Szeptember
Szeptemberi Gazditippek Dr. Csizmás Máté állatorvostól
Őszi Felkészülés – Légy Kedvenced őrangyala szeptemberben is! 

Kedves Gazdi! Ha most találkoznál először az írásaimmal, akkor engedd meg, hogy bemutatkozzam: Az én nevem Dr. Csizmás Máté, állatorvos vagyok, és azért készítettem a Gazdinaptárt, hogy neked is segítsek eligazodni a biztonságos kutya- és macskatartás rejtelmeiben. Sürgősségi állatkórházakban dolgoztam több, mint 8 évig és rájöttem, hogy a halálos kutya- és macskabalesetek döntő többsége nem a szerencsén múlik. Hanem a gazdi ismeretein. Ha például tudod és észleled, hogy ez vagy az az anyag mérgező a kedvencedre, vagy bajt hozhat rá, akkor hatványozottan nagyobb az esélye, hogy nagy ívben elkerülitek. Ennyire egyszerű az egész. Bár nem születünk szuperhősnek, de azt megígérhetem, hogy mire kiolvasod a Gazdinaptárt A-Z-ig, egy olyan extra tudás birtokába jutsz, ami egy életen át védőhálóként támogatja négylábú családtagjaid biztonságát. Vágjunk is bele!
Elérkezett a szeptember és az ősz, így ismét itt az idő, hogy gazdiként kihozd magadból a legtöbbet. Nézd meg, hogy milyen kutyás és milyen macskás
észlelnivalók várnak rád és kedvenceidre ebben a hónapban! Megígérem, hogy minden hasznos információ, amit itt találsz az egyszerű, könnyen emészthető lesz. A szeptemberi veszélyforrásokkal hamarosan részletesen foglalkozunk, de mindenekelőtt jöjjön egy gyors áttekintés:
Veszélyforrások, amik már nyáron is fennálltak, de még szeptemberben is érdemes rájuk odafigyelni
Élősködő paraziták elleni védekezés: Ahogy hűvösebbé válik az idő és lesz elég nedvesség a környezetben, a bolhák és kullancsok újjáélednek! Használj megbízható bolha- és kullancsirtó szereket kutyádon és macskádon egyaránt, hiszen ezek a kis élősködők nem válogatnak. Különösen a parkok és kertek lehetnek veszélyesek ebben az időszakban.
Pollenek – Allergia Stop! A parlagfű pollenje szeptemberben is a tetőfokára hág! Ha kedvenced vakarózik, könnyezik, vagy prüszköl, lehet, hogy allergiás tünetekkel küzd. A leghatékonyabb allergiaellenes étrendkiegészítőket ide kattintva találod.
Szívférgesség – Védekezz a szúnyogok ellen: Még szeptemberben is tombol a szúnyogok szezonja, ami a szívférgesség veszélyét hordozza magában. Ne felejtsd el folytatni a szívférgesség elleni védekezést egészen novemberig, hogy megvédd kutyád szívét! Macskákban kicsit máshogy működik a szívférgesség, de állatorvosod tud adni olyan féreghajtót, ami őket is meg tudja védeni az ilyen kockázatoktól.
A légkondi veszedelme: A melegebb szeptemberi napokon sok kutyus és cicus megfázhat, vagy kötőhártyagyulladást kaphatnak a légkondicionálók okozta hirtelen hőmérséklet-ingadozás miatt. Különösen a kistestű és a rövidorrú fajták veszélyeztetettek. Figyelj a szellőztetésre és kerüld a nagy huzatot, a hirtelen túl hideg levegőt! Immunerősítéssel is védekezhetsz ez ellen, a leghatékonyabb immunerősítő étrendkiegészítőket pedig ide kattintva találod.
Hőguta és napszúrás – Védd Kedvenced a nagy meleg ellen: Ne feledd, hogy még szeptemberben is beköszönthet egy-egy kánikula! Gondoskodj róla, hogy kutyádnak és cicádnak mindig legyen friss ivóvize és árnyékos, hűvös helye a meleg ellen. A hőguta és a napszúrás halálos fenyegetések, ám könnyen elkerülhetők, ha odafigyelsz.
Fagyálló veszély: Nincs igazán szezonja, egész évben bármikor megtörténhet a fagyálló-folyadék okozta mérgezés a kijárós macskáknál. Ezért, ha bármikor „részegesnek” látod a cicádat vagy imbolyog, akkor azonnal irány az állatorvos, mert ez a fagyállómérgezés egyik első jele szokott lenni, és az állatorvosi ellátás késlekedése ennél a mérgezésnél végzetes lehet.
Toklász – Óvakodj ettől a tüskés növénytől! Ez az apró, de veszélyes növényi termés előszeretettel fúrja be magát a bundába, mancsok közé, vagy akár az orrba is! Rendszeresen vizsgáld át kedvencedet a séták után, különösen a fülét, lábát és orrát, hogy időben észrevedd, ha gond van.
Események és veszélyforrások, amikre a helyedben nagyon odafigyelnék szeptemberben
Kutyaiskolai programok: szeptember a felelős kutyatartás hónapja, hiszen sokan ekkor viszi először kutyasuliba kedvencét, itt kezdődik a nevelés és a szocializáció alapja. Ez nem veszélyes, pláne
Pollenallergia szezon: A parlagfű pollenszezonja általában júliustól októberig tart, a legmagasabb koncentráció pedig augusztusban és szeptemberben mérhető. Az allergiás panaszok a kutyákat és macskákat, kinti és benti állatokat egyeránt érinthetnek.
Ízületi egészség: Az őszi hidegek beköszöntével emelkedik a reumás kutya- és macskapanaszok száma, az ízületgyulladások felerősödnek. Sok kisállat ősszel kezdi el először mutatni az ízületgyulladás panaszait. Ez főképp a változékony hideg időjárásnak tudható be. Fontos, hogy kisállatod ízületi fájdalmát sohasem szabad emberi fájdalomcsillapítókkal házilag kezelni, mert ez mérgezést okozhat! Ehelyett ide kattintva megtalálod a legkiválóbb kutyás-macskás ízületvédők gyűjteményét.
Vigyázz a dióval! Szeptemberben elkezd potyogni a dió, de kutyád számára ez veszélyt is jelenthet. A penészes dió ugyanis mérgező toxinokat tartalmaz, amelyek súlyos emésztési zavarokat és idegrendszeri tüneteket okozhatnak. Az ilyen random mérgezések elleni leghatékonyabb penésztoxin- és méregkötő anyagot ide kattintva tudod beszerezni. Ősszel és tavasszal ennek óriási hasznát fogod venni.
Őszi rágcsáló-invázió: Ahogy hűvösebb lesz az idő, megszaporodnak a rágcsálók és vele együtt a rágcsáló-irtószeres mérgezéses balesetek is! Az egérragacs és a patkányirtószerek mind veszélyt jelentenek a kíváncsi macskádra vagy kutyádra, ezért tartsd távol ezeket kedvencedtől.
Figyelj a kennel köhögésre! – Az őszi időszakban, különösen a szeptemberi hőmérséklet-ingadozások idején, megnő a kennel köhögés járványok esélye, ezért figyelj a köhögésre, orrfolyásra, és szükség esetén fordulj állatorvoshoz. Főleg a kistestű vagy brachycephal (rövidorrú) fajtáknál lehet súlyos ez a betegség. Szerencsére immunerősítéssel ez ellen is védekezhetsz . A leghatékonyabb immunerősítő étrendkiegészítőket ide kattintva találod.
Mérgező termések – az őszi séták csapdái: Az őszi avarban rejtőzhetnek mérgező növények, gombák és termések, mint a makk vagy bizonyos bogyók. Ha kutyád vagy cicád szeret rágcsálni, tartsd távol a veszélyes területektől, és ha gyanús dolgot eszik, azonnal fordulj állatorvoshoz! A kutyás-macskás elsősegélydobozodban mindig lapuljon egy csomag Nordcanin Hidrolizált Huminsav, hiszen ez a jelenleg beadható leghatékonyabb toxinkötő, és kb 10x erősebb, mint az aktív szén, vagyis ez 10x nagyobb túlélési esélyt jelent egy súlyos mérgezésnél!
Fertőző pocsolyák: Az őszi esőzések miatt a pocsolyákban veszélyes baktériumok szaporodhatnak, például a leptospirózis. Ne engedd, hogy kedvenced pocsolyából igyon, és gondolkozz el az oltások frissítésén! A már említett Nordcanin Hidrolizált Huminsav kiváló baktériumellenes hatással is bír, így gyanús posványokból iszogatás után is nagyon jó barátod lesz ez a méregkötő anyag. Sokszor ugyanis megspórolhatsz vele egy bélfertőzés okozta cifra hasmenést.
Most pedig vegyük át részletesen az utóbb felsorolt eseményeket és veszélyforrásokat!
Az ősz beköszöntével a hűvösebb, szelesebb időjárás és a csökkenő páratartalom újra kihívást jelent a bőr számára.
Szempontok, amik jelentős hatással lehetnek az ősz beköszöntekor a kutyád bőrének egészségére:
- Szél és hűvös idő: A szél és a hűvös levegő kiszáríthatja a bőrt, így a bőrápolási rutinban ismét nagyobb hangsúlyt kell fektetni a hidratáló termékek használatára. Ebben a legnagyobb segítséget a Nordcanin Csukamájolaj tudja biztosítani kedvencednek, hiszen a benne lévő esszenciális zsírsavak segítenek a bőr hidratálásában és ruganyosságának megőrzésében.
- Váltakozó időjárás: Az őszi időszak gyakori esőzései és hirtelen időjárás-változásai miatt érdemes vízálló, de lélegző ruházatot biztosítani a kutyáknak, hogy bőrük ne ázzon meg és meleg maradjon.
- Gyakori szennyeződések: A kutyakozmetika és a bőr- és szőrápolás talán ilyenkor a legfontosabb, hiszen az elmaradt bundaápolás könnyen vezethet bőrsebek kialakulásához. A szennyeződések pár nap alatt felmarhatják a szőr alatt a házikedvenc bőrét, aminek viszketés és lassan gyógyuló bőrseb lehet az eredménye.
A bőrszövet alultápláltsága, szennyeződése vagy felmaródása az alábbiakat okozhatja:
- Bőrgyulladás
- Bőrsebek
- Viszketés
- Bundaváltási és vedlési zavarok
- Szőrhiányos területek kialakula
Mivel ezek gyógyulása hosszú folyamat, így a megelőzésre érdemes összpontosítani.
Professzionális megoldás a szőrzet és a bőr támogatásához minden évszakváltáskor
Ha te is olyan gazdi vagy, aki biztosra szeretne menni és elkerülnéd az évszakváltások okozta bőrgyógyászati kellemetlenségeket, akkor a Kutya Szőr- és Bőrvédelem Csomagunkat érdemes választanod! Ebben minden fontosabb készítményt megkapsz, ami kutyád bőrének egészségét támogatja és segíti az ideális szőrnövekedést. A csomagban helyet kapott:
- az extra magas hatóanyag tartalmú Nordcanin Csukamájolaj,
- a fulvosavban gazdag, kiválóan felszívódó Nordcanin Hidrolizált Huminsav por,
- a kiváló antioxidáns és bőrnyugtató hatással bíró Immunovet rágótabletta,
- és a 4DOGS szőr- és bőrtápláló jutalomfalat
Ezek a termékek kiválóan támogatják egymás pozitív hatásait és együtt egy bombaerős támogatást nyújtanak kutyád bőrének és szőrzetének, a kirobbanóan egészséges megjelenés érdekében. De a magas antioxidáns, vitamin és immunerősítő hatóanyag koncentrációknak köszönhetően még egy általános immunerősítő szereppel is bírnak, valamint a csukamájolaj még az ízületekre is jótékony hatással van. Kutya Szőr- és Bőrvédelem Csomagunkat ide kattintva tudod beszerezni.
Áttekintés
Februárban már írtunk a kullancsok és bolhák kockázatáról, azért, hogy tavaszra fel tudj készülni ellenük. Ezután egész nyáron aktívak maradnak ezek a paraziták, ám a következő invázió ősszel szokott elérkezni! A kullancsok és a bolhák ősszel különösen aktívak, betegségeket terjeszthetnek, így veszélyt jelenthetnek Kedvencedre. A szabadban való barangolások után mindig érdemes átvizsgálnod kutyusod testfelületét és bundáját. Ha kullancsot találsz benne, azonnal távolítsd el! Ehhez kullancskiszedő- kanalat, horgot, vagy csipeszt használhatsz.
Megelőzés
A legpraktikusabb, ha már eleve megelőzöd a kullancsok és a bolhák megtelepedését kedvenceden: kullancs- és bolhairtó nyakörvek, spot-on rácsepegtető oldatok, vagy rágótabletták formájában, amiket az állatorvosodtól szerezhetsz be. Állatorvosod segít eldönteni, hogy melyik készítmény lenne a legalkalmasabb, igazodva Kedvenced életmódjához.
A bolhák leginkább a meleg, nedves és árnyékos helyeken szaporodnak. Ezért udvarodon rendszeresen nyírd a füvet, a lakásba bekerült bolhák petéi és lárvái ellen pedig rendszeresen porszívózz ki mindent, amivel kutyusod érintkezésbe kerül!
A kullancsok a fűszálakra felmászva várakoznak, míg Kedvenced arra sétál. Felkapaszkodnak rá és hamarosan elkezdenek vért szívni. Az egyetlen megoldás a megelőző védekezés tablettásan, vagy rácsepegtető oldatokkal, vagy kullancs ellenes nyakrövvel.
Kevés gazdi tudja, de a bolhásság leggyakoribb forrásai nem mások, mint a kijárós macskák. Az utcára is kijáró macskák érintkezhetnek a beteg, kóbor állatokkal, így könnyen összeszedhetik és hazavihetik a bolhát a lakóhelyükhöz. A macskabolha pedig előszeretettel telepszik meg a kutyákon is. Emiatt fontos a környékbeli macskák bolhaellenes kezelése is.
Áttekintés
Itt az ősz, az iskola elkezdődött. Vajon Kedvenced hogy áll a tanulással? Tudja már a legfontosabb engedelmességi feladatokat, amik megkönnyítik a sétákat és a mindennapokat? Ha Te is szeretnél kedvenced maximálisan tudatos gazdája lenni? Akkor csatlakozz ahhoz a több ezer kutyatartóhoz, akik rendszeresen járnak kutyaiskolába!
Rengeteg előnye van
Engedelmes kedvenced sokkal könnyebben talál majd barátokra egy séta során a parkban, vagy a kutyafuttatóban, hiszen a többi gazdi látni fogja, hogy szót fogad Neked. Így az életét sokkal boldogabbá teheted ezekkel a kutyabarátságokkal. És hogy hogyan találd meg a legjobb sulit? Talán a legjobb, ha a már kutyasulit megjárt ismerőseid tapasztalataira hagyatkozol. Fontos azonban megemlíteni, hogy (csakúgy, mint az embereknél) olykor több oktató segítségére is szükség lehet, mire Kedvenced tökéletesen elsajátít egy számára nehéz feladatot.
Rengeteg trükköt leshetsz el itt, ha alaposan figyelsz a foglalkozásokon. Ráadásul remek embereket és kutyákat ismerhetsz meg, miközben a szabadban mozoghatsz Kedvenced társaságában. A kitartó munka gyümölcseként még szorosabb hullámhosszon mozogtok majd kutyusoddal! A kutyaiskola utáni otthoni gyakorlás nagyszerű időtöltés, amely segít tovább mélyíteni kettőtök kapcsolatát. A közös tanulás örömét kívánjuk Nektek!
A megfelelő „osztály” kiválasztása
Időről-időre egy kis csipkelődés sajnos bármelyik kutyaiskolában előfordulhat a kutyák között. Ez persze kisebb bőrsérülésekhez vezethet, ezért nem mindegy a kutyák mérete. Fontos, hogy léteznek mini, vagy toy méretű fajtákra specializálódott kutyaiskolák is. Érdemes ennek utánanézned, ha kutyusod kistestű és félted őt a nagyobb kutyáktól a kutyaiskolában. Így lényegében a saját súlycsoportjában tudod szocializálni Kedvencedet. Ugyanígy nagytestű kutyáknak is léteznek külön foglalkozások.
Ha bármi miatt úgy érzed, hogy a te kutyád nem tud fejlődni, nem halad az adott kutyacsoportban, akkor nyugodtan beszéld ezt meg az oktatóval. Érdemes erre odafigyelni, hiszen a cél, hogy jól érezzétek magatokat és fejlődjetek!
Potenciális sérülések
Sok gazdi azért nem szeretne kutyaiskolába menni, mert félti Kedvencét a potenciális sérülésektől, hogy a kutyák majd egymásnak esnek és nem fog jól elsülni a dolog. De biztosíthatlak afelől, hogy a komolyabb sérülések rendkívül ritkák.
Ezerszer nagyobb kockázat az, ha a kutyád nem szocializálódik rendesen. Ha az életben egy éles helyzetben történik majd egy kutyatámadás a rossz szocializáció miatt, az gyakran vezet hetekig gyógyuló vagy akár végzetes harapásokhoz.
Ezzel szemben, ha a kutyaiskolában bármilyen összetűzés történik, akkor ott van több képzett kutyás felnőtt ember és az összes kutya gazdija, így azonnal közbe lehet lépni. Éppen ezért a kutyaiskolás nézeteltérések a kutyák között nem szoktak komolyabb gondot okozni és leggyakrabban megállnak az egyszerű „csipkelődés” szintjén.
Fontos, hogyha kistestű a kutyusod, akkor ellenőrizd a koponyája tetejét. Ha itt a kutacs nem csontosodott el teljesen (hasonlóan, mint az emberi kisbabáknál), akkor egy lágyabb, általában háromszög alakú kis nem csontos tapintású bemélyedést érezhetsz a kezeddel. Körülbelül ujjbegynyi méretű és ezt a részt nem védi koponyacsont. Tehát csont helyett mindössze egy kötőszövetes hártya védi itt az agyat. Normális esetben ennek a résznek is csontosnak kellene lenni, ez tehát egy kisebb fejlődési rendellenesség. Ez azért baj, mert egy nagytestű kutya akár játékból is átlyukaszthatja ezt a hártyát, ezáltal agykárosodást okozva a pórul járt kiskutyának. Ha Kedvenced kutacsa nem csontosodott el rendesen, akkor tehát nem javasolt olyan nagy kutyákkal játszani hagyni, akik képesek lennének bekapni kutyusod fejét, így elkerülheted ezt a tragédiát.
Türelmed megtérül. Kedvenced elgedelmessége számos balesetet előzhet meg. Gyakoroljátok a a legfontosabbat: a „behívást”, hogy Kedvenced bármilyen helyzetben magadhoz tudd hívni.
Áttekintés
Ősszel megszaporodnak a rágcsálók, amik ellen egyesek csapdákkal, vagy mérgekkel védekeznek. Sajnos a nem elég körültekintően elhelyezett csapdák és mérgek kedvenceid számára is ugyanúgy veszélyesek lehetnek!
A patkányméreg okozta tünetek kutyáknál
A kihelyezett patkányméreg illata a kutyáknak és a macskáknak is csábító lehet. Mindig felügyeld, mit eszik meg a kutyád otthon, a ház körül vagy a séták során! Ha pedig kijárós macskád van, akkor nem tudsz mindig mellette lenni, és figyelni, hogy miket eszik meg. Ilyenkor a legfontosabb, hogy tisztában légy a rágcsálóirtó szerek tüneteivel, és felismerésük esetén azonnal vidd állatorvoshoz kedvencedet! A rágcsálóirtók általában véralvadásgátló hatásúak, súlyosan károsíthatják a májat és vérzékenységhez vezethetnek. A rágcsálóirtó mérgezés legfontosabb klinikai tünetei:
- gyengeség,
- letargia,
- véraláfutások, pontszerű bevérzések megjelenése a nyálkahártyákon,
- véraláfutások, pontszerű bevérzések megjelenése a bőrön,
- véres vizelet,
- véres nyál, vagy véres hányás,
- véres hasmenés,
- sápadt, vérszegény íny,
- alacsony testhőmérséklet,
- remegés, görcsrohamok,
- általában több tünet is jelentkezik egyszerre, de ritka, hogy az összes egyszerre,
- legsúlyosabb esetben, vagy későn kezelve a betegség végzetes is lehet!
Ha már megtörtént a baj
Ha azt gyanítod, hogy kisállatod rágcsálóirtó szert evett meg, akkor azonnal vidd el az állatorvosodhoz, és lehetőleg vidd el neki a méreg csomagolását is, mely nagy segítség lehet a pontos diagnózis felállításához. Akkor is javasolt lehet egy vizsgálat, ha kedvenced rágcsálóirtószer miatt elpusztult rágcsálókat evett meg.
A rágcsálók ellen kihelyezett csapdák kedvenced farkára, lábára, orrára csapódhatnak, komoly sérüléseket okozva neki. Ha te magad helyeznél ki csapdát, azt csak úgy tedd, hogy a rágcsálókon kívül más kisállat garantáltan ne férhessen hozzá! Ápolj elfogadható kapcsolatot a szomszédságodban élőkkel, és beszéld meg velük, hogy mikor és milyen mérgeket terveznek használni, használnak-e egérfogót, vagy bármi hasonlót!
Megelőzés
A rágcsálóirtószerek ellenszere általában a K-vitamin. Így, ha félsz attól, hogy kedvenced rágcsálóirtóhoz férhet hozzá, mert például a szomszéd rendszeresen mérget használ, akkor adj K-vitamin oldatot Kedvencednek, például Hydrovit K-1 folyadékot.
Ősszel nagyon megszaporodnak a rágcsálók, főleg a kertes házak körül. Kutyás gazdiként azonban törekedni kell a vegyszermentes rágcsálóűző megoldásokra.
Vegyszermentes megoldások
A rágcsálók általában olyan otthonokba és kertekbe költöznek be szívesen, ahol elegendő táplálék, víz és menedék található. Ha vegyszermentes megoldásokat keresel ez ellen, akkor itt van néhány hatékony módszer, amely segíthet elkerülni a rágcsálók invázióját:
- Rend és tisztaság: A rágcsálók általában ott találnak menedéket, ahol a környezet rendezetlen és a szemetes. Tehát a legjobb védekezés a rágcsálók ellen a rend és tisztaság fenntartása.
- Élelmiszer tárolás: Tartsd az élelmiszereket zárt tartályokban, és zárd le a szemeteseket, hogy megakadályozd a rágcsálókat abban, hogy hozzáférjenek az élelmiszerforrásokhoz.
- Rágcsálóálló anyagok: Vannak olyan építőanyagok, amelyeket kifejezetten úgy terveztek, hogy megakadályozzák a rágcsálók bejutását, mint például a rágcsálóálló huzalháló. Ezeket az anyagokat a rágcsálók által gyakran használt bejáratokhoz, mint az ajtók és ablakok aljához, résekhez és repedésekhez lehet alkalmazni.
- Természetes rágcsálóriasztók: Egyes illóolajok, mint például a borsmenta olaj, riasztó hatással vannak a rágcsálókra. Egy másik természetes rágcsálóriasztó a ragadozók (mint például a macskák vagy ragadozó madarak) jelenléte.
- Ultrahangos rágcsálóriasztók: Az ultrahangos rágcsálóriasztók olyan hanghullámokat bocsátanak ki, amelyeket a rágcsálók kellemetlennek találnak. Ez a technológia azonban változó eredményeket hoz, és nem minden rágcsáló faj ellen hatékony.
- Élvefogó csapdák: Az élvefogó csapda egy másik vegyszermentes módszer a rágcsálók ellen. Ezek a csapdák úgy vannak kialakítva, hogy befogják a rágcsálót anélkül, hogy megölnék.
- Hagyományos egérfogók: Ezek nem élve fogják meg az egeret, mivel súlyos roncsolást okoznak azzal, hogy az odatévedt egérre csapódnak. Nagyon súlyos sérüléseket képes okozni kutyusodnak, ezért csakis a kutya számára elérhetetlen helyre szabad kitenni ilyesmit. De ha az első 4 pontot betartod ebből a 7-es listából, akkor valószínűleg nem is lesz szükséged soha ilyen csapdákra.
Összegzés
Bármely rágcsáló ellenes módszert is alkalmazod, fontos a következetesség és az alapos végrehajtás. Ha a rágcsálók továbbra is problémát jelentenek, lehet, hogy szakemberhez kell fordulnod. Kerüld a kutyákra veszélyes megoldásokat!
Áttekintés
Egy másik, ősszel gyakori kártevő, a ruhamoly. Ha ennek kapcsán épp molyirtást terveznél, akkor szeretnénk figyelmeztetni, hogy a rovarirtószer tartalmú molyirtók elfogyasztása veszélyes lehet kedvencedre nézve is!
A vegyszeres molyirtók hatása a kutyákra
A vegyszeres molyirtók erősen mérgezőek a kutyákra. A központi idegrendszer izgalmát és károsodását, izomrángásokat és hányást okozhatnak, megemésztve pedig májelégtelenséghez vezethetnek. Ha kedvenced ilyesmit enne meg, akkor ne kísérletezz az otthoni hánytatással, hanem vidd el azonnal az állatorvosodhoz! Javasoljuk, hogy állattartóként mérgek helyett használj inkább természetes védekezést a molyok ellen.
Vegyszermentes védekezés a molyok ellen
A ruhamolyok jelentős kárt okozhatnak a ruhákban, szőnyegekben, függönyökben és más textíliákban, ezért fontos őket távol tartani. Vegyszermentes módszerek közül az alábbiakat lehet használni a ruhamolyok elleni védekezésre:
- Rendszeres takarítás: A ruhamolyok általában ott találhatók meg, ahol hosszabb időn át zavartalanul lehetnek, mint például a ritkán használt ruhák között. A rendszeres takarítás, ruhák kiforgatása és szellőztetése segít megszabadulni a ruhamolyoktól és a tojásaiktól.
- Ruhák alapos tisztítása: Ha ruhamolyokat találsz a ruháid között, azonnal mosd ki őket meleg vízben, ha a textília ezt bírja, mivel a meleg víz megöli a molyokat és a tojásaikat. Ha a ruha nem mosható meleg vízben, tedd a fagyasztóba 48 órára, ez szintén megöli a molyokat és tojásaikat.
- Levegőztetés és napsütés: A ruhamolyok nem szeretik a fényt és a friss levegőt. A ruhák szellőztetése és napfénynek való kitettség segíthet a ruhamolyok távoltartásában.
- Cédrusfa: A cédrusfának természetes molyriasztó hatása van. Tegyél a szekrénybe cédrusfa golyókat vagy használj cédrusfából készült ruhafogasokat. Fontos tudni, hogy a cédrusfa hatása az idővel csökken, ezért a cédrusfa termékeket rendszeresen kell cserélni vagy frissíteni. Létezik cédrusfa illóolaj is.
- Levendula: A levendula szintén természetes molyriasztó. Tehetsz a szekrénybe levendula tasakokat, vagy használhatsz levendula illóolajat. Talán a levendula zsák az egyik legnépszerűbb természetes molyriasztó a világon.
- „Molygolyók”: Vannak különféle vegyszermentes molygolyók a piacon, melyek természetes illóolajokat tartalmaznak, amik távol tartják a molyokat.
Összegzés
Emlékezz, hogy ezek a módszerek csak a molyok elleni védekezésben segíthetnek, és nem minden esetben hatékonyak, főleg ha már nagy mennyiségű moly van jelen. Ebben az esetben lehet, hogy szakemberhez kell fordulnod.
A legjobb, ha a gardróbod szellős és átlátható. Így sokkal kisebb az esélye, hogy ruhamolyok áldozatává válnak a kedvenc szezonális darabjaid.
Áttekintés
Az ősz talán a legszuperebb időszak a kutyás túrázáshoz. Persze ez is tartogathat nem várt meglepetéseket. Ezért itt ez a kis összefoglaló, hogy mikre figyelj mindenképp az erdei barangolások során:
- Legjobb, ha nem tértek le nagyon a kijelölt útvonalról, és ne engedd, hogy kutyusod vadak után szaladjon, az erdők mélyén megbúvó vaddisznók, kisragadozók vagy esetleg sebzett vadak ugyanis megsebesíthetik őt.
- Ne engedd, hogy Kedvenced dögöket vagy ürüléket egyen, esetleg ezekben meghempergőzzön! Ezek szinte mindig fertőzést okoznak! Ha mégis megtörtént a baj, akkor emésztőszervi, vagy egyéb panaszok esetén azonnal keresd fel állatorvosodat!
- Ne engedd, hogy Kedvenced toklászos területre dugja be az orrát, vagy ilyen helyen, szaladgáljon, szimatoljon! A toklász ugyanis könnyen az orrába, ujjai közé, vagy a hallójáratába kerülhet, ahol befúródik a bőr alá és gyulladást okoz. Ugyanígy kerülendő minden olyan terület, ahol szúrós növényeket sejtesz (például királydinnye, vagy bármilyen tüskés bozótos, kiszáradt növényzetű kaszáló).
- Kirándulást követően lelkiismeretesen nézd át Kedvenced bundáját, ha toklászt, tüskét, vagy kullancsot találsz, azt mihamarabb távolítsd el, vagy keressétek fel az állatorvosotokat!
- Ha sűrűn jártok erdőbe, akkor az európai ajánlás szerint havonta javasolt a féreghajtást elvégezni, hogy megfelelően kontrolláld Kedvenced belső parazitáit.
- Kullancsos helyekre csak úgy menjetek, ha kedvencednek van aktív kullancs elleni védelme! A kullancs által terjesztett Lyme-kór ellen oltásokkal védheted meg őt, ebben állatorvosod tud segíteni.
- Ha a külső élősködők ellen rácsepegtető oldatokkal véded kedvencedet, akkor a felhelyezés előtt és után 3 nappal nem javasolt nagy fürdést, pancsolást tervezni, mert, ha megbomlik Kedvenced bőrének természetes zsírossága, az jelentősen ronthatja az élősködők elleni szer hatékonyságát!
Akármennyire is szófogadó Kedvenced, csakis pórázzal biztosíthatod be a védelmét. Az erdőben ugyanis vadállatok élnek, amiket megpillantva kutyusod vadászösztönei bevillanhatnak és elszökhet mellőled. A póráz ezért elengedhetetlen tartozéka a kutyás túrázásoknak.
Áttekintés
Valószínűleg a te kutyád is kíváncsi minden új illatra, növényre és gombára. Vannak dolgok, amikre azonban különösen figyelni kell, hogy semmiképpen se kóstolja meg Kedvenced! Ilyenek például:
- Makktermés: A tölgy termése, a makk, főleg éretlen, zöld állapotban, nagyobb mennyiségben elfogyasztva tanninsav tartalma károsíthatja a vesét és májat.
- Tiszafa: A közönséges tiszafa elfogyasztva szédülést, görcsöket, és szívelégtelenséget okozhat.
- Vadgesztenye: A közönséges vadgesztenye termése eszkulint tartalmaz, ami gyomor- és bélrendszeri zavarokat, görcsöket, legrosszabb esetben akár halált is okozhat!
- Őszi kikerics: Az őszi kikerics virága elfogyasztva véres hányást és hasmenést okozhat.
- Hortenzia: A hortenzia cianid hatóanyaga miatt nagyobb mennyiségben elfogyasztva végzetes tünetekkel járhat!
- Kalapos gombák: Főleg esős időt követően, őszi, erdei séták során, de akár a saját kertedben is találkozhatsz kalapos gombákkal, melyeknek egyes fajai mérgezőek lehetnek, így érdemes megakadályoznod, hogy kedvenced megegye, vagy akár csak megkóstolja ezeket! A gombák sokszor szinte láthatatlanul bújnak meg a lehullott avarszőnyeg alatt, de elhiheted, hogy kutyád ezeket is könnyedén kiszimatolja. Mivel az ehető gombák beazonosítása nehézkes, így legjobb a fokozott óvatosság!
Ha mérgező dolgot ehetett a kutyád
Ha séta után a mérgezés árulkodó jeleit tapasztalod, úgy mint:
- hányás és/vagy hasmenés;
- remegés, görcsök;
- légzési problémák,
akkor azonnali állatorvosi vizsgálat szükséges! De legjobb, ha megelőzöd mindezt egy alapos képzéssel, kutyaiskolával, engedelmességgel, hogy kedvenced ne egyen fel semmi vackot az engedélyed nélkül! Tudjuk, hogy ez olykor lehetetlen feladatnak tűnhet, de hidd el, hogy sikerülhet! Ha szükséges, kikérheted több kutyaoktató véleményt is az ügyben, hiszen nálunk, embereknél is előfordul, hogy az életben több tanárra is szükségünk van, mire tökéletesen elsajátítunk valamit.
Program tipp
Visszatérve, a gombák ugyanakkor nem csak veszélyt jelenthetnek kedvencedre nézve! Például a szarvasgomba keresést célzó kiképzést egyes kutyák remek szórakozásként élnek meg, a szarvasgomba intenzív illata miatt. Nem beszélve arról, hogy sikeres oktatás esetén Te is egy értékes alapanyaghoz juthatsz. Gondolj csak bele! Kedvenced végre egy olyan játékot játszhat, amiben az egyik legjobb érzéke, a szimata segíti őt. Fokozatosan és motivációval rávezetve valószínűleg imádni fogja ezt a szagalapú nyomkövetést!
A tölgyek makktermése nem jó rágcsálnivaló kutyusodnak.
Ezek a nagy gesztenyék nem csak mérgezőek de lenyelve bélelzáródást is okozhatnak.
A hortenzia az őszi kertek gyakori dísze. Csak ne hagyd, hogy kutyád lelegelje, hiszen mérgező!
Kutyádnak ne engedd, hogy bármilyen gombát egyen az erdőben. A többségük ugyanis mérgező, egyes fajok, a galócák akár halálhoz is vezethetnek.