Július
Áttekintés
Júliusban megérkezik a nyár igazi forrósága. Összegyűjtöttem neked a legfontosabb júliusi tennivalókat, hogy kutyádat ebben a hónapban se érjék meglepetések. Mire kell tehát felkészülnöd júliusban?
Amikre még júliusban is érdemes figyelni
- Élősködő paraziták: Meleg az idő, így a bolhák és kullancsok nyugodtan képesek szaporodni. A nagy hőség miatt a lendületük kissé alábbhagy a nyár legtikkasztóbb hónapjaiban, de ettől függetlenül továbbra is védekezni kell ellenük.
- Pollenek: A fűfélék pollenszezonja általában májustól augusztusig tart, a legmagasabb koncentrációt júniusban és júliusban mérjük. A parlagfű pollenszezonja általában júliustól októberig tart, a legmagasabb koncentrációt augusztusban és szeptemberben mérjük. Pollen allergia gyanús tünetek esetén keresd fel állatorvosodat.
- Hidrolizált huminsav: Használhatsz olyan, természetes hatóanyagú készítményeket, melyek enyhítik a viszketést, és nyugtatják, táplálják az irritált, gyulladásos bőrt. Ilyenek például a hidrolizált huminsav tartalmú tápkiegészítők, melyek nyugtatják kedvenced allergiás kültakaróját. Kiegészítő terápiaként is bevethetők a legtöbb bőrgyulladásra szedett gyógyszer mellé is. Hamarosan elérhető lesz nálunk hidrolizált huminsav! Sajnos a piacon kapható huminsavak többsége nincs hidrolizálva, így nem is hasznosul rendesen a kutya szervezete számára.
„A nem hidrolizált eljárással készült huminsavak fogyasztását nem tudom javasolni a kisállatok számára, ugyanis ezek magas koncentrációban tartalmazhatnak nehézfém ionokat. Kizárólag bevizsgált, biztonságos, hidrolizált huminsavat javaslok immunerősítésre és az allergiás panaszok csökkentésére. Az általam legjobbnak tartott ilyen termék a Nordcanin Huminsav” – Dr. Csizmás Máté állatorvos - Csukamájolaj: Egy másik fontos anyag amit bevethetsz kutyád egészséges bőre és szőrzete érdekében, az a csukamájolaj. Értékes omega-3 és omega-6 zsírsav és A-, D-, E-vitamin tartalma természetes gyulladáscsökkentő és bőrregeneráló hatással bír. Prémium minőségű csukamájolajunk hamarosan elérhető!
- Fermentált búzacsíra kivonat: Viszketés ellenes hatása van, nyugtatja a bőrt és segít a bőr regenerációjában. Prémium minőségű fermentált búzacsíra kivonatunkat ide kattintva tudod beszerezni.
- Hidrolizált huminsav: Használhatsz olyan, természetes hatóanyagú készítményeket, melyek enyhítik a viszketést, és nyugtatják, táplálják az irritált, gyulladásos bőrt. Ilyenek például a hidrolizált huminsav tartalmú tápkiegészítők, melyek nyugtatják kedvenced allergiás kültakaróját. Kiegészítő terápiaként is bevethetők a legtöbb bőrgyulladásra szedett gyógyszer mellé is. Hamarosan elérhető lesz nálunk hidrolizált huminsav! Sajnos a piacon kapható huminsavak többsége nincs hidrolizálva, így nem is hasznosul rendesen a kutya szervezete számára.
- Szúnyogok és szívférgesség: Egészen novemberig tart ez a veszély, tehát a szúnyogszezon végéig védekezni kell a szívférgesség ellen.
- Toklász: Masszívan tart a toklász szezon, és még fog is, egészen az ősz közepéig. A toklász egy szúrós növényi termés, ami minden évben rekordszámú problémát okoz a házikedvenceknek. Lassan gyógyuló toklászos sebek esetén előnyös DMG + betain cseppünk, amit ide kattintva tudsz beszerezni.
Most pedig vegyük át az újabb veszélyforrásokat, amiket júliusban elkerülhetsz!
Áttekintés
Nyáron sok gazdi gondolja úgy, hogy kedvez kutyájának, ha szőrzetét rövidebbre nyíratja. Egyes kutyáknak ez tényleg beválik és valóban szükséges is, azonban vannak fajták ahol a nyírással csak óvatosan! Mire figyelj, amikor nyáron lenyíratod kedvencedet? Nagyon sok múlik a kutya fajtáján, és azon belül is a szőrtípuson. Azok a kutyafajták, ahol nem javasolt a nyírás, de a gazdi ennek ellenére ezt megteszi, ott nagy az esélye a későbbi bőrproblémák kialakulásának. Mindig érdemes mérlegelni, hogy mivel teszel a legjobbat kedvencednek. Ha bizonytalan vagy, inkább kérd ki kutyakozmetikusod, vagy állatorvosod véleményét.
Rövid, simaszőrű kutyádat is nyíratni kell?
A beagle, a rövidszőrű magyar vizsla, a mopsz, a francia bulldog, vagy a rövidszőrű tacskó kutyakozmetikai szempontból kevésbé problémás fajtáknak számítanak. Az ilyen fajtáknál évi kétszeri kozmetika általában elég. Ilyenkor fürdetésben és furminátoros kezelésen vesznek részt. Otthon csak kéthetente kell átfésülnöd a bundát, de nyírás nem szükséges. Sajnos van, aki rutinszerűen nyíratja az ilyen fajtájù kutyusokat is, de én ezt nem egyáltalán nem javaslom neked.
Mi az a trimmelés és mely fajtáknál szükséges?
A trimmelés kutyakozmetikus által, kézzel végzett művelet, azoknál a fajtáknál melyeknek úgynevezett koronaszőrzete van. A kutyakozmetikus kézzel távolítja el az elhalt szőrt, ezzel fenntartva a bunda természetes egyensúlyát és szellőzését. Trimmelést igényelnek:
A szálkás szőrű fajták, például:
- schnauzerek
- szálkás szőrű tacskó
- skót terrier
- cairn terrier
- west highland white terrier
- ír farkaskutya
- norfolk terrier
A drótszőrű fajták is, például:
- drótszőrű magyar vizsla
- drótszőrű német vizsla
- welsh terrier
És a vegyes szőrzettel rendelkező fajták, például:
- szetterek
- spánielek
A trimmelés nem helyettesíthető nyírógéppel vagy ollóval végzett nyírással. A koronaszőr szerkezete nyíráskor megsérül, így soha többé nem lehet majd rendesen trimmelni. Fontos, hogy a koronaszőrzet érett legyen, vagyis elhalt szőrszálakból álljon. A kutyakozmetikus ezt először ellenőrzi, nehogy fájdalmat okozzon a kutyának. A szakszerűen végzett trimmelés nem fájdalmas, sőt, bőrük jobban levegőzik, ezért megkönnyebbülést jelent kedvencednek! Fajtánként különböző időközönként kell trimmelni, de általában 2-3 havonta szükséges. A szőrzet érése egységessé válik a rendszeres trimmeléssel, a szőrzet folyamatosan megújul, fényes és szép lesz. Az elhalt szőrzet fénytelen, fakó és durva.
Az, hogy a trimmelős fajtákat kizárólag csak trimmelni lehet, nem jelenthető ki ennyire kategorikusan. A trimmelés a szőrtől is függ, ha az rossz minőségű, akkor sajnos nem lehet trimmelni. Ha például egyszer is lenyírod trimmelős fajtájú kedvenced szőrét, akkor könnyen lehet, hogy többé nem tudod már trimmelni őt később sem. De egy hobby spánielt, vagy schnauzert, aki sosem jár kiállításra, le lehet nyírni géppel is a megfelelő standard fazonra. Nyilván a kutyakozmetikusnak a gazdival először egyeztetni kell, hiszen a gazdinak tudnia kell, hogy mi történik pontosan kedvencével.
Kettős szőrzetű északi = dupla szőrzetű fajták
Itt tilos a nyírás! Még akkor sem szabad megnyírni őket, ha hosszú a szőrzetük. Náluk a nyírás helyett az elhalt aljszőrt kell kiszedni fésüléssel. Ilyen fajták például az alaszkai malamut, a szibériai husky, az akiták, vagy a spiccek. Az aljszőrből és fedőszőrzetből álló, kettős bunda nyáron hűti, télen pedig fűti a kutyát mert a vastag aljszőr nem engedi be a meleget, ezáltal úgymond szigeteli a kutyàt. Gépi nyírás náluk tehát semmiképp sem javasolt, hiszen ez teljesen tönkreteheti bundájukat és a meleg elleni nyári szigetelést is! A megnyírt duplaszőrű kutyák nagyobb eséllyel kapnak hőgutát egy kánikula során. Nyírás helyett a fésülés szükséges náluk, és maximum kézi ollózgatással egy kis fazonigazítás, de ez is csak indokolt esetben.
Nemezes szőrű fajták
Magyarországon két ilyen fajta is honos, a puli, és a komondor. Nem szükséges nyírni őket, mert a meleget jól viselik, de ahhoz, hogy a bundájuk megfelelően szellőzzön, a nemezes szőrt bizony karban kell tartani! Ápolatlanul könnyen összegubancolódik és mindenféle szennyeződések rögzülhetnek a bundában. Egy nagytestű komondor szőrzetének teljes kitisztítása, fürdetése, majd a tincsek nemezelése, vagy más néven zsinórozása akár fél napos munka is lehet! Évente háromszor javasolt megismételni a zsinórozást, kozmetikával egybekötve. Nem csoda, ha egyesek inkább kopaszra nyírattatják puli kutyájukat… Szerencsére bundájuk a nyírástól sem megy tönkre, de a fajta igazi pompáját egy rendezett, ápolt, zsinórozott bunda adja meg. Mivel abszolút szokatlan nekik a szőr nélküli életmód, így nagyon könnyen leéghetnek a napon egy nyírást követően.
Keverék kutyusom van, mit tegyek?
Keverék kutyáknál bármilyen szín és szőrtípus lehetséges, nem biztos, hogy a jellegzetes trimmelős szőrzet alakul ki. Erre érdemes már kölyökkorban fényt deríteni, hiszen akkor még orvosolható, elősegíthető a szőrzet érési folyamata azáltal, hogy másnaponta sűrű fogú fésűvel a kutya szőrét átkefélik. Ez abból a szempontból is előnyös, hogy ezzel hozzászoktatod kutyádat a későbbi ápolási folyamatokhoz, így a kutyakozmetikusnál sem fog már félni. Ha nem egyértelmű, hogy a keverék kutyádnak pontosan milyen szőrzete fejlődött és mit érdemes vele tenni a maximális egészségért, akkor kérd ki egy kutyakozmetikus véleményét akár már kölyökkorban is.
Nyírható fajták
Vannak olyan kutyafajták, amelyeknek folyamatosan nő a szőrzetük. Őket különösen előnyös a nyári szezonban akár többször is nyíratni, kozmetikáztatni, hiszen ez jelentősen javíthat a hőszabályozásban. Nyírásuk géppel és ollóval is történhet, változatos fazonok alakíthatók ki. Ilyen fajták például:
- bichon bolognese
- bichon havanese
- bichon frisé
- nem kiállítási Yorkshire terrier
- uszkárok
A Yorkshire terrier nyugodtan megnyíratható. Sőt, még jót is tesz az egészségének a bunda rendszeres ápolása
A túl rövidre nyírt szőrű kutyák problémái
- Napégés: A másik gyakori jelenség, főleg nyáron, hogy a fehér szőrű kutyákat is jól megnyírják, mondván, hogy ne legyen melegük. Majd ezt követően a szokásos időt a napon töltve a kutya könnyen válhat napégés és napszúrás áldozatává. A ritka szőrzettel rendelkező kutyáknál is gondolni kell erre.
- Bundaromlás: Sajnos számtalanszor megtörténik, hogy a gazdi a fajtához nem illő kozmetikai ápolásban részesíti kedvencét. Sokszor a tulajdonos jót akar, de nem gondol bele, vagy nem ismeri az adott fajta jellegzetességeit és “hibás fazon” lesz nyíratva a négylábúnak. Azoknál a fajtáknál, ahol jeleztem, hogy nem javasolt a nyírás, ott akár végleges bunda romlást okozhat, ha ez mégis megtörténik!
- Viszketés: Ezen kívül, ha a női nemiszervek vagy a végbélnyílás körül túl rövidre sikerül lenyírni a szőrt, ez frusztrálhatja kedvencedet, viszkető érzést okozhat.
Összegzés
- Zárszóként tehát a duplaszőrű fajtákat tilos lenyírni, mert teljesen tönkreteszi a szőrminőséget, és felborul az aljszőr, fedőszőr egyensúlya!
- Az sem szerencsés, hogy az alapból nem nyíros fajtàjú kutyákat is kopaszra nyiratjàk, hiszen ez egy sor, későbbi bőrproblémát vonhat magával.
- A trimmelés a szőrtől is függ, ha az rossz minőségű, akkor sajnos nem lehet trimmelni. A trimmelős fajták a nyírással elvesztik a fajtára jellemző gyönyörű jegyeket, ráadásul visszafordíthatatlanul! Egy drótszőrű fajta bundája például “elpuhul” a nyírástól, melynek szín- és fényességbeli romlás lesz a következménye. De egy hobby spánielt, vagy schnauzert, aki sosem jár kiállításra, le lehet nyírni géppel is a megfelelő standardra.
- A kutyakozmetikusnak a gazdival először egyeztetni kell, hiszen a gazdinak tudnia kell, hogy mi történik pontosan kedvencével!
Ha nem vagy biztos benne, hogy mit kell tenned kedvenced bundájával, akkor kérd ki egy kutyakozmetikus segítségét.
A talpszőr kinyírása fontos, hogy a fűmagok és a toklász ne tudjanak olyan könnyen megtapadni kutyusodon
Áttekintés
Ahogy melegszik az idő, úgy válnak egyre hívogatóbbá a strandok is. Így van ezzel a legtöbb kutya is, hiszen általában imádják a pancsolást! De vajon veszélytelen egy kutyás strandon való hűsölés? Ezekkel a tippekkel most te is megelőzheted a kellemetlenségeket, hogy helyettük inkább az önfeledt, vizes élményekre fókuszálhass kedvenceddel.
Hol strandolhat egy kutya?
A törvény szerint Magyarországon csak azokon a területeken lehet kutyával fürdeni, amelyek nem számítanak az adott időszakban kijelölt emberi fürdőhelynek és nincs külön helyi jogszabályi tiltás az állatok fürdetése ellen. Ezalatt nemcsak az elkerített strandokat kell érteni, hanem minden olyan partszakaszt, ahol megfelelő tábla jelzi, hogy az adott vízterületet emberi fürdésre kijelölték. De ne aggódj! Az elmúlt években több kutyás strand is nyílt.
Hogyan készülhetsz fel maximálisan a kutyás strandolásra?
Csakúgy, mint amikor mi, emberek strandolunk, érdemes magunkkal vinni pár kelléket a kutyás strandoláshoz is, a szokásos kutyasétáltatási eszközökön túl:
- Napernyő vagy napsátor: Árnyékot biztosít, amíg pihentek egy úszás után. Az érzékenyebb, világosabb bőrű, ritkább szőrű vagy nagyon rövidre nyírt kutyákat védeni kell a tűző naptól. Emberi naptejeket ne használj a kutyádon! Inkább kérdezd meg állatorvosodat, mit javasol.
- Mindig biztosíts egy árnyékos helyet, ahová kutyusod behúzódhat a nap elől! A rövidfejű fajták, mint például a mopszok különösen érzékenyek a hőségre és az árnyék hiányára.
- Ivóvíz és itató tálka: Hiszen nem előnyös, ha kutyádnak a tóból kell innia.
- Törölköző: Kedvencednek is jár egy törölköző, hogy jó szárazra tudd törölni.
- Vízen úszó játékok: Nagyon praktikusak a kutyás strandoláskor. Ezek segíthetnek kutyád vízhez szoktatásában is!
- Figyelj kutyád hőmérsékletére: Ha számodra is nagyon hideg a víz, az többnyire a kutyádnak sem lesz alkalmas hosszabb ideig. Figyelj arra, hogy forró nyári napokon csak fokozatosan szoktasd hozzá kutyádat a strandvízhez.
- Fokozatos terhelés: Ha kedvencednek pihenésre van szüksége, akkor dőljetek le egy kicsit. Egy kis feltöltődés után később újra úszhattok egyet.
- Vízhez szoktatás: A vízhez szoktatást mindig egy biztonságos partszakaszon kell begyakorolni, főleg, ha kutyád még tapasztalatlan a vizes élményekben. A vízhez szoktatás ne olyan mély vízben történjen, ahol a kutya mélyre süllyedhet! A bányatavak tehát sem erre, sem az emberi fürdőzésre nem lesznek alkalmasak, mert hirtelen mélyülnek.
A vízhez szoktatást csakis biztonságos partszakaszon végezd! Teniszlabda helyett viszont válassz olyan vízen úszó kutyajátékot, ami kutyabarát. A teniszlabda azért nem jó, mert elkoptatja a kutya fogait.
Vízparti élősködők
A strandon mindenképp védekezni kell a szúnyogok és egyéb vérszívók ellen. Legjobb, ha erre repellens spot-on készítményeket, vagyis rovarűző hatású szereket alkalmazol, amik távol tartják a vérszívókat. Ez nagyon fontos, mivel ahol sok a szúnyog, ott nagyobb lesz az esélye a szívférgesség terjedésének is! Ahhoz, hogy egy rácsepegtetős készítmény jól működjön, és ne ázzon le kutyád bőréről, ehhez már a fürdés előtt 3 nappal fel kell felhelyezned azt kedvenced bőrére. Máskülönben nem lesz elég idő a maximális felszívódásra.
Az is lényeges, hogy ezek a rovarűző készítmények zsírban oldódó hatóanyagokat tartalmaznak. Ez azt jelenti, hogy csak akkor fognak rendesen felszívódni, ha megvan a bőr természetes zsírrétege. Egy spot-on készítmény felhelyezése előtt tehát ugyanúgy 3 napig nem javasolt a kutyasamponos fürdetés! Ez a gyakorlatban azt eredményezi, hogy ahhoz, hogy a vérszívó rovarok elleni csepp valóban hasson, előtte és utána 3 nappal nem szabad fürdetni a kutyát. Máskülönben nem csak a pancsolás élményét viheti haza kedvenced, hanem parazitákat is.
Cyanobaktérium okozta mérgezés
A cyanobaktériumok algaszerűek, zöldes vagy kékes színű baktériumok, amik fotoszintetizálnak. Olyan toxinokat juttathatnak a vízbe, ami mérgező a kutyákra, visszafordíthatatlan agy- és májkárosodást majd halált okoznak. Szabad szemmel nem láthatók, mígnem annyira el nem szaporodnak, hogy láthatóvá váljon egy zöld nyálka a víz felszínen. Először csak kisebb zöldes csomók jelennek meg, majd ezekből barnás-zöldes szigetek képződnek. Hőségben, tartósan meleg időszakok során szoktak elszaporodni. Többnyire az állóvizekben, lefolyástalan tavakban, pocsolyákban, ingoványos területeken fordulhatnak elő, ezért az ilyen terepeken érdemes odafigyelni gazdiként.
Hazánkban a fürdővizek minőségét folyamatosan ellenőrzik és, ha cyanobaktérium szennyezés áll fenn, akkor a hatóságok fürdési tilalmat vezetnek be az érintett területeken. Az erdei tavacskák, holtágak, talajvízből felgyűlt pocsolyák és egyéb lefolyástalan vízterületek viszont nem kerülnek ellenőrzésre. Ezért fontos, hogy a gazdiként légy résen, előzd meg a bajt! Nem minden “algás” víz mérgező, de ez csak akkor derül ki, ha már túl késő. Ne hagyd, hogy kutyád pangó állóvízben ússzon, abból akár egy-két kortyot is igyon, mivel a méreg már nagyon kis mennyiségben is halálos lehet.
Ha hosszabb ideje meleg van, nem esett csapadék és lefolyástalan állóvízhez érsz, akkor ne engedd bele kutyádat! Ha elhullott állatokat, a felszínen lebegő halakat látsz, az is intő jelnek számít. Az alábbiak jelentkezésekor azonnali állatorvosi kezelés szükséges:
A cyanobaktérium mérgezés tünetei:
- Hányás-hasmenés
- Émelygés, fokozott nyálzás
- Gyengeség
- Görcsrohamok
- Zavart viselkedés, tájékozódási zavarok
- Légzési nehézségek, fulladás
Giardia bélparazita okozta panaszok
A kutyások által sűrűn látogatott helyek vízminőségét gyakrabban ellenőrzik, ez jó dolog. Viszont az ilyen helyeken a nagyobb kutyaforgalom miatt gyakoribb a kutyabélsárral terjedő betegségek, például a Giardia egysejtű bélparazita fertőzés esélye. Ez egy hányással és hasmenéssel járó betegség a kutyáknál. A víz, mint közvetítő közeg, tökeletesen alkalmas arra, hogy egy enyhén hasmenéses kutya fenekétől származó Giardia ciszták (peték) elsodrójanak egy másik, a betegségre fogékony kutya szájába. A megoldás, ha a népszerűbb és ellenőrzött kutyás tavakat és strandokat választod, de már a fürdés napja előtt gondoskodsz kedvenced erős immunrendszeréről és stabil emésztéséről, hogy a Giardia bélparaziták ne tudják kutyádat megfertőzni.
Azt csak kevés gazdi szokta tudni, hogy a Giardia ellen az erős immunrendszer fel tudja venni a harcot. Ha a kutya szervezete egészséges, akkor a kórokozó általában tünetmentes, vagy csak nagyon enyhe tünetekkel járó, spontán gyógyuló hasmenéssel jár. Ezért a szakmai javaslatunk, hogy minden évszakban biztosítsd kutyád bombabiztos immunrendszerét. Ehhez a Dr. Csizmás Máté állatorvosunk által összeállított Kutya Immunstart Csomagunkat tartjuk a legjobb megoldásnak, amit ide kattintva tudsz beszerezni.
Egyéb problémák a strandoláshoz köthetően
- Bőrgyulladás: Sajnos nem ritka, hogy egyes alga és baktérium toxinok nedvedző, ekcémás bőrgyulladásokat (hot spot-okat) okoznak a kutya bőrén. Ezek a bőrterületek kiterjedhetnek (pyoderma) és ilyenkor mindenképp állatorvosi segítséget igényelnek. Ne engedd kedvencedet strandolni, ha szennyezettnek látod a fürdőhely vizét, vagy, ha ismerten bőrgyulladása van, esetleg sebes a bőre, mert csak elfertőződnek!
- Fülgyulladás: Szintén gyakori probléma, hogy a fülére érzékeny ebeknek külső hallójárat gyulladása alakul ki (vagy súlyosbodik) egy-egy kutyás strandolást követően. Nem árt tehát egy fül ellenőrzés állatorvosnál a vizes kalandok előtt.
Ha betartod ezeket a tippeket, akkor viszont a strandolás egy szuper élmény lehet kedvenced számára. Egy biztos, strandolás után már nem sok felesleges energiája marad majd az otthoni csínytevésekre!
Áttekintés
A nyári hőségben kedvencedre is veszélyt jelent az erős napsütés. A belső hőmérséklet fenntartásához nélkülözhetetlen a hőtermelés és a hőleadás megfelelő egyensúlya. Ha ez bármi miatt felborul, akkor a nyári melegben könnyen hőgutát kaphat kedvenced. A hőguta a rendkívül magas belső testhőmérséklet (rektális hőmérséklet 40,5°–43,3° Celsius fok) miatti állapot, ami bágyadtságot, gyengeséget, idegrendszeri tüneteket, ájulást vagy kómát is okozhat. Kialakulhat fokozott izomaktivitás, vagy a kedvezőtlen külső környezet miatt. Például magas hő-, és páratartalom vagy légúti betegségeknél a hőleadó képesség csökkenése miatt is.
A lihegés fontossága
Minden kutya képes elviselni egy bizonyos szintű hőhatást, de ha tartósan nagy melegnek vannak kitéve, vagy érzékenyebbek, akkor hőguta léphet fel. A lihegés lehetővé teszi a víz elpárologtatását a légutakból, miközben a kutya hőt is lead, ezért hatékony módszer a hőelvezetésre. Ha a hőleadási mechanizmusokat a kutya túlterheli, hőguta alakulhat ki. Nem mindegy ezért, hogy milyen levegőminőség uralkodik kedvenced körül. Hőgutát kaphat egy túlzott fizikai megterheléstől, vagy pedig olyankor, ha a környezeti hőmérséklet emelkedését már nem tudja tovább tolerálni. 42,5°Celsius foknál magasabb hőmérsékleten a létfontosságú szervek károsodnak, ami életveszélyt jelent!
Hőgutára hajlamosító tényezők kutyáknál
Minden kutya más és más, ezért máshogy fogják bírni a meleget is. Vannak azonban olyan tényezők, amik növelik a hőguta kialakulásának veszélyét:
- Magas hőmérséklet vagy páratartalom, szellőzetlenség: például egy autóban rekedt kutyus nyáron. Erős napfény, például, ha a kennelre tűz a nap több órán keresztül.
- Túlzott fizikai megterhelés: Főleg a fent említett kedvezőtlen körülmények között történő nagy játék, hozzászoktatás nélküli túlzott fizikai aktivitás.
- Folyadékhiány, kiszáradás: Erősen hajlamosít a hőgutára, ha kutyád a melegben nem képes a szomját oltani.
- Kölyökkor: A kiskutyák 6 hónapos korig nehezebben viselik a meleget.
- Időskor: A 7 évesnél idősebb nagy fajtájú kutyák, és a 14 év feletti kistestű kutyák könnyebben kapnak hőgutát.
- Hajlamosító betegségek: Elhízás, szívbetegségek, légzőszervi-, hormonális betegségek, anyagcserezavarok. Lázas, vagy epilepsziás kutyáknál könnyebben alakulhat ki hőguta is.
- Fajtától is függ: Nagytestű, vagy sűrű szőrzetű fajták érzékenyebbek.
- Brachycephal, rövid orrú fajták: Francia bulldogok és társaik, akik normál állapotban is nehezebben kapnak levegőt (például Mopsz, Francia bulldog, Angol bulldog, Pekingi palotakutya Boston terrier.
Hőguta tünetei kutyáknál
Hogyan veheted észre időben, hogy baj van? Legjobb, ha felkészülsz a hőguta tüneteiből is, így azonnal észreveheted, ha kialakul és léphetsz ellene! A hőguta szinte az összes szervrendszert érinti, a tünetek pedig változatosak lehetnek, az enyhétől egészen az életveszélyesig. A hőguta tehát nem játék! Ha a beteg hőmérséklete meghaladja a 40,5° C-ot, központi idegrendszeri rendellenességek, és agykárosodás alakulhat ki, ami életveszélyes állapot.
Enyhe tünetek: Azonnali lenyugtatással és megfelelő hűtéssel általában még otthon is megoldódó eseteknél szoktak jelentkezni.
- Túlzott lihegés, fáradtságos légzés
- Zajos, fáradtágos légzés, amely a felső légutak elzáródására utalhat
- Szapora pulzus
- A normálisnál, 39,5ºC-nál magasabb testhőmérséklet (fenékben mérve). Innentől számít láznak, 40,5°C felett pedig már hőgutára is érdemes gyanakodni.
Súlyos tünetek: Ezek a tünetek már súlyos hőgutára vallanak. Állatorvosi segítség nélkül könnyen végzetes kimenetelű állapotra utalhatnak.
- Hányás / hasmenés (lehet véres is), rosszullét, gyengeség
- Görcsrohamok, remegés
Életveszélyes tünetek: Ezek a tünetek már kritikus hőgutára vallanak. Állatorvosi segítség ellenére is gyakran végzetes kimenetelű, életveszélyes állapotra utalhatnak.
- Kis véraláfutások az ínyen vagy a bőrön
- Tudatzavar, elbutulás
- Ájulás, eszméletvesztés, kóma
- Keringés összeomlás, tüdőödéma, és végül, ha nem érkezik segítség, akkor halálos
Mérd meg kutyád hőmérsékletét
Enyhén megnövekedett belső testhőmérsékletnél, tehát 40,5°C alatt általában csak pihenésre, egy ventilátorra, a levegőáramlás javítására, friss vízre és gondos megfigyelésre van szükség. Fontos: Kutyádnak a fenekébe kell dugni a hőmérőt a maghőmérséklet megállapításához. Ha 39,5 feletti, akkor azt érdemes mérlegelned még, hogy felhevült vagy inkább lázas valamitől? Ha lázasnak véled, akkor szintén irány az állatorvos. Ha viszont csak egy enyhébb felhevülés történt, és a hűtésre gyorsan javul a kutyusod, akkor otthon is ápolhatod.
40,5°C fok feletti hőmérséklet esetén viszont kórházba kell szállítani kedvencedet, máskülönben a hőgutától maradandó agykárosodást szenvedhet, vagy akár el is pusztulhat! Ha a kedvenced fenekében mért belső hőmérséklet 40,5°C fok feletti, úgy, hogy lázra utaló magyarázat nincs, ellenben van gyanúd arra, hogy felhevülhetett a forró környezettől, akkor érdemes azonnali aktív hűtésbe kezdened. Állatorvosi segítségre is szükség lesz, de még mielőtt elindulnál hozzá, érdemes már otthon nekilátni egy hatékony lehűtésnek. Főleg azért, mert egy hőgutát kapott, sokkos kutyát betenni az autóba és így utazni vele az állatorvosig, jelentős kockázat. Jobb, ha nekilátsz javítani az állapotán még otthon, és amíg a hűtés már zajlik, te megszervezheted a szállítást a legközelebbi állatkórházba.
Miket tehetsz és mit ne tegyél, ha kutyád hőgutát kapott
- Hűvösebb környezet: Távolítsd el kutyádat abból a forró környezetből, ahol a hőguta kialakult. Vidd árnyékba, hűvösebb környezetbe, ahol jól jár a friss levegő.
- Ne várj sokat az első lépésekkel: Kezdd el a hűtést és törekedj a minél gyorsabb állatorvosi ellátás megszervezésére. A hűtést ellenőrzött módon kell végrehajtani, és a hőmérsékletet ellenőrizni kell, nehogy túl alacsony belső hőmérséklet okozz a kisállatnak. 38°C teljesen ideális cél (fenékben mérve), de ezt ne várd meg otthon, hanem irány az állatorvos.
- Növeld a légáramlást a hűtés helyén: Ezzel meggyorsíthatod kutyusod hőleadását! Tehát kapcsold be a légkondit, vagy egy ventilátort!
- Hideg vizes törölköző: Hűvös, vízzel átitatott törölközőt, vagy lepedőt tehetsz beteg kutyusodra, amiket gyakran érdemes cserélgetni. Ezekből készíts az autóba is, amivel állatorvoshoz viszed majd kedvencedet. Hűtsd a füleket és mancsokat is, hiszen ezek kiváló hőleadó felületek.
- Óvatosan a jéghideg anyagokkal: A jég használata a forró perifériás vér belső szervek felé történő áramlását okozhatja, fokozva azok károsodását, ez tehát nem javasolt. Megfontolható viszont jégcsomagok elhelyezése a nagy erek, például a nyaki és a comb artériák körül, mert így az előbbi káros jelenség kikerülhető, de a jéghideg anyag sose közvetlenül érintkezzen a kutyád bőrével, hanem például egy törölközőbe csomagolva (elkerülve a fagyási sérüléseket). Ne önts a kutyára jéghideg (15ºC-nál hidegebb) vizet, mivel a bőrerek a hidegtől összehúzódnak, ami gátolja a további hatékony hőleadást.
- Óvatosan a medencével: Ne merítsd bele vízzel teli medencébe a hőgutás kutyusodat annyira, hogy a feje is elmerüljön, ugyanis a hőguta okozta erős agyi tompultság miatt félrenyelhet és megfulladhat.
- Friss víz: Adj inni kedvencednek. Ez a víz se legyen jéghideg, csak friss, hűvös, olyan hideg, amit korábban megszokott.
- Állatkórházba kell menni lehetőség szerint: Ne házhoz hívj ki állatorvost, hanem jobb, ha a kutya állatkórházba kerül, vagy legalább egy rendelőbe. Még rengeteg szempontja van a segítségnyújtásnak, de ezekhez már állatorvos szükséges (intravénás infúziós terápia, megfelelő tüneti gyógyszerek, stb.), tehát a következő lépés, hogy vidd el állatorvoshoz. Tehát indítsd el az otthoni hűtést, majd szervezd meg az állatorvoshoz szállítást. Ideális esetben, mire ezekkel megvagy, már javult egy kicsit kutyusod közérzete és nagyobb biztonsággal vághattok neki a kocsiútnak.
- Segítő: Ha van segítőd a szállítás során, akkor útközben is érdemes hideg vizes borogatásban részesíteni őt, vagy legalább a fülkagylókat bevizezni, hűteni.
- Légkondicionáló: Ha van légkondi az autódban akkor használd az út alatt, vagy húzd le az ablakokat.
- Ne késlekedj: Az otthoni hűtési kísérleted nem késleltetheti számottevően a kórházba érkezést. Ha otthon nem tudod megteremteni 10 percen belül a hűtés feltételeit, akkor inkább irány az állatorvos egy légkondicionált autóval.
Hogyan kerülheted el a hőgutát kutyádnál?
Láthatod, hogy a betegséget jobb ez az egyben elkerülni. Szerencsére ez megoldható, ha figyelsz az itt felsorolt szempontokra:
- Ne hajszold túl: Kerüld a túlzott fizikai aktivitást forróságban. Keress árnyékosabb helyeket a sportoláshoz. Ha kedvenced túlsúlyos, légúti beteg, vagy más szempont miatt hajlamosabb a hőgutára, akkor légy még elővigyázatosabb.
- Fontos a szellőzés: Ne hagyd őt felügyelet nélkül az autóba zárva, mert a napon hamar felforrósodhat. A forró nyári napon zárt ablakú autóban ragadt kutyák válnak leggyakrabban hőguta áldozatává.
- Kerüld a fülledt levegőjű helyiségeket: Ügyelj a páratartalomra, hiszen a magas páratartalom megnehezítheti a háziállatok számára a párologtatást, és nagymértékben növelheti felhevülést. Nagy páratartalmú napokon minimalizáld a kinti sétákat, és inkább hagyd, hogy kedvenced bent maradjon a légkondicionálóval vagy ventilátorral felszerelt, biztonságos környezetben. Ha attól tartasz, hogy túl meleg van odakint egy kirándulásra, akkor inkább hagyd ki. A hőguta súlyos és életveszélyes állapot, ezért nincs értelme kockáztatni.
- Friss ivóvíz: Mindig biztosíts számára friss ivóvizet, mert kutyád egészsége forró időben nagyban függ a párolgástól. Víz nélkül pedig könnyen kiszáradhat.
- Fokozatosság: Fokozatosan szoktasd hozzá kedvencedet ahhoz, hogy nyáron is a szabadban mozogtok. Ha alkonyatra vagy hajnalra szervezed a szabadtéri kutyás kirándulásokat, akkor sokkal kisebb a túlhevülés esélye.
Összegzés
Most már mindent tudsz, amit csak egy gazdinak tudni érdemes a hőgutáról. Láthatod, milyen életkor alapú és egyéb környezeti szempontok hogyan befolyásolhatják a hőguta esélyét. Az átadott tudásanyaggal a birtokodban azonban egy olyan szemléletet igyekeztem átadni neked, mely egy életen át megvédi majd kedvencedet a hőgutától.
Áttekintés
Nyáron a hőség mellett a klímaberendezések is veszélyt jelenthetnek kutyusodra. Azokat a kutyákat, akik a melegtől lihegve keresnek menedéket a légkondicionáló hűs áramlata előtt, meglepően gyakran éri a torokgyulladás. Ez nem csak kellemetlen, de állatorvosi kezelést is igényelhet, ezért fontos, hogy tudatosan vigyázz a négylábú barátodra!
Tünetek
- Hányásszerű tünetek: Ha azt veszed észre, hogy a kutyád köhög, „visszatérően öklendezik”, és fehér, habos váladékot hány, az bizony nem csak a meleg, vagy egy kis félrenyelés jele. Ezek a tünetek inkább torokgyulladásra utalnak, ami fájdalmat és kényelmetlenséget okoz a kutyádnak.
- A toroktájékra szokott korlátozódni: A tünetek általában hirtelen jelennek meg, és a torok-nyálkahártya gyors lehűlésének a következményei. Ilyenkor a helyi immunrendszer védekező képessége lecsökken, ami lehetővé teszi a kórokozók szaporodását a meggyengült torok-nyálkahártyán. A kutya torka érzékeny, megtapogatva könnyen köhögésben tör ki.
- Kötőhártyagyulladás: A leggyakoribb kísérő tünet a szemek erős csipásodása és a kötőhártya gyulladás. Gyakoritünet még a híg orrfolyás és enyhe tüsszögés is.
- Láz: Torokgyulladásos kutyáknál ritkán bágyadtság és láz jelentkezhet. A láz már súlyosabb tünetnek számít, így, ha ilyesmit tapasztalsz, ne kísérletezz kutyusod otthoni ápolásával, hanem irány az állatorvos.
Torokgyulladásra a kölyökkutyák a leghajlamosabbak. Eleinte a tüdő felett nem szokott elváltozni a légzési hang, hacsak nem már valamilyen szövődmény kezd kialakulni. Ezért fontos, hogy az állatorvosi vizsgálat még időben megtörténjen.
Megelőzés
Szerencsére a torokgyulladás kutyáknál is megelőzhető.
- Kerüld a túl hideg ivóvizet: Ha a kutyád számára kitett friss ivóvíz nem túl hideg, hanem inkább környezeti hőmérsékletű, már az is segíthet.
- Kerüld a jégkrém vagy fagyi adását: Ezek gyors lehűlést okozhatnak és ráadásul nem is egészségesek a kutyáknak.
- Kerüld a túl erős klímát: Ha klímát használsz otthon vagy az autóban, csak pár fokkal legyen hűvösebb a beállított hőmérséklet, mint amennyi kint mérhető.
- Ne legyen huzatban: A túl erős huzat a kutyáknál is okozhat fülgyulladást és kötőhártya gyulladást, vagy súlyosbíthatja a torokgyulladást. Ne engedd közvetlenül kutyádra a klíma áramlását.
- Kerüld az extrém megterhelést: Nagy melegben kerüld az erős testmozgást, mert egyrészt a kutya hőgutát kaphat, másrészt a sokáig tartó lihegés növeli a torokgyulladás kockázatát. A hirtelen nagy igénybevétel az immunrendszert is leterheli, így kutyád védekezőképesség meggyengülhet.
- Töröld szárazra: A nagy melegben szuper érzés kutyusodnak egy kis pancsolás, vagy ha slaggal kicsit lecsapatod a testét. De, ha ezután nem törlöd őt szárazra és az idő hűvösebbre fordul, akkor ez tökéletes recept a megfázáshoz.
- Gondoskodj kutyád immunerősítéséről a megfelelő készítményekkel és természetes módszerekkel egyaránt. A mi komplex megoldásunk erre a Kutya Immunstart Csomag, melyben több hatékony immunerősítő hatása is ötvöződik. Kattints ide a részletekért.
Egy torokgyulladásos kutya gyakran kedvtelen és hajlamosak sokat is aludni. Sokszor az étvágyuk meg lenne, érdeklődnek is az étel iránt, csak „el megy a kedvük” az evéstől az erős torokfájás miatt.
Összegzés
Meleg nyári napokon sokszor lehet találkozni köhögő kutyákkal, akiknek gazdája arról számol be, hogy a kutya „többször is öklendezik, és néha habos, fehér váladékot „hány”. A vizsgálat során általában az derül ki, hogy a „hányadék” tulajdonképpen a felső légutakból származó váladék, amit a kutya felköhögött. Így hát kerüld a túl hideg ivóvízzel való itatást, a fagyival etetést és a túl hűvös klímát, és vigyázz a kutyádra ezen a nyáron is! Amennyiben pedig a fent említett tüneteket észleled, ne késlekedj, hanem fordulj állatorvoshoz.