egészséges immunrendszer egyik legfőbb alappillére. Valójában a gyomor-bél rendszer a kutya immunrendszerének rendkívül nagy, körülbelül 70% -át teszi ki. A bélrendszer tartalmazza a mikrobiomot, vagyis az egészséges, normál bélbaktériumok összességét. Ennek megfelelően a mikrobiomot nagyrészt a táplálékkal elfogyasztott tápanyagok táplálják.

A kutyákat úgy tervezték, hogy nedves, hús alapú étrendet fogyasszanak, ugyanakkor „a kereskedelmi száraz élelmiszerek legalább 40 százalék gabonafélékből származó keményítőt tartalmaz. Ehelyett kutyád számára inkább egy gabona nélküli étrend javasolt, amely friss húst (lehet hőkezelt) és zöldségeket is tartalmaz. A túlzásba vitt nyers étrend, amely csak húst és csontot tartalmaz, nem támogatja a kutyák számára a legjobb mikrobiom kialakulását. Célszerű beszélned állatorvosoddal arról, hogy kutyádnak milyen étrend lenne a legoptimálisabb. Vagy válassz minőségi, gluténmentes és kukorica keményítő-mentes tápokat kedvencednek!

Táplálékkiegészítés

A kutya immunrendszer erősítésének egyik leghatásosabb módja a táplálék kiegészítés. Ha a leggondoskodóbb is vagy kutyád étrendjét illetően, akkor is előfordulhat, hogy egyes vitaminokat, ásványi anyagokat nagyobb mennyiségben igényel a szervezete:

  • Antioxidánsok: Az antioxidánsok segíthetnek lassítani az öregedési folyamatokat, megszüntetni a káros szabad gyököket és csökkenteni a gyulladásos állapotokat.
  • Pre- és probiotikumok: Biztosítják, hogy kutyád bélrendszere egészséges immunerősítő baktériummal legyen benépesítve. Sose adj emberi probiotikumot kedvencednek, hiszen az ő természetes bélflórája eltér az emberitől.
  • Bőr- és szőrtáplálő kiegészítők: A bőr helyi immunvédelmét erősíthetik, segítségével javítható a bőr és a szőrzet állapota. A lazacolaj kifejezetten jó példa ezekre. A halolaj tartalmú táplálék kiegészítők gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavakat tartalmaznak. Ezek a zsírsavak elengedhetetlenek, mert mérséklik a gyulladásos reakciókat a szervezetben. Megfelelő mennyiségű bevitelük nem mindig valósul meg alap esetben, ezért a kutyák étrendjének halolaj-kiegészítése javasolt.
  • Ízületvédők, porcerősítők: Segíthetnek, hogy kedvenced ízületeinek ne alakuljanak ki gyulladásos elváltozásai.
  • Májvédők: Különösen egyes betegség utáni lábadozások után igen hasznosak lehetnek, de az általános immunrendszert is erősítik. A máj az egyik legfontosabb méregtelenítő szerv, így kiemelt fontosságú, hogy zavartalanul működhessen.
  • Célzottan immunerősítő táplálékkiegészítők: Egyre népszerűbbé válik a CBD olaj használata is a kisállatok immunerősítése céljából, de a búzacsíra kivonatokkal is jók a tapasztalatok. Az N,N-dimetilglicin pedig támogatja a szervezetben zajló transzmetilációs folyamatokat. E biokémiai folyamat nélkülözhetetlen az élethez, az egészséghez és a sejtregenerációhoz.

A Gazdipro kínálatában kizárólag olyan kutyás tápkiegészítőket találsz, amik megfelelnek a szigorú minőségellenőrzési feltételeinknek. Kiváló minőségű alapanyagokból készültek és állatorvosként a betegeim erősítésére szoktam őket alkalmazni. A gazdipro.hu webshop lényegében a gyűjtőhelye az olyan, megbízható kutyás-macskás tápkiegészítőknek és kiegészítőknek, amik valóban működnek és hatékonyak. A teljes kínálatunkat ide kattintva találod.

A CBD5 olajunk nem csak jó ízű de egyben előnyös is a kutyádnak

Összegzés

Láthatod, hogy számos módja van annak, hogyan támogathatod kutyád egészséges immunrendszerét. Remélem te is találtál pár olyan szempontot, amit sikeresen be tudsz majd építeni a közös életviteletekbe, hogy kedvenced maximálisan egészséges és boldog kutya legyen.

0