Április
Áttekintés
Az áprilisi időjárás nem tér el drasztikusan a márciusitól. Emiatt több márciusi veszélyforrás aktuális marad még áprilisban is.
Amikre még áprilisban is érdemes figyelni
- Vaddisznó veszély: Továbbra is kerüld el a vaddisznókat az erdei séták során! Ha esetleg erdei sétát terveznél ebben a hónapban, akkor számolj azzal, hogy a vaddisznók ebben az időszakban (áprilisig) a legagresszívabbak, érdemes tehát elkerülni őket. Ne engedd, hogy kedvenced messze letérjen az erdei ösvényről, mert akkor nagyobb eséllyel érheti baj.
- Élősködő paraziták: Egyre melegebbek a nappalok, és szinte már nem is fagy éjszaka, ezért a külső élősködők, bolhák és kullancsok mostanra nagyon aktívak. Folyamatosan gondoskodj kedvenced élősködők elleni kezeléséről.
- Pollenek: A fák pollenszezonja általában tavasszal kezdődik, március és június között, a legnagyobb koncentrációt általában áprilisban és májusban mérjük.
- Szúnyogok és szívférgesség: Ahogy az idő melegszik, úgy a szúnyogok is egyre aktívabbak, ráadásul a kutya szívférgességének a köztigazdái, terjesztői is! Kedvenced még nincs letesztelve szívférgességre? Kérd állatorvosodtól a szívféreg szűrővizsgálatot mihamarabb!
- Tél utáni kimerült immunrendszer: Gondoskodj kutyád immunerősítéséről a megfelelő készítményekkel és természetes módszerekkel egyaránt. A mi komplex megoldásunk erre a Kutya Immunstart Csomag, melyben több hatékony immunerősítő hatása is ötvöződik. Kattints ide a részletekért.
Most pedig vegyük át az újabb veszélyforrásokat, amiket áprilisban elkerülhetsz!
Áttekintés
Mindössze említés szintjén térjünk ki kicsit a bolondok napjára is. Bolondok napján sok gazdi készít vicces videókat kisállatáról, vagy beöltözteti őket. Esetleg egy prank videó főszereplő is lehetnek. Ezzel nincs is semmi baj, csak figyelj oda, hogy a hülyéskedés során kedvencednek még véletlenül se essen baja! A kisállatok nehezen értik a tréfát, és már egyszerű dolgokkal is nagyon meg lehet lepni őket.
Szerintem az egyik legjobb játék, amit kutyád imádni fog és meg is tudod vele viccelni kicsit, az a bújócska. A másik jól bevált klasszikus pedig labdadobálás közben az „el nem dobott labda” trükk. Ilyen és ehhez hasonló tréfákkal nyugodtan megviccelheted kedvencedet, ha szeretnéd.
A legbiztonságosabb mód arra, hogy ez a nap is vidáman teljen, ha egészséges jutalomfalatokkal kedveskedsz a kutyádnak. Amiket ide kattintva tudsz beszerezni
Ha pedig egy hosszantartó szórakozást keresel kedvencednek, akkor ajándékozz egyet a kutyádnak a biztonságos rágójátékaink közül. Ezeket pedig ide kattintva találod.
Kedvenced egészséges mosolya nem like-okban mérhető. Vigyázz rá mindig!
Áttekintés
Szerinted miért olyan fontos összeszedni a kutyakakit? Egyrészt mert gusztustalan, amikor véletlenül bele lépsz, vagy bele húzod a bőröndödet, másrészt a kutyagumi számos egészségügyi veszélyt rejt magában. Április első hete a Nemzetközi kutyakaki összeszedő hét, és Budapest utcáit elnézve erre a témára nekünk, magyaroknak sem árt rászánni 1 percet. De hát miért is olyan fontos összeszedni a kutyagumit?
Láthatatlan veszélyforrás
Először is azért kell összeszedni a kutyakakit, mert kutyusod bármiféle hasmenés nélkül, tehát tünetmentesen is képes kórokozókat üríteni a bélsarával. Például a Giardia nevű egysejtű parazita cisztáit, vagy orsóféreg és egyéb bélféreg petéket. Némelyik még az embert is képes megfertőzni és makacs hasmenéses állapotot okozhatnak.
Azt csak kevés gazdi szokta tudni, hogy a Giardia ellen az erős immunrendszer fel tudja venni a harcot. Ha a kutya szervezete egészséges, akkor a kórokozó általában tünetmentes, vagy csak nagyon enyhe tünetekkel járó, spontán gyógyuló hasmenéssel jár. Ezért a szakmai javaslatunk, hogy minden évszakban biztosítsd kutyád bombabiztos immunrendszerét. Ehhez a Dr. Csizmás Máté állatorvosunk által összeállított Kutya Immunstart Csomagunkat tartjuk a legjobb megoldásnak, amit ide kattintva tudsz beszerezni.
Kakievés veszélye
Arról nem is beszélve, hogy lehet a te kutyád is szereti séta közben megenni a mások által ottfelejtett kutyakakit. Ettől pedig nem csak borzasztó lesz a lehelete, hanem még véres súlyos hasmenése is lehet, ami gyakran csak több 10.000 forintos állatorvosi kezelésre gyógyul.
Összegzés
Tehát akármennyire is undorító a kutyakaki, mindenkinek venni kell a fáradtságot és össze kell szedni a saját állata után. Az erre kijelölt szemetesbe dobva rengeteget tehetsz a többi kutya és a környékbeli emberek egészségéért.
Nagyon ciki, ha valaki nem hajlandó összeszedni a kakit, amit az állata odapiszkított.
Áttekintés
A tél során a kutyák gyakran meghíznak, mivel kevesebbet mozognak a szabadban. Ezért a versenysúly, a „beach body” felépítését már áprilisban el kell kezdeni! Hogy néz ki kutyusod ideális testkondíciója? A Body Condition Score (BCS) rendszer segít a kutyatartóknak és állatorvosoknak megítélni a kutyák testkondícióját egy 1-től 9-ig terjedő skálán. Az ideális BCS a 4 és 5 közötti érték, amely egészséges testsúlyt és testkondíciót jelent. De mégis hány pontot ér el a BCS skálán a te kutyusod?
Kutyusod testsúly pontozása
Ahhoz, hogy megkapd kedvenced BCS pontszámát, meg kell vizsgálnod kutyusodat és át kell kicsit tapogatnod a testét. A bordák tapintása kevésbé zavarja a kutyát, mint a gerinc vagy a medence tapogatása. Fontos, hogy az ízületi gyulladásban szenvedő kutyák kifejezett fájdalmat érezhetnek, ha megnyomkodod a hátukat vagy a csípőjüket, ezért ilyenkor csak óvatosan!
- Felülnézet: Kezdd azzal, hogy felülről nézed a kutyádat. A dereka kissé behajlik a bordaív mögé, mint egy szép kis homokóra alak? Ha igen, akkor ez jó jel.
- Oldalnézet: Ezután nézd meg kedvencedet oldalról is. Vajon van egy kis lógós, megereszkedett pocakja? Vagy szépen felfelé ível a hasfala a bordaív és a hátsó lábak között?
- Tapintás elöl: Most pedig jöhet a tapintás. Egy ideális testsúlyú, vagyis 4/9 vagy 5/9 BCS-vel rendelkező kutya esetében a bordák könnyen tapinthatók, anélkül hogy nyomást kellene kifejtened az ujjaidal. Egy sovány állat esetében, amelynek 1/9 a BCS-je, a bordák kiállnak, és nincs rajtuk zsírréteg. Ezek a bordák nem csak könnyen tapinthatók, de könnyen láthatók is. Az elhízott állatoknál, amelyeknek 9/9 a BCS-je, a bordákat vastag zsírréteg borítja, így azokat nagyon nehéz látni vagy érezni.
- Tapintás hátul: Átfuthatod a kezedet a kedvenced fenekén is, hogy megtapintsd a medencecsontokat. Simogasd végig a nyakától a farkáig, hogy érezd a gerincet. Mindkét területet minimális zsírrétegnek kell borítania, lehetővé téve, hogy valójában érezd a csontot anélkül, hogy túl erősen nyomnád.
A kutyák fő testkondíció állapotai. Itt is az arany középút lesz az ideális, mint oly sok minden másnál is! Forrás: https://firstvet.com/uk/articles/body-condition-scoring-bcs-for-dogs-and-cats
Most rendeljünk pontszámot ahhoz, amit látsz és érzel
BCS 1 = Kórosan sovány
A bordák, a gerinc, és a medencecsontok csontos részei szabad szemmel is láthatók. Egyértelműek és súlyosak az izomvesztés jelei. Drámaian felhúzott hasfal és markáns derékvonal figyelhető meg. A kutya végtagjai vékonyak. Az ilyen mértékű soványság a súlyos alultápláltság jele lehet, ami egészségtelen és azonnali állatorvosi vizsgálatot igényel.
Egy ilyen kondíciójú kutyának mindenképp szükségesek lennének olyan táplálékkiegészítők, amelyek javítják az étvágyat, támogatják a kondíciót és az izomépítést, valamint javítják a takarmányok hasznosulását. Dr. Csizmás Máté állatorvosunk daganattal küzdő kutyáknak alkotta meg a Kutya Tumorstop Csomagot, mely egyben a legyengült és kórosan lesoványodott kutyáknak is kiváló segítség. Számos rossz körülmények közül kimentett, végletesen lesoványodott kutyán segített már a doktor úr a csomagban lévő tápkiegészítők által. Ezt az extra erősítő csomagot ide kattintva találod meg.
BCS 2 = Nagyon sovány
A bordák, a gerinc, és a medencecsontok csontos részei szabad szemmel láthatók, de itt csak kismértékű az izomtömeg veszteség, A kutya végtagjai még összességében vékonyak, de már valamivel izmosabbak. Határozott derékvonal és erősen felhúzott, beesett hasfal jellemzi ezt a testkondíciót. Ebben az esetben a kutya enyhén alultáplált, és étrendjének ellenőrzése javasolt.
Egy ilyen kondíciójú kutyának szintén szükségesek lennének olyan táplálékkiegészítők, amelyek javítják az étvágyat, támogatják a kondíciót és az izomépítést, valamint javítják a takarmányok hasznosulását. Dr. Csizmás Máté állatorvosunk daganattal küzdő kutyáknak alkotta meg a Kutya Tumorstop Csomagot, mely egyben a legyengült és kórosan lesoványodott kutyáknak is kiváló segítség. Számos rossz körülmények közül kimentett, végletesen lesoványodott kutyán segített már a doktor úr a csomagban lévő tápkiegészítők által. Ezt az extra erősítő csomagot ide kattintva találod meg.
BCS 3 = Sovány
Bordák, medence, gerinc könnyen tapintható és valamennyire látható. Erős derékvonal és felhúzott hasfal. A kutya végtagjai és törzse csak kis mértékben karcsúbb a normálisnál. Ebben az állapotban a táplálék mennyiségét és minőségét megfelelően kell szabályozni, hogy ne menjen el a folyamat a BCS 2 Testkondíció irányába. Nagyon gyakori ez a testkondíció betegség utáni lábadozási időszakban.
Egy ilyen kondíciójú kutyának előnyösek lennének olyan táplálékkiegészítők, amelyek javítják az étvágyat, támogatják a kondíciót és az izomépítést, valamint javítják a takarmányok hasznosulását. Dr. Csizmás Máté állatorvosunk a legyengült szervezetű kutyáknak alkotta meg a Kutya Immunstart Csomagot, amely nem csak az immunrendszert turbózza fel, hanem egyben a kórosan lesoványodott kutyáknak is hasznos segítség. Ezt az erősítő csomagot ide kattintva találod meg.
BCS 4 = Ideális
A bordák, a gerinc, és a medencecsontok csontos részei könnyen tapinthatók, de már nem annyira láthatók. Egyértelmű a derékvonal és a hasfal kissé felhúzott, laposabb. A kutya végtagjai és törzse is egészséges vastagságú. A kutya testsúlya ideális, és az étrendjét a kondíció miatt nem szükséges módosítani.
BCS 5 = Ez is ideális
A bordák, a gerinc, és a medencecsontok csontos részei már nem láthatók, mert egy vékony zsírréteg fedi őket, de tapintással könnyen érezhetők. A derékvonal és hasfal vonala nyilvánvaló, de a hasfal vonala nincs beesve, hanem fokozatosan ívelt. A kutya végtagjai és törzse is egészséges vastagságú. A kutya testsúlya ideális, és az étrendjét a kondíció miatt nem szükséges módosítani.
BCS 6 = Túlsúlyos
Enyhe zsírréteg van a bordákon, a gerincen és a medencén, ami megnehezíti csontos részletek tapintását. A hasfal vonala még látható, de már csak minimálisan. A derékvonal látható, de nem kiemelkedő. A kutya végtagjai és törzse enyhén vaskosabb a kelleténél. Ebben az esetben a kutya túlsúlyos, és étrendjének csökkentése, valamint mozgásának növelése javasolt.
Egy ilyen túlsúlyos kutyánál könnyen megjelenhetnek az ízületi betegségek első jelei, vagyis a fájdalmas mozgás és a sántítás. Sőt, olykor a kezdődő ízületi fájdalom miatt mozog kevesebbet a kutya és ez vezet a túlsúlyhoz. Tehát kutyáknál a túlsúlyosság és az ízületi betegségek kéz a kézben járnak. Hogy ennek az ördögi körnek véget vethess, a diétáztatáson túl a legjobb, amit tehetsz, az az ízületvédelem! Állatorvosunk, Dr. Csizmás Máté összeválogatta neked a legmegbízhatóbb kutyás ízületvédőket, amiknek a hatásairól ide kattintva olvashatsz bővebben.
BCS 7 = Erősen túlsúlyos
A bordák olyan vastag zsírréteggel vannak borítva, hogy már csak ujjal benyomva lehet kitapintani őket. Nehéz érezni a gerincet vagy a medencecsontot. A derékvonal nem látható. A hasfal vonala még enyhén látható. A kutya végtagjai és törzse is jelentősen megvastagodott a normálishoz képest. A kutya erősen túlsúlyos, és étrendjének csökkentése, valamint mozgásának növelése szükséges.
Egy ilyen túlsúlyos kutyánál könnyen megjelenhetnek az ízületi betegségek első jelei, vagyis a fájdalmas mozgás és a sántítás. Sőt, olykor a kezdődő ízületi fájdalom miatt mozog kevesebbet a kutya és ez vezet a túlsúlyhoz. Tehát kutyáknál a túlsúlyosság és az ízületi betegségek kéz a kézben járnak. Hogy ennek az ördögi körnek véget vethess, a diétáztatáson túl a legjobb, amit tehetsz, az az ízületvédelem! Állatorvosunk, Dr. Csizmás Máté összeválogatta neked a legmegbízhatóbb kutyás ízületvédőket, amiknek a hatásairól ide kattintva olvashatsz bővebben.
BCS 8 = Elhízott
A bordák, a medencecsont és a gerinc már olyan vastag zsírréteggel borított, hogy csak erős nyomással tapinthatók. A vastag hasi zsírrétegtől már nem látható sem a hasfal lefutása, sem a derékvonal. A kutya végtagjai és törzse is nagyon megvastagodtak. A kutya elhízott, és sürgős étrendi változtatásra, valamint fokozott mozgásra van szükség a testsúly csökkentéséhez.
Amikor egy kutya már az elhízás állapotába jut, és ez egy túlfokozott étvágyra vezethető vissza, akkor felmerül, hogy egy szorongásos állapot van a háttérben. Sokszor tapasztaljuk ezt rossz körülmények közül kimentett kutyáknál, akik a nehéz múltjukból eredően szorongásos zavarokkal küzdenek és kényszeresen esznek, kunyerálnak. Ilyen helyzetekben igencsak megfontolandó a szorongásoldó hatású, teljes spektrumú CBD5 olajunk adása, amelyről ide kattintva találsz részletes tájékoztatást.
Egy ilyen elhízott kutyánál könnyen megjelenhetnek az ízületi betegségek első jelei, vagyis a fájdalmas mozgás és a sántítás. Sőt, olykor a kezdődő ízületi fájdalom miatt mozog kevesebbet a kutya és ez vezet az elhízáshoz. Tehát kutyáknál a túlsúlyosság és az ízületi betegségek kéz a kézben járnak. Hogy ennek az ördögi körnek véget vethess, a diétáztatáson túl a legjobb, amit tehetsz, az az ízületvédelem! Állatorvosunk, Dr. Csizmás Máté összeválogatta neked a legmegbízhatóbb kutyás ízületvédőket, amiknek a hatásairól ide kattintva olvashatsz bővebben.
BCS 9 = Súlyosan elhízott
A bordák és a gerinc a vastag zsírréteg alatt nem tapintható. A has lefelé lóg és oldalra is kidomborodik. Az egykori derékvonal hején vastag zsírpárnák domborodnak. Zsírpárnák húzódnak a lábakra, az arcra és a faroktő területére is. A medence zsírral teljesen burkolt. A kutya súlyosan elhízott, ami súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Azonnali étrendi változtatás és fokozott mozgás szükséges, és konzultáció ajánlott a helyes étrend és testmozgás meghatározásához.
Amikor egy kutya már az elhízás súlyosfokú állapotába jut, és ez egy túlfokozott étvágyra vezethető vissza, akkor felmerül, hogy egy szorongásos állapot van a háttérben. Sokszor tapasztaljuk ezt rossz körülmények közül kimentett kutyáknál, akik a nehéz múltjukból eredően szorongásos zavarokkal küzdenek és kényszeresen esznek, kunyerálnak. Ilyen helyzetekben igencsak megfontolandó a szorongásoldó hatású, teljes spektrumú CBD5 olajunk adása, amelyről ide kattintva találsz részletes tájékoztatást.
Egy ilyen elhízott kutyánál könnyen megjelenhetnek az ízületi betegségek első jelei, vagyis a fájdalmas mozgás és a sántítás. Sőt, olykor a kezdődő ízületi fájdalom miatt mozog kevesebbet a kutya és ez vezet az elhízáshoz. Tehát kutyáknál a túlsúlyosság és az ízületi betegségek kéz a kézben járnak. Hogy ennek az ördögi körnek véget vethess, a diétáztatáson túl a legjobb, amit tehetsz, az az ízületvédelem! Állatorvosunk, Dr. Csizmás Máté összeválogatta neked a legmegbízhatóbb kutyás ízületvédőket, amiknek a hatásairól ide kattintva olvashatsz bővebben.
Az egészséges kondíció az aktív, boldog kutyaélet alapja.
Összegezve
Az egészséges kutya testkondíciójának felismerése fontos a hosszú távú egészség fenntartása érdekében. A BCS segítségével kutyatartóként biztos lehetsz benne, hogy kedvencednek egészséges testsúlya van, és szükség esetén megteheted a szükséges lépéseket az ideális testkondíció eléréséért.
Áttekintés
Nem bírsz ellenállni a nézésének? De hát úgy kérne még egy falatot! Pótszülőjeként, te vagy egészségének elsőszámú bástyája. Ne engedd, hogy az elhízás hatásai megbetegítsék kedvencedet! Az elhízás a szervezetben lévő zsírszövet túlzott mértékű felhalmozódása, amely egyben testsúlygyarapodással is együtt jár. Különbséget tehetünk elhízottság és túlsúlyosság között. Elhízottság esetén 25-30%-kal, vagy még magasabb arányban nagyobb a testsúly a kívánatosnál. Túlsúlyosság esetén 20-25%-kal nagyobb ez a szám az optimálisnál.
Az elhízás kialakulása
Kialakulása a felvett energia és a felhasznált energia közötti érzékeny egyensúly felborulásával magyarázható. Ez következhet abból, hogy az eleséggel túl sok energiát visz be kedvenced a szervezetébe, de adódhat a testmozgás hiányából is.
- Csökkent energiaigény: Az ivartalanítás ugyan mindkét nemben hajlamosíthat az elhízásra, de legtöbbször azért, mert a gazdik nem igazodnak kutyájuk – az ivarosság megszűnésével megváltozott – csökkent energiaszükségletéhez. Nem az ivartalanítást kell tehát mellőzni, hanem csak oda kell figyelni a kalóriabevitelre, valamint a nőstény kutyáknál mindenképpen törekedni kell arra, hogy a két tüzelés között történjen meg a műtét. Ha ilyenkor – ebben a hormonálisan inaktív időszakban – történik meg a beavatkozás, akkor jelentősen csökkentheted az ivartalanítás okozta elhízás esélyét.
- Lassuló anyagcsere: Az életkor előrehaladtával is nő az elhízásra való hajlam, mert ezzel párhuzamosan csökken kutyánk energiaszükséglete. Néhány fajta ismerten nagyobb hajlamot mutat az elhízásra, ilyen például a
- Labrador Retriever
- Golden Retriever
- Beagle
- Cocker Spaniel
- Basset Hound
- Tacskó
Fontos megjegyezni, hogy ha a testsúly gyarapodás nagyon gyorsan, és látszólag minden ok nélkül következik be, azaz nem változtattál a kutya takarmányozásán és ugyanannyit mozog, mint azelőtt, akkor minden esetben szükséges egy állatorvosi kivizsgálás. Ilyenkor nagy valószínűséggel valamilyen hormonális megbetegedés állhat a háttérben.
Az elhízás tünetei
Természetesen az elhízásnak is vannak különböző szintjei, de van néhány szempont, ami segítséget nyújthat a súlyosságának elbírálásában, például:
- Tapintás: Mennyire könnyen tapintod a bordáit? A vastag zsírréteg ugyanis ellehetetlenítheti kitapintásukat.
- Felülnézet: Felülről vizsgálva mennyire látod a horpaszokat? Normál esetben meg lehet találni őket.
- Oldalnézet: Oldalról vizsgálva mennyire lóg kedvenced hasfala?
- Zsírpárnák jelenléte: Esetleg már a nyakán, a végtagjain, a gerincénél és a farkánál is látható, vagy tapintható zsír? Utóbbi esetben kutyusod sajnos jelentősen elhízott lehet!
Fontos, hogy folyamatosan képben légy kutyád legfőbb kondíció paramétereivel és a testsúlyával. Ha bizonytalan vagy afelől, hogy kutyád körmérete gyarapszik-e vagy sem, akkor használj egy centit és naplózd az értékeket!
Az elhízás legfőbb veszélyei
Sajnálatos módon, gyakoriságát tekintve kutyákban az elhízás az elsőszámú a táplálkozási eredetű megbetegedések körében, ezért is fontos komolyan vennünk. Az elhízottság egy egészségre ártalmas állapot, amely rengeteg egészségügyi probléma forrása lehet. De pontosan melyeknek? Íme, néhány veszély, amit az elhízás magában rejthet:
- Ízületgyulladás: Az állat túlsúlyából eredően nagyobb nyomás nehezedik az ízületekre, amelyek hosszútávon ezt nem mindig bírják, idő előtt elkopnak, így az állatod lesántulhat. Egy elhízott kutyánál könnyen megjelenhetnek az ízületi betegségek első jelei, vagyis a fájdalmas mozgás és a sántítás. Sőt, olykor a kezdődő ízületi fájdalom miatt mozog kevesebbet a kutya és ez vezet az elhízáshoz. Tehát kutyáknál az elhízás és az ízületi betegségek kéz a kézben járnak. Hogy ennek az ördögi körnek véget vethess, a diétáztatáson túl a legjobb, amit tehetsz, az az ízületvédelem! Állatorvosunk, Dr. Csizmás Máté összeválogatta neked a legmegbízhatóbb kutyás ízületvédőket, amiknek a hatásairól ide kattintva olvashatsz bővebben.
- Cukorbetegség: Ennek rövid magyarázata az, hogy a fokozott mennyiségű zsírraktárakban termelődő hormontermészetű anyag, a leptin rontja a vércukor szintet szabályozó inzulin hatását. Ez pedig egyenes út ahhoz, hogy a vércukor tartósan az élettani érték fölé emelkedjen, így kialakulhasson ez a kórkép. A kezeletlen cukorbetegség életveszélyes állapothoz vezethet, de még időben felismerve és folyamatos kontrollálás (pl. diétás táp etetése és inzulin folyamatos adása) mellett is jelentősen ronthatja az életminőséget!
- Keringési zavarok: Szív-, és érrendszeri, valamint légzőszervi betegségekre való nagyobb hajlam. Például magas vérnyomás, csökkent tüdőkapacitás, csökkent fizikai terhelhetőség. A szív-, és érrendszeri, légzőszervi betegségek ellen az egyik legkiválóbb tápkiegészítőnk a DMG + betain csepp, amit ide kattintva tudsz beszerezni.
- Nagyobb altatási kockázat műtétek közben: Ha állatorvosodnál járva arra kerülne sor, hogy altatást vagy bódítást igénylő beavatkozásnak kell alávetni elhízott kedvencedet, akkor számolnod kell azzal a következménnyel, hogy ez a kisállatod szívét és tüdejét is jobban megterhelheti, mint egészséges társaiét. Arról nem beszélve, hogy valószínűleg az ébredés ideje is jobban el fog nyúlni, mert az altatószerek egy része a zsírraktárakban felhalmozódhat. Ezek az éveknek tűnő „vagy felébred-vagy nem” percek pedig te és állatorvosod vérnyomását is kórosan megemelhetik!
- Legyengült immunrendszer: Legyengült immunrendszer és rövidebb élettartam várható a szervezet védekezőrendszerének gyengülése és a kialakuló társbetegségek miatt. Ahhoz, hogy ezt a túlsúlyos vagy elhízott kutyáddal is elkerülhesd, hatékony támogatás az Kutya Immunstart Csomagunk, amit ide kattintva találsz meg.
Az elhízás gyógykezelése
A sikeres fogyókúrához az egész család együttműködésére szükség van! Mindenkiére, akinek csak köze van az állathoz, hiszen mindennapi életmódjában kell változtatásokat elérni, amely adott esetben a gazdi(k) megszokott életmódját is átalakíthatják. Testmozgással növelni kell az energiafelhasználást. Azonban fontos megjegyezni, hogy, ha a kutya nagyon elhízott, tilos hirtelen, nagyon megerőltető fizikai munkára késztetni, hanem szépen, fokozatosan kell hozzászoktatni a mozgáshoz.
Csökkenteni kell az energiabevitel mértékét, diéta nélkül ugyanis nincs sikeres fogyókúra! Csökkentsd kedvenced ételadagját havonta 10%-kal, és a továbbiakban vond meg tőle a jutalomfalatokat és a nap közben adott egyéb finomságokat is. Neki teszel jót ezzel! Az eleséget úgy válaszd meg, hogy összetétele biztosítsa kutyád tápanyagigényét, azaz ne csökkenjen a vitamin-, aminosav-, és ásványianyagbevitel, de csökkentett legyen az energiatartalma. A legjobb választás az erre a célra kialakított speciális állatorvosi minőségű „light”, vagy diétás táp, mely magasabb rosttartalmának köszönhetően fokozza a jóllakottság érzetét.
Légy türelmes
Érdemes hosszú távú diétára törekedned a kívánt kondíció eléréséig, nem szabad nagy mennyiségű eleséget egyszerre megvonni. Az elhízás sem napok alatt következett be, hagyj időt a szervezetének a fogyásra is! Kerüld kedvenced hirtelen fellépő, nagymértékű tömegvesztését, ami rossz esetben izomvesztéssel és a kívánt testsúly elérése után hirtelen visszahízással is járhat!
Abban az esetben, ha a fentiekkel nem értél el különösebb javulást, meg kell vizsgálni, hogy húzódhat-e esetleg a háttérben valamilyen betegség, ami szerepet játszhat a kórkép kialakulásában. Ilyen betegségek például a pajzsmirigy alulműködés, a Cushing-kór vagy a cukorbetegség is. Ha ezek közül valamelyik fennállna, orvoslásuk nélkül a lefogyasztó kísérleteid eredménytelenek lesznek, ráadásul a kutyán elhatalmasodhatnak más betegségek. Erre a célra kisállat-endokrinológiai szakrendelések lehetnek segítségedre.
Az elhízás megelőzése
A fent soroltak tükrében belátható, hogy érdemes inkább a megelőzésre fektetned a hangsúlyt, hiszen a terápia igen nagy erőfeszítéseket igényelhet. Pár tanács, hogy elkerüld a bajt:
- Energiaszükséglet és kondíció becslése: Tájékozódj arról, hogy kutyádnak mennyi a napi energiaszükséglete és igazítsd ehhez a használt táp típusát és mennyiségét. Gyakorold, hogyan kell megbecsülni kedvenced testkondícióját, ebben a pontozási rendszerek és ábrák segítenek, melyekből felismerheted, ha kedvenced túlsúlyos.
- Etetési rutin: Igyekezz rendszerességet tartani az etetés időpontjában.
- Minden kalória számít: A jutalomfalatokat is vedd számításba, esetleg vonj le e célból pár tápszemet a “főétkezés” adagjából, amivel később megjutalmazod őt.
- Ivartalanítás tervezése: Szuka kutyusod ivartalanítását állatorvosoddal egyeztesd a kutya számára legmegfelelőbb időpontra. Ivartalanítás után kiemelten figyelj arra, hogy mit és mennyit adsz enni a kutyádnak.
- Testmozgás: Biztosíts kellő mennyiségű testmozgást kedvencednek. Bírd őt játékra, mozgásra, vagy kert hiányában, vidd ki a parkba, vagy kirándulni! Saját egészségedet is szolgálja mindez!
- Kutyáknál az elhízás és az ízületi betegségek kéz a kézben járnak. Hogy ennek az ördögi körnek véget vethess, a diétáztatáson túl a legjobb, amit tehetsz, az az ízületvédelem! Dr. Csizmás Máté összeválogatta neked a legmegbízhatóbb kutyás ízületvédőket, amiknek a hatásairól ide kattintva olvashatsz bővebben.
- Állatorvosi ellenőrzések: Vidd el őt rendszeresen állatorvosi kontroll vizsgálatra, hogy időben kiderülhessenek az elhízás kialakulását elősegítő háttérbetegségek.
Vannak olyan kutyafajták és keverékek, ahol a nyakon természetesek a vastag bőrredők, amik hasonlíthatnak az elhízás jeleire. Állatorvosod segíthet megerősíteni, hogy kutyád kondíciója rendben van.
Összegzés
Kis kedvencedet tovább tudhatod magad mellett egészségesen, ha betartod ezeket a tippeket. Nem akkor vagy jó gazdi, ha addig eteted, amíg csak kéri, hanem ha valóban odafigyelsz a hosszútávú igényeire. Az elhízottság rengeteg gyógyíthatatlan egészségügyi probléma forrása, így a megelőzésre kell fektesd a hangsúlyt.
Áttekintés
Magyarországon a sünök legaktívabb időszakai a tavasz és az ősz, bár a pontos időszak függ az időjárástól és a környezeti körülményektől. A sünök izgalmasak lehetnek kutyád számára, ugyanakkor veszélyesek is egyben, hiszen szanaszét szurkálhatják kedvenced orrát és száját is.
Mikor találkozhatsz sünökkel?
Összességében ősszel a legnagyobb az esélye, hogy kutyád sünökkel találkozik, de már áprilistól számíthatsz a jelenlétükre.
- A tavasz, különösen április és május, a sünök szaporodási időszaka, amikor felébrednek a téli álomból és táplálékot keresnek. Éjszaka aktív állatok.
- A kisebb süncsemeték általában nyár végén és ősz elején láthatók.
- Az ősz, különösen szeptember és október, az a periódus, amikor a sünök intenzíven gyűjtik az ételt a téli álom előtt. Ebben az időszakban gyakran találkozhatsz velük, ahogy keresik a táplálékot.
- Télen a sünök általában téli álomban vannak, ám enyhe teleken előfordulhat, hogy felébrednek és keresnek valamit enni.
Ötletek a figyelem elterelésére
Ha mégis megtörténik a baj
Összegzés
A legjobb, ha nem hagyod, hogy kutyád sünöket háborgasson, mert súlyos sérüléseket szenvedhet. A szúrási sebek hamar begennyesednek és sokszor állatorvosi ellátást szoktak igényelni. Ha a kertben tartott kutyádon azt veszed észre, hogy az éjszaka folyamán egy sündisznóval dulakodhatott, akkor a legjobb, ha megmutatod a sérüléseit egy állatorvosnak. A szúrt és harapott sebek ugyanis könnyen elfertőződnek.
A sünök hasznos kis rovarevő emlősök. Bár aranyosnak tűnnek, de nem jó piszkálni őket, hiszen tüskékkel borított bőrük súlyos sebeket képes okozni.