GAZDIPRO

Március

Áttekintés


Február és március között a legfőbb különbség az időjárás változása és az ehhez kapcsolódó kutyás veszélyek forrása. Március új kihívásokat hoz a kutyagazdik számára, de egyik sem leküzdhetetlen. 



Amikre még márciusban is érdemes figyelni

  • Vaddisznó veszély: Továbbra is kerüld el a vaddisznókat az erdei séták során! Ha esetleg erdei sétát terveznél ebben a hónapban, akkor számolj azzal, hogy a vaddisznók ebben az időszakban (áprilisig) a legagresszívabbak, érdemes tehát elkerülni őket. Ne engedd, hogy kedvenced messze letérjen az erdei ösvényről, mert akkor nagyobb eséllyel érheti baj.

  • Élősködő paraziták: Egyre melegebbek a nappalok, és egyre ritkábban fagy éjszaka, ezért a külső élősködők, bolhák és kullancsok is egyre aktívabbak. Folyamatosan gondoskodj kedvenced élősködők elleni kezeléséről.

Most pedig vegyük át az újabb veszélyforrásokat, amiket márciusban elkerülhetsz!

Áttekintés

A téli hideg, száraz időjárás után a tavasz fokozatos melegedése és a növekvő páratartalom megkönnyebbülést hoz a kutyák bőrének. Azonban a gyakori esőzések és a változékony időjárás egyben új kihívásokat is jelent.

Szempontok, amik jelentős hatással lehetnek a tavasz beköszöntekor a kutyád bőrének egészségére:

  • Bőr hidratálása: A téli hónapokban a bőr jelentősen kiszáradhat, ezért a tavaszi melegedéssel párhuzamosan fontos a bőr hidratálásának fokozása, hogy a bőr visszanyerje rugalmasságát. Ebben a legnagyobb segítséget a Nordcanin Csukamájolaj tudja biztosítani kedvencednek, hiszen a benne lévő esszenciális zsírsavak segítenek a bőr hidratálásában és ruganyosságának megőrzésében.
  • Allergének: A fák és a fűfélék virágpora és az egyéb környezeti allergének megjelenése irritálhatja a bőrt, ezért a tavaszi hónapokban érdemes allergiamentesítő bőrápoló termékeket használni. A tavasz (és az ősz is) a nedves időjárás miatt nagyon kedvez a penész spórák és penésztoxinok feldúsulásának a környezetben, amik szintén egészségügyi zavarokhoz és bőrproblémákhoz is vezethetnek. Ez ellen a méregtelenítő és toxinkötő hatású Nordcanin Hidrolizált Huminsavunk a legkiválóbb segítség.

A bőrszövet alultápláltsága és kiszáradása vagy az allergének okozta gyulladásos állapot már pár hét alatt bőrsebekhez, viszketéshez, bundaváltási problémákhoz, fokozott vedléshez és szőrhiányos területek kialakulásához is vezethet. Mivel ezek gyógyulása hosszú folyamat, így a megelőzésre érdemes összpontosítani.

 

Professzionális megoldás a szőrzet és a bőr támogatásához minden évszakváltáskor

Ha te is olyan gazdi vagy, aki biztosra szeretne menni és elkerülnéd az évszakváltások okozta bőrgyógyászati kellemetlenségeket, akkor a Kutya Szőr- és Bőrvédelem Csomagunkat érdemes választanod! Ebben minden fontosabb készítményt megkapsz, ami kutyád bőrének egészségét támogatja és segíti az ideális szőrnövekedést. A csomagban helyet kapott:

 

Ezek a termékek kiválóan támogatják egymás pozitív hatásait és együtt egy bombaerős támogatást nyújtanak kutyád bőrének és szőrzetének, a kirobbanóan egészséges megjelenés érdekében. De a magas antioxidáns, vitamin és immunerősítő hatóanyag koncentrációknak köszönhetően még egy általános immunerősítő szereppel is bírnak, valamint a csukamájolaj még az ízületekre is jótékony hatással van. Kutya Szőr- és Bőrvédelem Csomagunkat ide kattintva tudod beszerezni.

Áttekintés


Ideje ellenőrizni a karmok hosszúságát. A tél során a karmok könnyen túlnőhetnek, mert ebben az évszakban a kutyák relatíve kevesebbet mozognak, így a karmok kopása nem tud lépést tartani a növekedéssel. Ez túlnövéshez vezethet, ami instabillá teszi a karmok szerkezetét, sérülésekhez és fájdalomhoz vezethet. Legjobb, ha negyedévente ellenőrizteted a karmok állapotát az állatorvosoddal, vagy a kutyakozmetikusoddal. De a vállalkozó szellemű kutyagazdik kedvéért összeszedtem, hogy mit érdemes tudni az otthoni karomvágásról.

A karom túlnövésének jelei


Amikor már hallod, hogy a lakásban kedvenced szinte kopog a kövön a karmaival járás közben, akkor garantáltan eljött az ideje egy karomvágásnak. A kutya karma folyamatosan növekszik, és nem mindegyik kutya koptatja őket rendesen. Ilyenkor könnyen túlnőhetnek, főleg a mellső lábak farkaskarmai, melyek feljebb helyeződnek a többi ujjhoz képest.

Egyes kutyáknak a hátsó lábukon is lehetnek ilyen farkaskarmok, ilyenkor ezekre is különös tekintettel kell lenni. Sajnos gyakori jelenség, hogy az elhanyagolt farkaskarmok annyira túlnőnek, hogy már egy karikát alkotva visszahajlik a talppárna felé, és olykor még a talppárnába is befúródik. 

Ezenkívül a túlnőtt farkaskarmok könnyen beakadhatnak a környező tárgyakba, például futás közben, ami a karom sérüléséhez, beszakadásához és karomágygyulladáshoz vezethet. Ezek jórészt megelőzhető balesetek lennének, mindössze rendszeresen kell ellenőrizni a karmok állapotát.

Nem kell mindegyik karomból mindig vágni. Először is mérd fel, hogy melyik karmokkal lehet gond, mert lehet, hogy némelyik megfelelően kopik, míg mások kevésbé, így nem biztos, hogy mindet meg kell rövidíteni. Csak a talppárna síkján túllógó karmokat kell kezelés alá venni. Ezeket is csak annyira, hogy állás közben azok már éppen ne érintsék meg a talajt.

Ezek a karmok kissé már túlnőttek, érdemes megkísérelni a rövidítésüket. Ez csökkentheti annak a kockázatát, hogy futás közben a karmok beakadnak valamibe és leszakadnak. 

Karomvágás otthon


A karomvágást gyakorlás és alapos felkészülés kell, hogy megelőzze, mielőtt a saját kutyádon próbálkoznál. Fontos, ha csak egyszer is félresiklik a kezed és fájdalmat okozol kedvencednek, akkor onnantól kezdve már lehet, hogy nem lesz egyszerű mutatvány levágni a karmait. A karomvágásból eredő házi balesetek többsége megelőzhető lenne azzal, ha a gazdi ismeri egy kicsit a kutya karom anatómiáját.

A világos színű kutyáknál könnyebb megállapítani, hogy mennyit szabad levágni a karmokból. Hasonlóképpen, mint a te körmöd esetében, amikor túlságosan rövidre vágod a fehér részt és a körmöd érzékeny lesz, esetleg vérzik, ugyanígy a kutya esetében is el lehet rontani a műveletet. A világosabb szőrzetű és karomszínű kutyáknál azonban elég jól látható a rózsaszínes árnyalatú karomágy, ezt a részt kell 1-2 mm-nyire elkerülni.

De mi a helyzet a sötétbarna vagy fekete karmú kutyákkal? A sötét karomszín igencsak megnehezíti a karomágy határainak megtalálását. Ezért sötét karmú kutyánál a karomvágásnál ne hirtelen mozdulatokkal operálj, hanem inkább végezd lassan, főleg, ha még nem fejlesztetted tökélyre a műveletet. Inkább vágj le 3x kisebb darabokat a cél eléréséig, mint 1 nagy darabot egyben, nehogy belevágj a karomágyba. A legtöbb kutya elrántja a lábát, ha a karomvágó eszköz a karomágy fölött elkezdi összeszorítani a karom szarurétegeit. Ha bármilyen ilyen fájdalmassági tünetet tapasztalsz, akkor azonnal állj le a mozdulattal, így elkerülheted a sérüléseket.

8 tipp a stabilizáláshoz és a hiszti ellen


Lehetsz akármennyire profi karomágy-határzóna szakértő, ha szeretett kedvenced rángatózik, amikor épp a döntő mozdulatra szánod el magad. Természetesen nem egyszer csak hiszti áll a karomvágás okozta ellenérzet, a mancsok elrántása és a rángatózás mögött. Sok kutya legalább annyira utálja a karomvágást, mint az embergyerekek a körömvágást. A felesleges hiszti viszont a karomvágás során eléggé balesetveszélyes. Itt van pár hasznos tanács, mielőtt szó szerint belevágnál a karomkurtítás művészetébe:

  • Szófogadás: Építs ki kutyáddal egy jó kapcsolatot, először is fogadjon szót neked. Amíg ez nincs meg, kár belekezdeni az otthoni karomvágásba.

  • Határozott lefogás: Lefogásod ne legyen durva, de legyen maximálisan határozott.

  • Szimulációs gyakorlat: Mielőtt az első éles helyzet lenne, gyakoroljátok a mozdulatsort. Fogd meg a lábát, majd stabilizáld, figyeld meg, hogy rángatja-e. Ezután nyomkodd meg kézzel a karmait, hadd érezze, hogy nincs ebben semmi ördögtől való. Csak akkor kezdj el valóban karmot vágni neki, amikor már türelmesen hagyja, hogy a mancsát nem engeded el és a karmaira sem érzékeny.

  • Pozitív megerősítés: Mutasd meg kedvencednek a karomvágót, hogy az se legyen idegen számára, ha elfogadja, akkor ezt is pozitív megerősítéssel jutalmazhatod. Minden lépés, amit ügyesen elvégzett kutyusod, jó alkalom egy jutalmazásra, hogy minél inkább kedvet kapjon a karomvágáshoz.

  • Ne a földön alkoss: Tedd fel őt egy asztalra. Egy asztallapon a legtöbb kutya megszeppen és jobban viselkedik. Ezt sem árt megszoknia még a gyakorlás során.

  • Jól jön egy segítő: Ha semmi sem válna be, akkor keress egy segítőt, aki társad lehet kedvenced lefogásában, stabilizálásában.

  • Határozott kéz: Ha az egész művelet kapcsán elbizonytalanodnál, akkor inkább bele se kezdj, mert ez is balesetveszélyes. Legjobb, ha ilyenkor elmentek egy állatorvoshoz, ahol élőben megmutatják neked a folyamatot teljes egészében. Még később is veheted a bátorságot, hogy legközelebb majd te magad csináld.

  • Alternatív megoldás: Vagy vegyél egy körömreszelőt és menj biztosra. Ez jóval lassabb megoldás és ugyanúgy gyakorlást igényel, de ez az egyik legbiztonságosabb módja a karmok megkurtításának.

Bármivel neki lehet esni a karmoknak?


A válasz ismét nem. Csakis speciálisan kutyákra, vagy társállatokra kifejlesztett karomvágót használj! Állatpatikában biztosan olyan eszközt tudsz vásárolni, ami alkalmas lesz a feladatra.

Egy ilyen profi karomvágó eszközzel még a kisméretű karmocskák is magabiztosan levághatók.

És most jöjjön egy ellenpélda:

Ne ess neki a karmoknak egy rozsdás kombinát fogóval, mert ez baleset- és fertőzés-veszélyes!

Ha mégis belevágnál a karomágyba


A karomágyba belevágva komoly fájdalmat okozhatsz az állatnak és látványosan vérezhet is, de pánikolás helyett inkább a következő tippeket fogadd meg: Vérzéscsillapításra ilyenkor a legjobb, ha ezüst-nitrátot tartalmazó termékeket használsz, amiket állatorvosodtól, vagy a helyi állatpatikából tudsz beszerezni. Ez por alapú, és a vérző karomágyhoz kell nyomkodni, ami a vértől egyből oda is fog tapad és zárja a sebet. Mélyebben sérült karom esetén a kezelés többszöri ismétlése szükséges, mire eláll a vérzés.

Ha hirtelen nincs nálad ezüst nitrát (ami azért sok emberrel megeshet), akkor használhatsz még lisztet, vagy kukoricakeményítőt is erre a célra, de állatorvosként inkább tényleg az ezüst-nitrát készítmény beszerzését javaslom. Ha ez sem működik, akkor egy fedőkötést kell a kutya lábára felhelyezni. Egy karomvágás okozta sebből egészséges véralvadású állat egyébként nem szokott elvérezni ezért bekötözve a sebet várhatsz 10-15 percet a sérüléstől számítva. Ha 15 perc után a kötést levéve még mindig vérzik a seb vagy a kötés átvérzik, akkor viszont irány az állatorvos!

A karmok megfelelő növekedése

A karmok optimális növekedéséhez elengedhetetlen az omega zsírsavak és az A-, D-, E-vitaminok megfelelő arányú bevitele az étrend által. Ezen könnyen segíthetsz, ha kutyádat a Szőr- és Bőrvédelem Csomagunkkal támogatod. Egy egészséges növekedésű és normál anyagú karom könnyebben levágható, mint egy rendellenes képződésű, beteges vagy behasadó, töredezett szaruképlet. Szőr- és Bőrvédelem Csomagunkat ide kattintva tudod beszerezni.


A-Z-ig átvettük a karomvágás részleteit, hogy most már otthon is magabiztosan vizsgálhasd meg kutyád karmait. Remélem, hogy ezekkel a tippekkel már te is bátrabban és szakszerűbben tudod majd ápolni kedvencedet.

Áttekintés


Márciusban indul be a pollenszezon. A pollenekre allergiás kutyáknál az allergia az első jele gyakran a bűzmirigy gyulladás. Emiatt márciustól gyakrabban fordul elő probléma ezekkel a mirigyekkel. Évente 1-2 x nem árt ellenőrizni kedvenced hátsóját, hogy minden rendben van-e ott is… Ez ne legyen tabu! Amikor például kutyád a fenekét a padlóhoz dörgöli, “szánkázik”, vagy “radíroz”, akkor bizony bűzmirigy probléma állhat a háttérben és nem árt egy állatorvosi vizsgálat. Mivel legtöbbször allergiás háttere van a bűzmirigyek begyulladásának, ezért a márciustól beinduló pollenallergiák után most nézzük meg ezt a betegséget is részletesen.

Hol vannak a kutya bűzmirigyei?


Hímeknek és nőstényeknek, kicsiknek és nagyoknak is ugyanúgy feltelhet a bűzmirigye. A bűzmirigy egy páros szerv: jobb és baloldali van belőle. Kivezető csövei még a végbélnyíláson belül vannak, tehát a kivezető nyílásokat általában nem látod majd szabad szemmel. Kivéve, ha a mirigy szinte pattanásig tele van. Ilyenkor ugyanis ahogy a mirigy feltelik, a nyílásai kétoldalt kifordulhatnak a felszínre két kis sötét pont formájában 4 és 8 óra irányában. A mirigyek mandarin gerezd alakúak és az ánusz mentén kétoldalt helyeződnek, a gáttájék kötőszövetes környezetében.

Mire jó a bűzmirigy?


Amikor a kutya bélsarat ürít, akkor valamennyi bűzmirigy tartalom is ürül a bélsárral. Ezzel a kutya jelöléseket adhat a társainak, de stresszes helyzetekben akár az egész mirigyet is kiürítheti. Egy-egy nagyon feltelt mirigy akár robbanásszerűen is kiürülhet, nem kis meglepetést és bűzélményt okozva ezzel mindenkinek a környezetében!

A túlságosan feltelt bűzmirigyek emelett feszülnek, fájdalmasak és be is gyulladhatnak. Az esetek többségében tehát panaszmentesen szolgálják a fajtatásak közötti kommunikációt. A feladat mindössze csupán annyi, hogy időnként ellenőrizni kell, mert ez a szerv sokszor szinte tünetmentesen szokott betegedni.

A bűzmirigy gyulladás tünetei


Ha egy kutyának nagyon feltelik a bűzmirigye, akkor „radírozni”, „szánkázni” fog, mígnem a gazdi cselekszik és az állatorvos megoldja majd a problémát. Van azonban a bűzmirigy problémáknak egy lappangó formája is, amikor a mirigyek csak telnek telnek és nem okoznak semmilyen egyéb tünetet.

Nos, sajnos túlzás nélkül elmondható, hogy az ilyen végletekig feszült bűzmirigy egy idő után szó szerint kidurran! A végbélnyílás mellett a bőr megnyílik, megreped, az ekkora már általában gyulladásos bűzmirigy tartalom pedig a külvilágba távozik, kifolyik. Így alakul ki a bűzmirigy sipoly. Amikor megrepedés nélkül alakul ki hasonló, elgennyesedő gyulladás, az pedig a bűzmirigy tályog.

Mindkét probléma hosszas gyógykezelés árán gyógyítható csak meg. Pedig elkerülhető betegség, csak oda kell figyelni. Kérd te is a kutyád bűzmirigy ellenőrzését legalább az éves oltásánál, évente legalább egyszer, de én az évi két lecsekkolást preferálom a betegeimnél.

A bűzmirigy gyulladás megelőzése


Kérd kedvenced bűzmirigy ellenőrzését évi 1-2 alkalommal rutin szerűen. Ez nem jelenti azt, hogy feltétlenül ki is kell azokat nyomni. A tapasztalat azt mutatja, hogy egy egészséges bűzmirigyet jobb nem is nagyon piszkálni, vagy csak nagyon finom mozdulatokkal szabad kiüríteni. A legtöbb állatorvos csak akkor üríti ki ezt a mirigyet, ha valóban gond van vele, mert túltelítődött, elzáródott a kivezető nyílás, vagy begyulladt.

Szerencsére kinyomás nélkül is könnyedén le lehet ellenőrizni a bűzmirigyek állapotát egy egyszerű rektális vizsgálat során, melyet a legtöbb kutyus bódítás nélkül is jól szokott viselni. Egy enyhén feltelt bűzmirigyet, ami panaszmentes, nem érdemes piszkálni, elegendő csupán kézzel tapintva időnként ellenőrizni az állapotát. A felesleges nyomkodás nem tesz jót a mirigyeknek.

Gyakori kérdések a bűzmirigyről

  • Igaz, hogy a hőkezelt csonttal való etetés miatti keményebb bélsár megoldja a bűzmirigy gondokat? Sajnos nem valami hatásos a csont etetés abban, hogy a bűzmirigy megfelelően ürüljön. Amelyik kutyának hajlama van erre a problémára, annak a bélsár állagától függetlenül felgyűlhet a bűzmirigy tartalma. Ellenben a hőkezelt csontok etetése súlyos emésztési problémákkal járhat, így nem javaslom a bűzmirigy panaszok menedzselésére.

  • Igaz, hogy otthon is szabad ezt nyomkodni? Csakis tapasztalt kéz végezheti ezt a beavatkozást, a helytelen nyomkodás ugyanis többet árt, mint használ. A szakszerű művelet elsajátítását követően lehetséges.

  • A kutyakozmetikus kívülről nyomja ki a bűzmirigyét kedvencemnek, ez így jó? Sajnos nem jó így. A bűzmirigyeket kizárólag úgy szabad kiüríteni, hogy a mirigy tartalmat és magát a mirigyet nem feszegetjük. A tartalom kierőltetése ugyanis a mirigyfal sérülését és begyulladását okozza. A kinyomás technikáját a következő videóleckében fokom bemutatni

Összegzés


A bűzmirigy tehát egy nagyon fontos szerv a kutyáknál, ami könnyedén okozhat betegséget, ha figyelmen kívül hagyod az ellenőrzését. Azonban rutin szerűen lecsekkolva a fenéktájékot ez a veszélyforrás szinte teljesen kiiktatható.

Áttekintés


A békák és varangyok Magyarországon többnyire a tavaszi és nyári hónapokban aktívak, amikor a hőmérséklet meghaladja a 5-10 Celsius fokot. A pontos időszak fajonként változó, de általánosságban a békák és varangyok a márciusi-áprilisi időszakban kezdenek aktívvá válni, a párzási időszakuk kezdetével.

A nyári hónapokban is aktívak maradnak, majd az ősz beálltával, a hidegebb hőmérsékletekkel, visszahúzódnak a téli búvóhelyeikre. Ezért kutyatartóként különösen a tavaszi és a nyári hónapokban kell óvatosnak lenned, és figyelni a kutyádra, nehogy békákkal vagy varangyokkal érintkezzen. A tóparti helyeken és a nádasok mellett sétálva van a legnagyobb esélyed békákkal találkozni.

A tóparti, lápos, mocsaras területeken érdemes a leginkább vigyáznod. Nem kell megvonnod kutyádtól a pancsolás örömét, de ha békát, vagy varangyot láttok, akkor kerüljétek el messzire és ne piszkáljátok.

Mérgező!


A varangyok bőréből származó mérgező anyagok allergiás reakciót vagy még súlyosabb mérgezést okozhatnak a kutyákban. A varangyok és néhány békafaj bőrében olyan mérgező anyagok találhatóak, amelyek védelmi mechanizmusként szolgálnak a ragadozókkal szemben. Ha egy kutya varanggyal vagy békával érintkezik, és ezeket az állatokat megharapja, nyalogatja, vagy lenyeli, akkor a mérgező anyagok bekerülhetnek a kutyába és mérgezést okozhatnak.

Tünetek


A mérgezés tünetei változatosak lehetnek a felvett méreganyag mennyiségétől és a kutya érzékenységétől függően. A lehetséges tünetek általában a következők:

  1. Nyálzás, habzó száj
  2. Hólyagok a szájban, vagy a bőrben (attól függően, hol ért a varangyhoz a kutya)
  3. Rágási, nyelési nehézség
  4. Hányás
  5. Gyengeség
  6. Zavarodottság, koordinációs zavar
  7. Szapora, nehézkes légzés
  8. Szívritmuszavar, gyors szívverés
  9. Sápadtság, fakó nyálkahártyák
  10. Görcsrohamok

Teendők


Ha a kutya nagy mennyiségű mérget nyel le, akkor a mérgezés súlyosabb, sőt akár halálos is lehet! Ha bármilyen fenti tünetet észlelsz a kutyádnál, akkor azonnal fordulj állatorvoshoz. Ha látod, hogy a kutyád varanggyal vagy békával érintkezett, még ha tüneteket nem is mutat, akkor is érdemes azonnal állatorvossal konzultálni. A mérgezés tünetei ugyanis akár néhány óra elteltével is megjelenhetnek. Az állatorvos eldönti, hogy szükséges-e további vizsgálat vagy kezelés.



Ennek a kutyának szerencséje volt! A partra kiúszva nem vette észre a varangyot, a bundája pedig megvédte a bőrét a sérülésektől. Ha a szeméhez ért volna a varangy, az súlyos sérüléseket okozhatott volna.

Áttekintés


A kutyatartók körében igazi mumus a szívférgesség. A kutyafuttatók kedvelt témája, az állatorvosod pedig már az első találkozásnál felhívhatja rá a figyelmedet, ráadásul az internet is tele van kósza cikkekkel a veszélyeiről. Biztos, hogy minden gazdiban hamar rögzül a neve: SZÍV és FÉREG, a két kifejezés együtt pedig nem hangzik valami jól…

De! Mielőtt pánikba esnél, összegezzük mi is ez valójában, hogyan terjed, és hogyan kezelhető, ha megbetegíti kedvencedet. És ami a legfontosabb: hogyan előzd meg! A szívférgesség szerencsére egy kis odafigyeléssel könnyen megelőzhető, és ma már ugyanolyan fontos ellene védekezni, mint a kullancsok, vagy bolhák ellen.

Mi is az a szívféreg?


A szívférgességet egy Dirofilaria Immitis nevezetű fonálféreg okozza, amely a kutyákban súlyos, akár végzetes kimenetelű megbetegedéshez is vezethet. Rejtetten fejlődik, mivel tüneteket csak későbbi stádiumban okoz, ezért is fontos, hogy a megelőzésre fektesd a hangsúlyt! A szívféreg korábban csak a melegebb éghajlatokon okozott megbetegedést, de a klímaváltozásnak köszönhetően, pár éve egész Magyarországon jelen van.

A szívféreg fejlődésének, fertőzésének, szaporodásának menete egy körforgás. A kifejlett, felnőtt férgek a kutyák tüdőartériájában és szívében élnek, ahol szaporodva microfilariák (azaz apró pici féreglárvák) jönnek létre. A microfilariák egy szúnyogcsípést követően a szúnyogokban fejlődnek tovább, nagyjából 10-14 napig. Mikor a fertőzött szúnyog újra vért szív, a férgek bekerülnek a következő áldozatba, és bennük fejlődnek ki a felnőtt férgek, nagyjából 6 hónap alatt.

A szívférgességet szúnyogok terjesztik, amik az árnyas, tóparti helyek

Tünetek


A betegség korai szakaszában még nem tapasztalhatók tünetek, ezért a szívférgesség sokszor rejtve marad. Ekkor van a legjobb esély a hatékony gyógykezelésre, ezért is hangsúlyozom a szűrővizsgálatok fontosságát! Amikor a betegség már későbbi stádiumban jár, a szívbetegségek tüneteihez hasonló panaszok szoktak jelentkezni:

  • fáradékonyság
  • fogyás
  • nehezített légzés
  • köhögés
  • légszomj
  • hasüregi folyadékgyülem (ebből a gazdi annyit vesz észre, hogy nagy, lógós, megereszkedett pocakja lesz a kutyának)

Eleinte a légzőszervi tünetek csak megterhelés, vagy fokozott játék után mutatkoznak, később állandóvá válhatnak. Kezelés nélkül az állat egyre rosszabbul lesz, végül szervezete feladhatja a küzdelmet.

Diagnózis


A diagnózis felállításának első lépése egy egyszerű vérvétel:

  • Festetlen vérminta vizsgálat: A vérminta legegyszerűbb és leggyorsabb vizsgálata a vastagcsepp vizsgálat, ahol a festetlen vérmintát mikroszkóp alatt vizsgálva láthatóvá válnak a mozgó microfilariák. Ez erős fertőzés esetén szokott pozitív eredményt adni.

  • Festett vérminta vizsgálata: Ettől pontosabb vizsgálat egy egyszerű laboratóriumi eljárás, a Knott-teszt. Itt megfestik a vérmintát és ezután keresnek microfilariákat mikroszkóppal.

  • Gyorsteszt: És van az előregyártott gyorsteszt, ami felnőtt nőstény szívférgek jelenlétekor jelez.

Pozitív véreredmény esetén mellkas röntgen, és szív ultrahang is szükséges lehet. A megbetegedésnek számos diagnosztikai buktatója lehet, emiatt minden esetben hagyatkozz a vizsgáló állatorvos szakértelmére.




Kezelés


A kezelés függ attól, hogy a betegség mennyire előrehaladott. Bizonyos esetekben a felnőtt férgek sebészi eltávolítása indokolt, amely nagy szaktudást, és speciális eszközöket igényel. Emellett speciális gyógyszeres kezelés lehetséges. A választott protokoll mindig a kezelőorvostól és a beteg állapotától függ. A kezelés mellett folyamatos kontroll vizsgálatok, vérvizsgálatok szükségesek, hogy a lehető legkevesebb komplikáció merüljön fel. A lábadozás során előnyös, ha a beteg kutya DMG + betain tartalmú tápkiegészítőt is kap. Erről ide kattintva tudsz részletesebben olvasni.



Megelőzés


Az egyik módszer a szúnyogok távoltartása, úgynevezett repellens készítményekkel. Ezeket előzetes szűrővizsgálatok nélkül is alkalmazhatod. Ilyenek a rácsepegtető oldatok, amik védenek a szúnyogok és akár más elősködőkkel szemben is.

A másik, specifikusabb védekezési módszer a szúnyog által terjesztett lárvákat pusztítja el a kutya szervezetében. Ez a kezelés már előzetes negatív szívféreg szűrési eredményt igényel! Amennyiben negatív a kutyusod, akkor az ajánlásom az, hogy a bélben élősködő férgek elleni kezelést érdemes szívféreg elleni kezeléssel is kombinálni.

Szúnyogszezonban (márciustól-novemberig) válassz milbemicyn oxime + prazikvantel hatóanyagú féreghajtó tablettát, havi ismétlésekkel. Így egyszerre előzheted meg a szívférgességet és kontrollálhatod a bélférgességet is. Ha Simparica Trio-t vagy Nexgard Spectrát használsz a kullancsok és a bolhák ellen, akkor az már véd a szívférgesség ellen is, így egyéb kiegészítőre nem lesz szükség a szívférgek ellen. Ugyanakkor például a Bravecto rágótabletta mellé ajánlott adni szívféreg elleni védelmet is!

December-január-február szúnyogmentes hónapjaiban gyakran feledésbe merül a szívféreg elleni kezelés és sok gazdi elfelejti újraindítani a féreghajtási ciklust márciusban. Ez baj, mert így tavasszal válhat kedvenced!

Egyébként, ha nem tartasz szünetet, hanem a téli hónapokban is folyamatosan védekezel szívférgesség ellen, kutyádnak ez sem fog problémát okozni, cserébe nem felejted majd el a kezelés újraindítását. Folyamatos szívféreg elleni védekezés mellett a szűrővizsgálatot nem kell megismételni a későbbiekben. Ezt nagyon sok gazdi elhibázza, így a szűrővizsgálatok ára évről évre terheli a pénztárcát.

Összegzés


Összességében a szívférgesség egy komoly besorolás alá tartozó betegség, mely csak hosszan, és nagy kockázattal kezelhető. Éppen ezért nagyon fontosnak tartom a szűrővizsgálatokat és a megelőzést, mivel így elkerülhető kedvenced szenvedése.

Áttekintés


Bár aranyosnak tűnhet bevonni a kutyádat a nőnapi ajándékozásba és ezzel is kedveskedni a hölgyismerősöknek, de egy trendi insta kép nem ér annyit, hogy kockáztasd miatta kedvenced egészségét. 

Csokik és édességek


A csoki és a desszert kedves figyelmesség a hölgyeknek, de a kutya szájába ne kerüljön belőle! A kakaóban található serkentő hatású vegyületeket sokkal lassabban bontja le a kutya szervezete, ezért már kisebb mennyiségben is súlyos tüneteket okozhat nála. Tárold az ilyesmit a kutya számára elérhetetlen helyen.

Mérgező növények


A tulipáncsokor csodásan mutat az asztalon, de csak biztonságos távolságban kedvencedtől. Ha tavaszi virág kerül a lakásba, például tulipán, jácint, nárcisz vagy krókusz, akkor légy nagyon körültekintő. Legtöbbször az egész növény mérgező a kutyákra, de a legveszélyesebb rész a általában a hagymagumó, aminek az elrágcsálása hányást, hasmenést és idegrendszeri tüneteket okozhat. A tulipán és a liliom esetében az egész növény mérgező, ezért vágott csokros állapotban is kockázatosak lehetnek.



Mi a hiba ezen a képen? Hogy a tulipán mérgező!
Ne kockáztasd kutyusod egészségét 5 perc hírnévért az Instagramon.

Áttekintés


Az autóban lévő fagyálló folyadékot már egyre kevesebben cserélik házilag, de ha mégis, akkor általában tavasszal és ősszel, hogy az autó jobban alkalmazkodjon a környezeti hőmérséklethez. A fagyálló folyadéknak ez a szezonális, otthoni cseréje azonban problémákat okozhat.

A fagyálló ugyanis mérgező, ráadásul egy édeskés ízű és kellemes illatú folyadék. Kifolyva és kisebb tócsákat képezve komoly kockázatot jelenthet az arra tévedő házikedvenceknek, ha fogyasztanak belőle. A kutyák és macskák mérgezései között a fagyálló mérgezés számít az egyik legsúlyosabbnak.

A fagyálló mérgező! 


A fagyállót a kutyák és a macskák is szeretik, mert az illata és az íze édeskés. Elfogyasztva már néhány milliliter is végzetes veseelégtelenséget okozhat! A fagyálló mérgező hatását a benne lévő etilén-glikol nevű anyag okozza. Többféle háztartási tárgyból is kerülhet a kutya környezetébe fagyálló folyadék:

  1. Autók hűtőrendszere: Ez az egyik leggyakoribb hely, ahol fagyállót használnak. Megakadályozza, hogy a motor túlmelegedjen, és télen megvédi a hűtőrendszert a befagyástól. Előfordulhat még az autó fékfolyadékban is.
  2. Hűtőszekrények és fagyasztók: Ezen készülékek hűtőközegét gyakran fagyállóval keverik, hogy megakadályozzák a hűtőközeg befagyását alacsony hőmérsékleteken.
  3. Klímaberendezések: Hasonlóan a hűtőszekrényekhez, a klímaberendezések hűtőközegét is gyakran fagyállóval keverik.
  4. Szélvédőmosó folyadék: A szélvédőmosó folyadékban található fagyálló segít megakadályozni a folyadék befagyását alacsony hőmérsékleteken.
  5. Néhány tisztítószer és műszaki spray: Egyes tisztítószerekben és aeroszolos termékekben található fagyálló, hogy a termék ne fagyjon meg alacsony hőmérsékleteken.
  6. Fényképészet: Egyes fényképészeti folyadékokban is fellelhető.

Egy kisállat fagyálló mérgezésekor sokaknak egyből a szándékos mérgezés gondolata jut az eszébe, valamely haragos által elkövetve… Sajnos ilyesmi is előfordul. Azonban a legtöbb fagyálló mérgezés még mindig a véletlen balesetek miatt fordul elő, mert egyesek nem tárolják, nem ártalmatlanítják megfelelően a fagyálló folyadékot. Az ilyen véletlen baleseteknek különösen a kijárós macskák vannak kitéve, hiszen őket sokszor semmi sem állítja meg abban, hogy megnézzék, mi újság a kertszomszéd padlásán, vagy pincéjében.

Miért olyan veszélyes a fagyálló?


Az etilén-glikol önmagában nem veszélyes, de mérgezővé válik, miután az állat szervezete lebontotta azt. Metabolizálódva veszélyes bomlástermékké, kalcium-oxalát kristályokká alakul át, és véglegesen tönkreteszi a veséket, ezzel veseelégtelenséget okozva. Az etilénglikol mérgezés szinte mindig halálos, ha 4-8 órán belül nem kezelik az érintettet. Sajnos a fagyálló mérgezésből eredő veseelégtelenségben szenvedő kutyák és macskák körülbelül 80 százaléka elpusztul.

A bajba jutott házikedvenc megmentése érdekében azonnali, célzott kezelés szükséges. Sok tulajdonos észre sem veszi időben, hogy kedvence fagyállót fogyasztott, így gyakran már csak későn ismerik fel a bajt, mikor az állat már a veseelégtelenség tipikus tüneteit mutatja. Attól függően, hogy a háziállat mennyi etilén-glikolt ivott, a tünetek akár több napig is rejtve maradhatnak. Ismerd fel a fagyálló mérgezés tüneteit:

Tünetek


A méreg gyorsan felszívódik a kutya és a macska szervezetében, és hatással lesz a központi idegrendszerre. Emiatt a kisállat a méreg elfogyasztása utáni 0,5-12 órán belül „részegen” viselkedhet, attól függően, hogy mennyi mérget fogyasztott. Egyéb, kezdeti jelek, amik még elárulhatják, hogy fagyállómérgezés történhetett:

  • Hányinger
  • Hányás
  • Fokozott szomjúság
  • Bágyadtság és gyengeség
  • Koordinációs zavarok, tántorgás
  • Eszméletvesztés


Fagyállómérgezésnél minden perc számít! Fagyálló mérgezés gyanúja esetén azonnal irány az állatorvos! Az időzítés döntő fontosságú, mivel a méreg elfogyasztását követő 24 óra elteltével a gyógykezelés már általában hiábavaló. A teljes kórtörténet felvétele és fizikális vizsgálat elvégzése után az állatorvosod számos más kiegészítő vizsgálatot is elvégezhet, például vérvizsgálatot, vizeletvizsgálatot és hasonlókat.

Megelőzés


Sajnos a kutyák szeretnek belenyalni a fagyálló folyadékba. Ezért kutyád számára egy olyan életteret kell biztosítanod, ahol nem tud érintkezni ezzel az anyaggal. Ezekkel a tippekkel minimalizálhatod a fagyálló-balesetek esélyét:

  • Ha te magad tartasz fagyálló folyadékot otthon akkor győződj meg róla, hogy azt valóban profi módon tárolod, ahhoz kisgyermek, vagy kisállat ne férhessen hozzá!
  • Ha az autódból szivárog valamilyen folyadék az amúgy is elég nagy probléma, és idővel egy egyre költségesebb szervizhez vezet, ráadásul addig is mérgezheted vele a környezetet. Javíttasd meg mielőbb!
  • Ha kisállatod “részeges” tüneteket produkálna, akkor azonnal vidd el őt állatorvoshoz
  • Ha hasznosnak találtad az információkat, kérlek oszd meg más gazdikkal is, főleg azokkal, akiknek kijárós macskájuk van, hiszen nekik lehet ez a legfontosabb üzenet!
  • Az üres fagyállós dobozt egy megfelelő hulladéktárolóban kell elhelyezni.
  • Sohase engedd, hogy kutyád gyanús vegyszeres flakonoknál szimatoljon.
  • Sajnos az autókból történő fagyálló-folyadék szivárgás elég gyakori jelenség, így az autók alatt – képződő kis “pocsolyák” veszélyesek lehetnek kedvenced számára. Ne engedd , hogy belenyaljon!
  • Az autó hűtőfolyadék szivárgását haladéktalanul orvosolni kell, mivel az motorhibákhoz és költséges javításokhoz vezethet és mérgezi a környezetet.

Áttekintés

Húsvét a nyugati keresztény hagyományban a tavaszi holdtölte utáni első vasárnapra esik. A dátum tehát évről évre változik, de általában március 22-e és április 25-e közötti időszakra esik.

Ügyelj rá, hogy egy vicces-aranyos húsvéti fotó miatt ne kockáztasd kutyád egészségét. Csakis olyan húsvéti dekorációkat engedj meg a közelében, ami nem árthat neki. Ez a nyuszifül például egy fotó erejére valószínűleg nem okoz gondot, de napokon át hordva ronthatja a hallójáratok természetes szellőzését, ami hajlamosít a gombás fülgyulladásra és zavarhatja Kedvencedet.

 

Húsvéti tippek gazdiknak

Mire érdemes gazdiként odafigyelned Húsvétkor? Hogy ne az állatorvosnál töltsd a szabadnapjaidat, összeszedtem neked a legfontosabb kutyás óvintézkedéseket a húsvéti ünnepekre:

  1. Tárazz be: Először is, mivel ez egy 4 napos ünnep, gondoskodj elegendő tápról, macskaalomról, gyógyszerekről, nehogy az ünnep alatt fogyj ki ezekből! Húsvétkor a legtöbb bolt zárva lesz. Egy hirtelen tápváltás, (minden átmenet nélkül) komoly emésztési zavarokat, hányást és hasmenést okozhat a kutyádnál.
  2. Semmi édesség: Előzd meg, hogy kedvenced csokihoz vagy édességhez jusson, mert ezek könnyen mérgezést okozhatnak. A bennük lévő teobromin és koffein hányást, hasmenést, szapora légzést, és görcsrohamokat okozhat. A kutyákra és macskákra szintén mérgező nyírfacukor vagy más néven xilitol súlyos vércukorszint-csökkenéshez, görcsrohamokhoz, és májkárosodáshoz vezethet. Az ilyesmivel édesített süteményeket szintén zárd el kedvenced elől!
  3. Mérgező virágok: A húsvéti liliom, amarillisz, jácint, tulipán és még számos tavaszi növény mérgező kedvencednek, különösen macskádnak! Súlyos máj- és vesekárosodást okozhatnak, ezért extrém fontos, hogy elérhetetlen helyen tárold ezeket a növényeket.
  4. Káros dekorációk: A húsvéti díszfüvet, műanyag tojásokat és egyéb tavaszi dekorációkat kedvenced könnyen lenyeli, ami fulladást vagy bélelzáródást okozhat. Ne hagyd ezeket se őrizetlenül.
  5. Fűszeres falatok mellőzése: A húsvéti menüben gyakran szerepelnek zsíros, fűszeres ételek. Ezek tönkretehetik kutyád emésztését, és különösen 7 éves kor felett okoznak gyakran hasnyálmirigy-gyulladást. Az ünnepi menü megosztása helyett érdemes inkább egészséges jutalomfalatokkal kedveskedni  anégylábú családtagnak. Prémium minőségű egészséges jutalomfalatainkat ide kattintva találod.
  6. Mértéktartás: Húsvétkor se vidd túlzásba a jutalom falatokat. És kerüld a zsíros, fűszeres ételmaradékokkal való kedveskedést is. Ez ugyanis hasnyálmirigy gyulladást, hányást, hasmenést okozhat kedvencednek. Egy másik gyakori hiba az ünnepek környékén a csontetetés, ami legtöbbször szoruláshoz szokott vezetni. A mértéktartást és a csontok mellőzését is segítheti, ha a kutyádnak egy olyan biztonságos rágójátékkal kedveskedsz, amit órákon, vagy akár napokon keresztül is rágcsálhat. Ezáltal egy hosszútávú szórakozást biztosíthatsz számára, ami akár a teljes ünnepi hétvégén át egy szuper ajándék lehet neki. Természetes alapanyagú rágójátékainkat ide kattintva tudod beszerezni.
  7. Stressz: A húsvéti ünnepek alatt a házban zajló nagyobb forgalom, a vendégek és a hangos zajok stresszelhetik kutyádat és macskádat. Emiatt a szökés veszélye is jóval magasabb, ezért az ajtók és ablakok mindig zárva legyenek. Biztosíts kisállatodnak egy nyugodt, biztonságos helyet, ahová elbújhat, ha szükségét érzi rá. Stresszoldó és szorongágátló hatásának köszönhetően kiváló segítség lehet kutyádnak egy mozgalmasabb ünnep, vagy családi rendezvény során. Ha többet szeretnél megtudni a CBD olajunkról, akkor kattints ide.
  8. Locsolkodás: És, hogy jó ötlet-e hétfőn kölnivel meglocsolni nőnemű kiskedvenceinket? Termszetesen nem! Az illatszerek irritálhatják kisállatod bőrét és nyálkahártyáját, de még allergiás reakciót, légzészavart és mérgezést is képesek okozni. Szóval locsolkodás helyett inkább egy sétával kedveskedj neki.

Szerintem ezek a leggyakoribb veszélyek, amik húsvétkor érdemes figyelni gazdiként. Fontos, hogy figyelj kisállatodra, és egészségügyi probléma esetén azonnal vidd el egy állatorvoshoz.

Áttekintés


Tavasszal és nyáron gyakran használnak növényvédő szereket a kertekben, így ezt tartsd szem előtt, ha kutyád olykor más kertjében is tartózkodik! Kérdezd meg a szomszédságot, hogy az udvar egyes részei lettek-e növényvédő szerrel kezelve, mert ez nagyon fontos kutyád egészsége szempontjából! Egyes permetszerekre és gyomirtókra a házi kedvencek rendkívül érzékenyek. A gyomirtószerek és más növényvédő szerek alkalmazása közben különösen fontos, hogy vigyázzunk háziállatainkra, különösen a kutyákra, amelyek hajlamosak kóstolgatni a külső környezetüket, és gyakran érintkeznek a talajjal és a növényekkel.

A növényvédőszer okozta mérgezés tünetei


A gyomirtószerek és más vegyszerek általában mérgezőek lehetnek a kutyákra, és tüneteket okozhatnak, mint a hányás, hasmenés, étvágytalanság, légszomj, remegés, koordinációs zavarok, vagy akár görcsrohamok is. Egyes vegyszereknek tartós expozíció esetén hosszú távú egészségügyi következményei is lehetnek, beleértve a máj- és vesekárosodást, illetve a rákot. A gyomirtók elfogyasztása esetén legtöbbször sajnos gyógyíthatatlan a mérgezés. Csillapíthatatlan hányást, nyálzást okoz, ami több napon, akár egy-két héten keresztül is eltarthat. A tüneti kezelés alig hatásos, hosszú kínlódás után pusztul el az állat. A mérgezés első tünetei:

  • Izgatottság
  • Nyálzás
  • Hányás – hasmenés
  • Görcsrohamok
  • Nehezített légzés

Megelőzési lehetőségek


A legjobb módja a kutyák védelmének a vegyszerek alkalmazása során az, hogy megpróbálod minimalizálni a velük való érintkezést:

  • Csak akkor alkalmazd a gyomirtószereket és más vegyszereket, amikor a kutyád belül van, és ne engedd ki őket, amíg a kezelt terület teljesen száraz nem lesz.
  • Olvass el minden címkét és utasítást a termék alkalmazása előtt, és kövesd a biztonsági előírásokat.
  • Ha lehet, válassz inkább természetes vagy kevésbé mérgező alternatívákat a gyomirtószerekhez.
  • A szomszédokat is kérd meg diplomatikusan, hogy előre szóljanak, ha ilyesmit használnak az udvarukon, kertjükön.
  • Hosszú távú megoldást csak az olyan engedelmességi tanfolyamok jelenthetik, ahol megtanítják a házi kedvenceket, hogy ne egyenek meg semmit a földről.
  • Ha pedig azt gyanítod, hogy a kutyád érintkezett egy mérgező anyaggal, vagy mérgezés jeleit mutatja, akkor azonnal vidd állatorvoshoz. Egy gyors hánytatás, gyomormosás és megfelelő terápia ugyanis még esélyt adhat a túlélésre!

Mindenképp a bio módszereket preferáld. Ha ez nem megoldható, akkor pedig tökéletesen tartsd be az adott készítmény biztonsági utasításait!

0