GAZDIPRO

Május:

Áttekintés


A május már fél lábbal a nyárba hajlik, ami az időjárásban is erősen meglátszik. Szinte az összes tavaszi veszély aktuális még májusban is, ugyanakkor új veszélyforrások is előbukkannak. Emiatt a május igen mozgalmas hónap lehet kutyagazdiként. Nézzük is át mire érdemes figyelned, hogy ez a hónap is zavartalan legyen!

Amikre még májusban is érdemes figyelni

  • Élősködő paraziták: A nappalok melegek és a páratartalom is kedvező a parazitáknak, ezért a külső élősködők, bolhák és kullancsok extrém aktívak. Folyamatosan gondoskodj kedvenced élősködők elleni kezeléséről.
  • Pollenek: A fák pollenszezonja általában tavasszal kezdődik, március és június között, a legnagyobb koncentrációt általában áprilisban és májusban mérjük. Az pollenek okozta allergiák ellen az immunrendszer stabilizálásával is sikeresen védheted a kutyádat. Ehhez alkottuk meg a Kutya Immunstart Csomagot, amit ide kattintva tudsz beszerezni.
  • Szúnyogok és szívférgesség: Ahogy az idő melegszik, úgy a szúnyogok is egyre aktívabbak, ráadásul a kutya szívférgességének a köztigazdái, terjesztői is. Egészen novemberig tart ez a veszély, tehát a szúnyogszezon végéig.

Most pedig vegyük át az újabb veszélyforrásokat, amiket májusban elkerülhetsz!

Áttekintés


Május első vasárnapján van Anyák napja, amikor felköszöntjük nőnemű szeretteinket, akik életet adtak nekünk és rokonainknak. De a négylábú, szőrös gyerekekről ezen a napon sem szabad megfeledkezni.

Mikre figyelj Anyák napján?

  • Mérgező virágok: Például a csodaszép liliomok, melyek gyakran szerepelnek az Anyák napi virágcsokrokban, sajnos mérgezők a kutya számára. Éppen ezért, ha ajándékba kapsz egy ilyen virágcsokrot, ügyelj arra, hogy a kutyusod ne férhessen hozzá!
  • Mérgező édességek: Ugyanígy, ha csokit, vagy más édességet adsz édesanyádnak, akkor ügyelj arra, hogy azt valóban ő egye meg és ne pedig a család egyik kutyatagja. Neki ugyanis mérgezőek lehetnek az ilyesmik.
 

Legyen ez a nap csodálatos minden családtag számára.

 

Áttekintés

Idén is lehetőséged van rá, hogy rendelkezz az összevont adóalap után befizetett személyi jövedelemadód 1+1%-áról. Ebből 1 %-ot felajánlani valamilyen állatvédő, fajtamentő, vagy egyéb kisállatok számára hasznos civil szervezetnek. Ezt legkésőbb május 20-áig teheted meg. Fontos, hogy a civil kedvezményezettek javára évenként kell nyilatkozni, tehát, ha tavaly már egyszer bizalmat szavaztál egynek, akkor sem megy automatikusan nekik az 1%-od, hanem minden évben újra kell erről nyilatkoznod.

Ajánlásom

Állatorvosként a praxison belül rengeteg állatvédő által behozott kutya pácienssel találkoztam már. Ajánlásom az alapján készült, hogy állatorvosi szemmel melyik menhely, vagy állatvédő szervezet működését látom hatékonynak elhivatottnak. Az a véleményem, hogy minél több állaton, és minél magasabb szakmai színvonalon kell segíteni. Ennek az eszmének a mentén ajánlom szíves figyelmedbe az adó 1%-od felajánlására a következő szervezeteket:

  • HEROSZ – Herman Ottó Magyar Országos Állat- és Természetvédő Egyesület:
    Az állatok őszinte szeretete járja át szervezeti működésüket. Állatorvosként is jó velük együtt dolgozni, bármilyen helyzetben működött velük a kommunikáció. A rendelkezésükre álló keretből igyekeznek minél több állaton szakszerűen segíteni. Vezetőjüket egy igen szimpatikus, állatszerető embernek ismerhettem meg.
  • Noé Állatotthon Alapítvány:
    Nagy létszámú állatotthon, számtalan kutya köszönheti nekik az életben maradást. Az adományozott pénzeket valóban az állataikra költik. Aki ide adományozza az adó 1%-át, az biztos lehet benne, hogy abból kutyusok lesznek megmentve.
  • Uszkàrokèrt Állat és Természetvédelmi Egyesület:
    Személyes szimpátiám miatt kihagyhatatlanok erről a listáról. Számtalan uszkárt és pulit gyógyítottam meg velük közösen. Kutyáik életéért tűzbe tennék a kezüket. Ha szereted a pulikat vagy az uszkárokat, akkor nem kérdés, hogy őket kell támogatnod.

Menhelyről származó kutyát fogadtál örökbe?

Ne feledd, hogy egy menhelyről származó kutya előélete sokszor teljesen ismeretlen. Egy ilyen kutya komoly nehézségeken mehetett keresztül, mire új, befogadó gazdijához került. A menhelyek ugyan próbálnak az erejükön felül is mindent megtenni az ilyen bajbajutott kutyákért, de a kölyökkori traumákat és alultápláltságot sajnos sokáig „megjegyzi” a szervezet. Nagyon gyakori náluk az immunrendszer helytelen működése, ami hosszútávon allergiákhoz (az immunrendszer túlműködéséhez) és daganatokhoz (az immunrendszer alulműködéséhez) is vezethet.
 
A legjobb megoldás ezek ellen a nehezen gyógyítható problémákkal szemben, ha stabilizálod adoptált négylábú családtagod immunrendszerét. Erre a célra kétféle megoldást is kínálunk neked: Az egyik a Kutya Immunstart Csomag, ami kiválóan támogatja a kutya általános immunrendszerét, javítja az étvágyat és a bőr- és szőrzet állapotát. A Kutya Immunstart Csomagot ide kattintva találod meg. Egy másik, még ennél is hatékonyabb tápkiegészítő opció pedig a gyógygomba kivonat tartalmú tápkiegészítőnk kolosztrummal, mely nem csak az immunrendszert segít stabilizálni, de jelentősen javíthat a kutya kondícióján is. Ezt a gyógygomba tartalmú tápkiegészítőnk ide kattintva elérhető.

Összegzés

Ha te is egy kisállatokat támogató civil szervezetnek ajánlod majd fel az adó 1%-odat, azt állatorvosként én, Dr. Csizmás Máté is hálásan köszönöm, minden rászoruló házikedvenc nevében! Ne felejtsd el, hogy május 20.-ig kell rendelkezz erről az adóbevallásodnál. Ha pedig neked is mentett kutyusod van vagy lesz a jövőben, akkor gondolj a törődésre és a helyes immunerősítésre, hogy megelőzhesd a leggyakoribb immunrendszeri betegségeit.

A menhelyről befogadott kutyák elképesztően hálásak tudnak lenni új gazdájuknak. Segíts az adód 1%-ával te is, hogy ez a csoda minél több szerencsétlen sorsú kutyussal megtörténhessen!

Áttekintés

Aki már átesett rajta kisállatával, valószínűleg sohasem felejti el, mennyire bosszantó dolog, de mégis évről-évre visszatérő baleseteket okoz kutyáknál a toklász. Segítünk, hogy ezentúl elkerülhesd a bajt!

Mi is az a toklász?

A toklász egy kalászos gyomnövény megszáradt termése, ami szinte bárhol előfordulhat. Kezdetben zöld, rugalmas és teljesen ártalmatlan, de amint kiszárad, akkor besárgul és megkeményedik. Ez a toklásznak nevezett képződmény olyan lesz, mint egy mikroszkopikus horgokkal borított tű. Száraz állapotban már képes megtapadni kedvenced bundáján, majd a húsába fúródni! A rajta lévő horgok miatt pedig csakis befelé tud haladni. Visszafelé már nem jön ki könnyen, emiatt lehet a toklász kutyád esküdt ellensége. A szárazabb időszakban, kora májustól és nyáron okozza a legtöbb balesetet, tehát ekkor kell különös figyelmet fordítanod rá.

Így néz ki egy toklász kalász, ami több kisebb kalászkára és toklász magra tud szétesni. Állatok bundáján megtapadva terjednek a toklász magok egyik helyről a másikra, méghozzá nagyon sikeresen, mert szinte az egész országban gyakori ez a növény!

Toklász okozta tünetek

Kedvencedbe jutva hirtelen, akár egyik pillanatról a másikra fellépő panaszokat tapasztalhatsz, melyet általában egy szabadban töltött séta előz meg. A tünetek attól függően jelennek meg, hogy hová fúródik a toklász. A leggyakoribb esetek a következők:

  • Fül: Féloldalas fejtartás, fejrázás, és a fül erőteljes vakarása jelentkezhet a hallójáratba jutott toklász esetén, mely a dobhártya átszakításával már komolyabb problémákat is okozhat.
  • Bőr, mancs: Fájdalmas, kipirosodott, vagy gennyes, viszkető dudor jelenhet meg a bőrön a toklász bejutásának helyén. Ezt kedvenced sokszor nyalogatja, rághatja is. Olykor megtalálható a toklász bemeneti szúrásnyoma is, egy kis lyuk formájában. Sajnos az állat nyalogatása nem segít a gyógyulásban. A leggyakoribb ilyen elváltozások a mancsokon, vagy az ujjak körül fordulnak elő, de lehetnek a péránál, a pénisznél, a hónaljban, a combhajlatokban, sőt, akár hosszabb szakaszon a bőr alatt haladva a bemeneti helytől jóval távolabb is felbukkanhatnak! Eltávolítása sokszor csak komoly műtét, vagy többszöri párakötéses kezelés és toklász-keresés árán lehetséges, melyek gyakran az állat bódítását/műtéti altatását igényelhetik.
  • Szem: Hunyorgás, könnyezés, megduzzadt szemhéjak és gennyes kötőhártyagyulladás jelentkezhet, ha a toklász a szembe, vagy annak környezetébe, a kötőhártyába kerül. A kezeletlen eseteknél a szaruhártya is súlyosan károsodhat.
  • Orr: Prüszkölés, tüsszögés, fejrázás, és az orr erőteljes vakarása, valamint egyoldali orrvérzés kísérheti az orrba kerülő toklászt. Itt minden óra számíthat! Ha azonnal elviszed állatorvoshoz, talán még bódítás nélkül eltávolítható, de ha túl mélyre menne, akkor már csak komolyabb beavatkozások árán fogtok tudni nyugodtan aludni.
  • Nyálmirigy: Sajnos a szájban a nyálmirigyek kivezető nyílásán át képes felvándorolni a toklász, egészen a mirigy eredéséig. A nyálmirigy cisztás, gyulladásos betegségét idézheti elő, mely sokszor csak a nyálmirigy végleges eltávolításával oldódik meg. Szerencsére ez kifejezetten ritka jelenség.
 

Ha toklász megy a szembe, akkor gyakori első tünet, hogy kutyusod hunyorog vele folyamatosan.

Megelőzési lehetőségek

 

  • Egészségügyi nyírás: Kérd kedvenced egészségügyi nyírását kisállat kozmetikusodnál! Ilyenkor a toklász szempontból kritikus testrészeknél gyérítik a szőrzetet, hogy a toklász meg se tudjon tapadni a bundában. Ne aggódj, ez nem jár látványos szőrhiánnyal.
  • Távolítsd el mielőbb: Ha a szőrnyírás nem megoldható, akkor alapos átnézéssel, átfésüléssel tudod elkerülni a bajt. Minden egyes megtapadt toklászt el kell távolítanod minden séta után! Ne feledd, hogy a toklász nem csak a hosszúszőrű állatokra veszélyes, de ők valóban nagyobb kockázatnak vannak kitéve! Ha toklászt látsz kedvenced testén, akkor azonnal távolítsd el azt! Ápolt állatoknál könnyebb észrevenni a toklászokat, így javasolt a rendszeres kisállat kozmetika.
  • Kerüld el a megtapadást: Májustól októberig kerüld a magas fűvel borított területeket, főleg ha toklászt is látsz a környéken. Válassz másik helyet a játékhoz, sétához. Ne engedd, hogy kutyád toklászos területen szimatoljon.
  • Kertrendezés: Egy egészségesen tartott szép gyep esetén a toklász nem tud nagyon elszaporodni. Ha viszont egyszer felüti a fejét, akkor nagyon gyors terjedésre képes. Gyakori fűnyírással elérheted, hogy a toklász magok ne érjenek meg, így elvághatod a közvetlen terjedését. Fontos, hogy a lenyírt toklászt se hagyd csak úgy ott! Az még mindig okozhat a kutyának baleseteket. A legjobb megoldás, ha fűtározós fűnyíróval levágod toklászos részeket és ezt egyből a komposztálóba teszed, vagy a kutya számára elérhetetlen helyen gyűjtöd halomba. Itt aztán később, az őszi esős időben
 

Nem elég csak levágni a toklászt és otthagyni! Ezen a képen látható, hogy a levágott zöld toklász levágva is beszárad és veszélyessé válik. Komposztra kell tenni a levágott toklászos füvet, vagy összegereblyézni és kutyák számára elérhetetlen helyre gyűjteni.

Ha már megtörtént a baj

  • Nem érdemes otthon barkácsolni: Ha nem látod egyértelműen a toklászt, csak sejted, hogy mélyebben ott lehet! Toklász gyanú esetén mihamarabb vidd el állatorvoshoz kedvencedet, mielőtt a toklász még mélyebbre fúródna! Minél mélyebbre jut, annál nehezebb az eltávolítása és annál nagyobb az esély, hogy súlyos szövődményeket okoz.
  • Éhgyomorra vidd állatorvoshoz: A toklász eltávolítása egyes esetekben bódítást igényelhet, ezért ne etesd meg állatodat a rendelő felkeresése előtt, hanem éhgyomorral vidd be őt! Ez csökkentheti a bódítás / altatás alatti kockázat mértékét.
  • Türelem: A toklász okozta panaszok kezelése nem ritkán csak többszöri kezelések árán oldódhat meg. A gyógyuláshoz sokszor az állat természetes idegentest eltávolító folyamataira is szükség van, mely lényegében a toklász körüli lágyszövetek begennyesedését és ezután a toklász és a gennyes tartalom kilökődését jelenti. Ehhez idő kell, ezért kérünk, hogy légy türelmes. A sebgyógyulás még akkor is hetekbe telhet, ha állatorvosodnak sikerült eltávolítani a toklászt. Ha pedig nincs meg a toklász, akkor a gyógyulási idő még tovább tarthat!
  • A sebgyógyulási idő lerövidítése: Szerencsére van mód a sebgyógyulás és a szöveti regeneráció támogatására. A belsőleg adható tápkiegészítők közül a DMG + betain cseppünknek van a legkiválóbb sebgyógyító hatása. Ha te is egy nehezen gyógyuló sebbel küzdesz a kutyáddal, akkor ide kattintva tudod beszerezni a DMG + betain cseppet.
 

Ezeket a toklászokat egy pórul járt kutyus füléből sikerült eltávolítanom. A nagyobbik már mélyen a hallójárat bőrébe volt fúródva, de a dobhártya még csodával határos módon sértetlen volt. A kiszedés után kisebb vérzés jelentkezett a toklászon lévő éles horgok miatt. Minél később kerül eltávolításra, annál nagyobb bajt okoz!

 

 

Kép a Budai vár környékéről, ahol a fák övében dúsan terem a toklász, miközben a fák virágpora vastagon borítja a járdát. Ez ám a dupla kihívás az érzékeny bőrű kutyusoknak!

 

Összegzés

Gondos odafigyeléssel tehát jelentősen lecsökkenthető a toklászos balesetek száma. A toklász okozta szúrt sebek kellemetlen tüneteket okozhatnak házikedvenceidnek, amik hosszadalmas gyógyulási idővel járnak. Előzd meg inkább a bajt, ezekkel az egyszerű tippek betartásával, baj esetén pedig járj el szakszerűen és támogasd kedvenced sebgyógyulását.

Áttekintés

Biztosan benned is felmerült már, hogy milyen jó lenne nyaralni egyet. Vajon négylábú társad is elkísér a vakációra? Személyiségfüggő, hogy mivel teszel jót neki. Ahhoz, hogy eldöntsd, hol a helye kedvencednek egy nyaralás során, a legjobb, ha felméred a személyiségét. Ha kutyád gyűlöli az utazást, vagy kifejezetten rosszul is van tőle, akkor nem biztos, hogy mindenáron erőltetni kell a dolgot. Ha viszont pontosan abba betegszik bele, hogy nélkülöznie kell téged és fittyet hány az utazás stresszhatásaira, akkor valószínűleg jól meglesztek majd az út során.

Ha szereted a kihívásokat

Sokkal biztonságosabb egy olyan kutyával vállalkozni egy közös nyaralásra, aki már hozzá van szoktatva a rendszeres utazgatáshoz és kocsikázáshoz. Ha nem szeretsz kimozdulni a komfortzónádból, nehezen kezeled a váratlan kihívásokat akkor egy kutyás nyaralás számos nehézséget okozhat. Igazából hasonlóan nagy a felelősség rajtad, mintha egy kisgyerekkel indulnál útnak. Ha hozzászoktál, hogy a váratlan helyzeteket is jól kell menedzselned és nem riadsz meg semmitől, jó a szervezőképességed, akkor viszont egy nagyszerű közös kaland kerekedhet az egészből!

Vannak kutyák, akik élvezik a hosszú autóutakat is és vannak olyanok, akiknek már 10 perc után hányingere és pánikrohama lesz. Kutyádat te ismered legjobban. Ha veled tart a nyaralásra, akkor törekedj arra, hogy az ezzel járó stressz a lehető legkevesebb legyen.

Helyzetfüggő is hogy mit érdemes tenned

Mérlegeld azt is, hogy milyen távolságba mennél az otthonodtól! Irreálisan hosszú repülő-, hajó-, autó- vagy egyéb útvonal esetén nem javasolt a házikedvenc csatlakozása, hiszen minél hosszabb egy út, annál nagyobb a veszélye a stressz okozta kórképek kialakulásának. Egyes kutyák a végletekig képesek bepánikolni, amikor elérték a stressztűrő képességük határait. Kár lenne a nyaralást azonnal egy külföldi állatorvosi kezeléssel indítani. Az ilyen helyzetekre zseniális megoldás egy hazai kutyapanzió igénybevétele. Vagy a kutyád stresszes viselkedése ellen bevetheted a természetes hatóanyagokat tartalmazó, teljes spektrumú CBD olajunkat is, mely prémium minőségű holland alapanyagokból készül. Stresszoldó és szorongágátló hatásának köszönhetően kiváló társa lehet kutyádnak egy mozgalmasabb utazás során. Ha többet szeretnél megtudni a CBD olajunkról, akkor kattints ide.

 

Egy kölyökkutya sokkal érzékenyebb az utazásra és az egzotikus betegségekre, rovarcsípésekre egyaránt. Kiskutyával nyaralni tehát óriási felelősség.

Szempontok amikre érdemes felkészülni

Arra is készülj fel, hogy egy kutya bizony rengeteg nem várt bonyodalmat okozhat egy nyaralás során. Megpróbálom felsorolni neked, hogy milyen extrém (de sajnos nem ritka!) problémákkal szembesülnek a vállalkozó szellemű kutyás gazdik egy-egy nyaralás alkalmával:

  • Pánik: Kedvenced lehet, hogy gyűlöl utazni, bepánikol, egyes kutyák akár el is ájulnak. Extrém hosszú utazás, vagy gyenge szervezetű, szívbeteg kisállatok szállítása akár életveszélyes is lehet. Kétes esetekben az út előtt nem árt emiatt egy szív ultrahang vizsgálat. CBD olajunk is segíthet kezelni a pánikolást, ha többet szeretnél megtudni, akkor kattints ide.

  • Egzotikus betegségek: Megcsípheti kutyádat egy trópusi rovar. Érdemes tájékozódni a helyi élővilágról és veszélyekről. Egyes állatokat és növényeket neked és kedvencednek is a legjobb lesz nagy ívben elkerülni! Külföldön mindig használj szúnyog és kullancs űző szereket, nehogy megfertőződjetek! Figyelj arra, hogy a kutyáknak nem jók az emberi rovarűző szerek! Legjobb, ha a külföldi utazás előtt olyan rácsepegtető oldatot használsz kutyádon, aminek van külső élősködő és vérszívó rovarűző hatása, vagyis REPELLENS. Így már a csípéseket és ezáltal a rovarok terjesztette fertőződést is elkerülheted. Állatorvosodtól kérj ilyeneket, mert csak az állatorvosi minőségűek működnek garantáltan (hidd el, hogy nem érdemes spórolni párszáz forintos különbségen).

  • Drága állatorvosi ellátás: Odakint szükséged lehet állatorvosra, de nem beszéled a nyelvet, nincs nyitva egy sem, vagy egyéb akadályok nehezítik ezt. Ez nem ritka. A külföldi állatorvosi költségek pedig merőben mások lehetnek, mint a hazaiak, készülj fel, hogy általában jelentősen drágábbak.

  • Elvesztés: Ha külföldön szökik el kedvenced, akkor nehezebb a keresése és a megtalálása is.

  • Hirtelen tápváltás: Külföldön elfogyhat a tápja és lehet nem is kapható a sajátja. Lehet, hogy másikat majd nem akar megenni, vagy egy új táptól, hirtelen tápváltástól hasmenéses lesz. Mindig csomagolj neki kutyás probiotikumot a nyaralásra!

  • Honvágy: Kedvenced mutathatja a honvágy jeleit, ha nem érzi jól magát a nyaraláson. Ugathat, vonyíthat, ami megzavarhatja a pihenést. CBD olajunk is segíthet kezelni a stresszes állapotokat, ha többet szeretnél megtudni, akkor kattints ide.

  • Sok papírmunka: A határon megállíthatnak és ha nem megfelelőek a kutyád papírjai, kisállat útlevele, érvényes veszettség oltása, plusz még amit az adott ország kér tőled, akkor abból baj lehet. Ilyenkor vissza is fordíthatnak a határról!

  • Még több papírmunka: Ha a külföldi tartózkodásod alatt lejárnak a kutyád érvényes papírjai, akkor ezek hiányában nem tudod visszahozni kedvencedet Magyarországra. Emiatt külföldi állatorvosi oltásokra és adategyeztetésre számíthatsz, így ezek költségeire is fel kell készülnöd. Állatorvosod segít a kiutazás előtt rendezni a papírokat és megtudhatod, mire számíthatsz a hazaúttal kapcsolatban is.

  • Sose hagyd az állatorvost az utolsó pillanatra: A határátlépéshez papírok kellenek, az elkészítésükhöz pedig idő kell. Javasolt legalább 1-1,5 hónappal a kiutazás kezdete előtt tájékoztatni az állatorvosodat és konzultálni vele az adott országban történő kutyás nyaralással kapcsolatban. Lehet, hogy hatósági állatorvos bevonására is szükség lesz, ez attól is függ, melyik országba utazol. Kisállat utaztatásával kapcsolatos bővebb információt ide kattintva találsz.
 

A tengerparti homokban a kutyák egyszerűen imádnak futkározni.

Összegzés

Jó sok minden van tehát, amire oda kell figyelned, és ez a lista még biztosan hosszabb is lehetne, de talán már így is jó támpontot ad a helyes döntéshez. Lényeg, hogy kutyádat te ismered a legjobban, próbálj meg az igényeihez igazodni, hogy a nyaralás valóban egy közös örömteli esemény és ne pedig egy kapkodós bajlódás legyen!

Áttekintés

Magyarországon a ballagások általában tavasz végén szoktak lenni, azonban ez az időpont az adott intézménytől és az iskolai naptártól is függ. Az általános és középiskolákban a ballagások gyakran a tanév utolsó tanítási napján, vagy annak közelében kerülnek megrendezésre. Az egyetemi ballagásokat kicsit később, általában május-júniusban szokták megtartani, de a diplomaosztók sokszor már februárban megtörténnek.

Mikre figyelj ballagáskor és egyéb hasonló rendezvényeken?

Ballagásra az összes családtag hivatalos, így egyre többször vesznek részt kutyák is az ilyen rendezvényeken. A ballagási ajándékok között pedig szerepelhetnek az alábbiak:

  • A kutya számára mérgező növények, például egy csokor ballagási liliom.
  • Csokoládé, kávé és xilites édességek. A rendezvényen pedig sokan rágózhatnak, amiben szintén xilit szokott lenni. Ezek az anyagok pedig mérgezők a kutyára nézve.
  • Olykor a lufi gumis anyaga is vonzó a kutyának, emiatt egyes kutyák lenyelik az ilyesmit. Ez pedig bélelzáródáshoz vezethet.
  • A kutyák nem bírják az alkoholt, így még csak poénból se engedd bele lefetyelni ilyesmibe. A májuk nagyon érzékeny rá.

Összegzés

Ügyelj rá, hogy a családi rendezvényeken kutyád ne érintkezhessen olyan anyagokkal, ami káros vagy mérgező számára.

 

Szuper, ha van okod az ünneplésre. De kutyádat csakis kutyabarát módon vond be a partiba!

0